Ucraina se reîntoarce la IZOLARE, după ce, mai multe zile la rând, a înregistrat cifre-record de infectări

După relaxarea celor mai multe restricţii, situaţia din ucraina pare să fi scăpat de sub control. Ţara riscă să se întoarcă la măsura izolării, în contextul în care, în ultimele zile s-au înregistrat cifre-record de infectări, a anunţat guvernul de la Kiev, potrivit AFP.
Doar în ultimele 24 de ore, Ucraina a înregistrat 921 de noi cazuri de coronavirus. Cifrele din cele două zile anterioare au fost şi ele foarte ridicate, stabilind noi recorduri negative. Prin urmare, ”în anumite regiuni vor trebui impuse restricţii mai stricte”, a declarat ministrul ucrainean al sănătăţii, Maksym Stepanov, fără a preciza, însă, care sunt acele zone şi ce măsuri vor impune autorităţile.
Din cele 24 de regiuni ale ţării, 15 au înregistrat creşteri substanţiale de infectări, cele mai afectate fiind Lvov şi Rivne. Aşa cum era de aşteptat, a crescut semnificativ şi numărul pacienţilor.
Executivul ucrainean a explicat că această creştere masivă a numărului de contagieri se datorează nerespectării măsurilor de distanţare socială.
La 40 de milioane de locuitori, Ucraina a înregistrat de la începutul pandemiei şi până în prezent 34.984 de cazuri de coronavirus şi 985 de decese.
În luna mai Guvernul de la Kiev a decis să extindă până pe 22 iunie „carantina adaptivă”, procedură prin care se pot institui restricţii antiepidemice, aceasta fiind prelungită din nou până pe 31 iulie.
- Litrul de motorină standard a înregistrat o nouă scumpire sâmbătă dimineața
Litrul de motorină standard a înregistrat o nouă scumpire sâmbătă dimineața. Astfel, noul preț era de 10.27 lei pe litru, cu 15 bani mai mult decât vineri. În același timp, prețul la benzina standard era de 9.28 lei pe litru, neschimbat față de ziua de ieri. Conform Economica, motorina s-a scumpit în luna martie cu … - Wizz Air testează o nouă tehnologie mult așteptată de toți pasagerii. Liber la mesaje în timpul zborului și alte beneficii
Compania maghiară a început să testeze în Marea Britanie un serviciu care la va oferi pasagerilor acces la divertisment, filme, seriale la bord sau la serviciile de mesagerie ale Whatsapp în timpul zborului. Potrivit unui comunicat de presă al companiei, testul a început în luna martie, se desfășoară pe cinci avioane și va dura șase … - Cât de sigure sunt Bucureștiul, Brașovul, Clujul sau Craiova în comparație cu alte orașe europene. Și ce loc ocupă România în topul mondial al criminalității
România este o țară mai sigură decât Franța, Belgia, Italia, Germania sau Spania, potrivit clasamentului pe 2026 publicat de Numbeo, o platformă care monitorizează, între altele, costul, calitatea vieții și indicii de criminalitate în lume. Platforma a analizat, de asemenea, peste 150 de orașe europene, între care București, Brașov, Cluj, Craiova și Constanța. „România – printre cele … - 43,7 milioane de euro s-au evaporat din conturile FRF. Burleanu, jefuitorul protejat de mafia sistemului
Răzvan Burleanu este jefuitorul perfect. Nimeni nu îl întreabă ce face cu banii Federației Române de Fotbal. Acest personaj este protejat de mafia sistemului. Raportul financiar pe anul 2025 al FRF arată că peste 60% dintre cheltuielile Federației Române de Fotbal din 2025 nu au avut parte de o explicație din partea conducerii.Bilanțul contabil din … - Atac cu drone asupra aeroportului din Kuweit. Radarul, grav avariat; explozie și la Erbil
Aeroportul internaţional din Kuweit a fost vizat de un atac cu drone, care a provocat pagube importante, au anunţat sâmbătă autorităţile, relatează AFP şi Reuters, transmite Agerpres. Potrivit purtătorului de cuvânt pentru aviaţia civilă, citat de agenţia de ştiri oficială a ţării, atacul nu s-a soldat cu victime, dar sistemul radar a fost puternic avariat. …




