Zeci de mii de euro la un medic – dar politicienii cu vile și averi nejustificate când ajung la audieri?

Zeci de mii de euro au fost găsiţi la șeful secției de Neurochirurgie de la Spitalul Militar Carol Davila. Percheziții, dosar, audieri. Toată presa a preluat informația ca pe o bombă. Dar în tot acest spectacol televizat, rămâne o întrebare de bun-simț: de ce devin medici ținta predilectă, iar politicienii care fură cu TIR-ul sunt lăsați să doarmă liniștiți în vilele lor de lux?
Colonelul Marian Mitrică, împreună cu alți doi medici, a fost dus la audieri. Repetăm: audieri. Nu condamnări, nu sentințe definitive. Dar imaginea publică a fost deja distrusă. Între timp, miniștri și foști prim-miniștri care au acumulat averi inexplicabile în doar câțiva ani de funcție nici măcar nu sunt deranjați de procurori.
Ce e anormal să ai zeci de mii de euro? Într-o țară în care chiria unei locuințe decente trece de 500 de euro, iar taxele pe venituri legale ajung la 45%, nu e exclus ca un medic neurochirurg să aibă astfel de sume, mai ales dacă le-a strâns din gărzi și muncă. Dar când un deputat PNL sau PSD strânge 3 milioane de euro din „salariu”, totul e „în regulă”.
Avem de-a face cu un nou val de „justiție televizată” care oferă poporului false ținte: medici, funcționari, profesori, în timp ce adevărații vinovați – politicienii corupți – sunt ținuți departe de camerele de luat vederi. Asta nu e luptă anticorupție. E doar o piesă prost regizată.