Von der Leyen se crede general. SUA și Berlinul o aduc la realitate

Președinta Comisiei Europene a declarat, pentru Financial Times, că statele europene au ”planuri destul de precise” pentru potențiale desfășurări de trupe in Ucraina, ca parte a unui acord de pace, în ciuda faptului că Moscova se va opune acestui lucru.
Liderii europeni continuă să susțină că au sprijinul președintelui SUA pentru a urmări un asemenea plan în Ucraina – trimiterea unei forțe multinaționale europene, susținută de garanții de securitate din partea SUA. ”Președintele Trump a spus foarte limpede că SUA vor da garanții de securitate”, a spus Ursula von der Leyen. ”Garanțiile de securitate sunt extrem de importante, sunt cruciale”, a spus von der Leyen, cu referire de această dată la garanțiile pe care Vestul trebuie să le ofere Ucrainei. ”Avem un plan foarte clar și avem un acord cu Casa Albă, iar acesta funcționează foarte bine”, a spus președinta Comisiei Europene. Ea a arătat că ”președintele Trump ne-a reasigurat că va fi o prezență americană ca parte a garanțiilor. A spus lucrul acest foarte clar”.
Imediat după vizita la Casa Albă a șapte lideri europeni și ai NATO, Donald Trump a declarat: ”Dorim să ajutăm, în special pe cale aeriană – pentru că nimeni nu are capabilitățile noastre”.
Numai că se creează o oarecare distanta între planurile SUA și asteptările europenilor. Un oficial de rang înalt din administrația Trump a declarat, pentru Axios: ”Europa nu poate prelungi acest război cu așteptări deloc rezonabile și nu trebuie să se aștepte ca SUA să achite nota de plată. Dacă Europa alege să escaladeze, este decizia lor – însă riscă astfel să transforme o potențială victorie într-o înfrângere”.
Von der Leyen a recunoscut că mai este mult până la organizarea unei forțe multinaționale care să fie desfășurată în Ucraina. ”Desigur, este nevoie de decizia politică a țărilor respective, pentru că trimiterea de trupe este una dintre cele mai importante și suverane decizii pentru o țară”. Însă președinta CE a declarat că există un ”sentiment al urgenței și lucrurile evoluează”.
Von der Leyten a făcut aceste declaratii în timpul unui turneu „pe linia frontului”, început vineri și care include și România, unde președinta CE a ajuns luni. Informația că aeronava cu care a călătorit von der Leyen a fost ținta unor atacuri electronice din partea Rusiei a fost infirmată. Turneul include: Finlanda, cele trei mici țări baltice, Polonia, România și Bulgaria. Von der Leyen a vizitat baze militare și fabrici de armament de pe „flancul estic” al NATO. A cerut investiții mai mari în drone și apărare antirachetă, a cerut dezvoltarea capabilităților pentru războiul cibernetic și chiar pentru tehnologie spațială. ”Rolul Comisiei este foarte important în finanțarea dezvoltării industriei apărării în statele membre. Caracterul războiului s-a schimbat total, iar armatele europene trebuie să investească în drone, în apărare aeriană, în capabilități spațiale și cibernetice”, a spus von der Leyen.
Se pare însă că președinta Comisiei Europene nu s-a consultat îndeajuns chiar cu guvernul propriei țări. Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a spus, luni: ”Acestea nu sunt niște lucruri pe care să le discuți înainte de a te așeza la masa negocierilor cu părțile care au un cuvânt de spus în aceste chestiuni. Nu vreau să comentez sau să confirm în vreun fel aceste declarații. Vreau să spun doar că UE nu are nici mandat și nici competență când vine vorba despre desfășurări de trupe”.