Politică
USR și PNL într-un front comun pentru desocializarea României?

Asistăm în aceste zile la o situație care pare de-a dreptul incredibilă: PNL și USR s-au așezat la aceeași masă pentru a propune candidați unici pentru fiecare din localitățile din România.
Am fi tentați să credem că asistăm la o desocializare a României? Greu de spus din moment ce PNL este de fapt PDL, iar USR este plin de personaje care au lucrat foarte bine cu PSD(inclusiv președintele în funcție).
Se vorbea despre o fuziune USR cu PLUS, dar partidul din urmă a ieșit practic de pe scena politică în ultima perioadă. Asta de cânt au pus condițiile în fața realizărilor, iar USR s-a orientat către PNL, pachetul politic comun având șanse mai mari de reușit decât luat separat.
- Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București: Ce înseamnă acest lucru
În cadrul negocierilor pentru încheierea războiului din Ucraina, Rusia intenționează să obțină de la NATO o promisiune „pe hârtie” că nu se va extinde spre est, a declarat pentru „Izvestia” ambasada Federației Ruse în Belgia. De asemenea, potrivit reprezentantului misiunii diplomatice, autoritățile ruse insistă asupra anulării deciziei summitului de la București din 2008, la care țările NATO au convenit că Ucraina și Georgia ar trebui să devină membre ale alianței în viitor. Consolidarea juridică a acestor aspecte este necesară, deoarece „toate promisiunile verbale făcute în trecut de către NATO cu privire la neextinderea blocului au fost uitate și ignorate la … - Incompetentul Ciprian Ciucu, cere bucureștenilor să nu iasă din casă
Primarul general Ciprian Ciucu a cerut bucureștenilor să nu iasă din casă și să nu folosească mașinile personale pentru ca utilajele de intervenție să curețe străzile de zăpadă depusă. „Fac un apel către populație, să nu iasă din casă dacă nu e nevoie și să nu folosească mașina pentru ca accesul (utilajelor de deszăpezire) să fie cât mai facil”, a transmis edilul. „Suntem mobilizați” a afirmat primarul general, făcând referire la acțiunile de intervenție pentru rezolvarea problemelor apărute după ninsoarea de peste noapte pentru care a fost emis cod roșu și care va continua în Capitală până miercuri după-amiază. „Capitala nu … - Cancelarul Germaniei, enervat de ovaţiile în picioare pentru Marco Rubio la Conferinţa de Securitate de la München: „Mi-ar fi fost greu să mă ridic”
Cancelarul german Friedrich Merz şi-a exprimat iritarea faţă de ovaţiile în picioare pentru secretarul de stat american Marco Rubio la Conferinţa de Securitate de la München. „Nu am fost în sală şi, chiar dacă aş fi fost, mi-ar fi fost greu să mă ridic”, a declarat Merz în podcastul politic „Machtwechsel” (schimbarea puterii), care urmează să fie difuzat miercuri. Discursul lui Rubio nu a fost la fel de conflictual ca cel susţinut de vicepreşedintele american JD Vance la conferinţa de anul trecut, a remarcat Merz, adăugând că este totuşi vorba despre preşedintele american Donald Trump „într-un ambalaj mai prietenos”, scrie … - Deocamdată nu se poate decola și ateriza pe Otopeni
Pe Aeroportul internațional Henri Coandă nu aterizează și nu decolează niciun avion miercuri dimineață, potrivit datelor privind zborurile și unui reprezentant al Companiei Naționale Aeroporturi București (CNAB). Departamentul pentru Situații de Urgență a anunțat că 13 curse aeriene sunt afectate (8 anulate, 5 redirecționate către alte aeroporturi) pe Aeroportul Internațional ”Henri Coandă” București, unde. Sunt aproximativ 6.000 pasageri care așteaptă deschiderea și reluarea traficului aerian, conform DSU. „De la ora 6 nu a decolat nimic” „Deocamdată nu se poate decola și ateriza”, a declarat în jurul orei 09:00 într-o intervenție la Digi24, Teo Postelnicu, reprezentant al CNAB. „De la ora … - Trafic feroviar suspendat pe Magistrala 300, în zona Crivina-Brazi-Ploiești, din cauza ninsorii
Drezine pantograf de la Ploiești și Chitila intervin miercuri dimineața pentru remedierea unui deranjament pe Magistrala 300, între stațiile Crivina și Brazi, unde s-a înregistrat lipsă de tensiune în linia de contact pe firele I și II, după ce au căzut copaci peste rețeaua de contact. Potrivit Companiei Naționale de Căi Ferate „CFR” SA, începând cu ora 02:11, zona Sucursalei Regionale de Căi Ferate București, Magistrala 300, între stațiile Crivina și Brazi, s-a înregistrat lipsă de tensiune în linia de contact pe firul I, ca urmare a căderii unui copac peste rețeaua de contact la km 44+500. Pentru remedierea deranjamentului …




