Președintele contestat al Belarusului spune că protestatarii vor fi tratați ca terorişti

Preşedintele contestat al Belarusului, Aleksandr Lukaşenko, a declarat marţi că protestatarii împotriva guvernului său au comis acte de terorism şi că autorităţile vor avea un răspuns adecvat.
Lukaşenko a declarat la o reuniune de la Minsk că protestatarii au blocat căile ferate, ceea ce „poate duce la accidente grave şi la moartea multor oameni”, potrivit unor comentarii transmise de agenţia de presă de stat BelTa.
„Acestea sunt acţiuni ale unor grupuri criminale organizate cu semne de terorism. Când linia roşie este depăşită, guvernul trebuie să răspundă”, a avertizat Lukaşenko, citat de Agerpres.
În Minsk au avut loc proteste în masă în fiecare săptămână de la alegerile contestate de la începutul lui august, despre care susţinătorii opoziţiei susţin că au fost fraudate pentru ca Lukaşenko să rămână la putere.
În vârstă de 66 de ani, el a condus Belarus, o fostă republică sovietică, timp de peste un sfert de secol, tolerând puţine diferenţe de opinii.
Aproape 600 de persoane au fost reţinute la mitinguri neautorizate din ţară luni, a informat marţi Ministerul de Interne din Belarus, într-un comunicat transmis de media de stat. De asemenea, instituţia a precizat că peste 500 de persoane au fost reţinute duminică.
Sursa: Digi24
- Bulgarii se uită șocați la marea lovitură dată de România: Diferența este una uriașă
Bulgarii se uită cu invidie spre România și arată că țara noastră va finanța un sistem cuprinzător de consolidare a securității, inclusiv autostrăzi și spitale, cu instrumentul european de împrumut preferențial SAFE, în timp ce Bulgaria se concentrează doar pe achiziționarea de producție militară. Comisia Europeană a lansat instrumentul special „Măsuri de Securitate pentru Europa” … - Mafie la stat! Document misterios, publicat de Ministerul Energiei și șters după câteva minute / Furnizorii de electricitate și gaze erau acuzați de creșterea nejustificată a facturilor
În timp ce premierul Ilie Bolojan anunța miercuri seară, într-o conferință de presă, că liberalizarea pieței gazelor se amână cu un an, pe site-ul Ministerului Energiei a fost postat un proiect de ordonanță de urgență, cu tot cu nota de fundamentare, care preciza că Guvernul va interveni și pe piața de electricitate, liberalizată la 1 … - Percheziții DNA la Primăria Sectorului 3: Robert Negoiță, suspectat că a construit un drum pentru fratele său, dezvoltator imobiliar
Percheziții DNA sunt în desfășurare, joi dimineață, la Primăria Sectorului 3, conform surselor 60M.RO. Primarul Robert Negoiță e suspectat de procurori că ar fi construit un drum pentru fratele său, Ionuț Negoiță, dezvoltator imobiliar. În actualizare! - 2026 va fi „un an al premierelor și al vârfurilor” pe autostrăzile din România
Nu este vorba doar despre numărul total de kilometri de autostrăzi care vor fi deschiși traficului. Anul 2026 vine cu tipuri de proiect inaugurate în premieră în România. Unul dintre ele este primul tunel forat de autostradă din România. Săpat în apropiere de Curtea de Argeș, pe A1, tunelul cu o lungime de peste un … - „Civilizație” cu forța în autobuzele STB: Ciucu cere bani și CNP-uri, bucureștenii cer aer condiționat, curățenie și demnitate
În timp ce Primăria Capitalei și administrația Ciucu se laudă pe rețelele de socializare cu acțiuni de forță în mijloacele de transport în comun, promițând un „oraș civilizat” prin constrângere și amenzi, bucureștenii care depind zilnic de STB descriu o realitate paralelă: vehicule insalubre, aplicații de plată nefuncționale, orare haotice și o dublă măsură revoltătoare …