Politică

Upgradare cu bucluc la Camera Deputaților. 4 milioane de lei pentru un site care dă rateuri în cascadă

Patru milioane de lei au fost date de Camera Deputaților pentru a „upgrada” site-ul, conform precizărilor instituției pentru Cotidianul. Mai mult, Camera Deputaților a recunoscut problemele apărute și faptul că au fost deja sesizări pe această temă.

Camera Deputaților și-a „upgradat” site-ul la începutul lunii mai. Teoretic, site-ul a fost lansat pe 11 mai, însă este încă parțial funcțional. Din informațiile Cotidianul, demersul a fost făcut la propunerea Direcției IT, iar apoi totul s-a desfășurat prin Direcția de achiziții, cu aprobarea Secretariatului General.

Încă din momentul lansării noii variante au putut fi observate nenumărate probleme, întâmpinate atât de cei din afara instituției, cum sunt jurnaliștii, ci și de personalul de la cabinete și cel de specialitate. O scurtă listă e hibelor ar fi: eroare conexiune pentru că site-ul nu ar fi sigur de pe rețele securizate, erori privind arhiva proiectelor de lege, acestea neputând fi accesate, erori de accesare a ședințelor de comisii, erori privind preluarea diacriticelor sau apariția altor semne de punctuație necorespunzătoare.

Nu mai funcționează nici platforma #eCdep, pentru care a fost implementat un proiect în valoare valoarea totală de 14.599.974,32 lei, din care finanţarea nerambursabilă asigurată de Uniunea Europeană este de maximum 12.261.622 de lei.

Platformă eCdep eroare – iunie

De asemenea, noua grafică pare să-l scoată în față pe actualul președinte al Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, care veghează dintr-un medalion asupra structurilor Parlamentului. În schimb, pe vechiul format așezarea era mult mai impersonală.

Detalii despre contract

Cotidianul a adresat o solicitare în baza Legii privind informațiile de interes public pentru a afla mai multe detalii despre „upgradarea” al site-ului Camerei Deputaților. Conform răspunsului dat, proiectul a fost realizat de asocierea ROMFLEX SISTEM S.R.L. (lider de asociere) – TREND IMPORT EXPORT S.R.L. (asociat). Atribuirea lucrării a fost făcută prin licitație deschisă, realizată prin SEAP.

Romflex Sistem SRL – Captură Termene-ro

Modernizarea site-ului Camerei Deputaților a costat 3.998.438,95 lei, inclusiv TVA. Totodată, Camera Deputaților a oferit și o copie a contractului de furnizare de servicii în răspuns.

Trend Import-Export SRL

Contractul stabilea trei obiecte principale ale lucrării.

Reprezentanții Camerei Deputaților au transmis în răspunsul pentru Cotidianul și mai multe motive pentru care a fost decisă modernizarea site-ului. Răspunsul a subliniat nevoia creșterii securității cibernetice a platformei și învechirea fostei interfațe.

De ce a fost schimbat site-ul

„Principalul motiv al schimbării site-ului Camerei Deputaților a fost creșterea nivelului de securitate și modernizarea infrastructurii IT. Platforma anterioară utiliza tehnologii și echipamente care deveniseră depășite atât din punct de vedere tehnic, cât și din perspectiva standardelor actuale de securitate cibernetică.

O parte semnificativă a infrastructurii informatice utilizate anterior ajunsese într-un stadiu avansat de uzură tehnologică, unele chiar în stadiul „End of Life”, nemaifiind capabilă să răspundă în mod eficient cerințelor actuale de securitate cibernetică. În același timp, evoluția rapidă a amenințărilor informatice a impus adoptarea unor măsuri moderne de protecție, însă noile soluții de securitate nu mai puteau fi integrate corespunzător în cadrul platformei existente, din cauza limitărilor acesteia.

Procesul de modernizare a avut ca scop crearea unui mediu informatic mai sigur, mai stabil și mai adaptat standardelor actuale de protecție a datelor și serviciilor digitale. Implementarea noii platforme a permis integrarea unor mecanisme avansate de securitate, îmbunătățirea controlului accesului, creșterea capacității de prevenire și detectare a incidentelor, precum și consolidarea protecției împotriva atacurilor cibernetice moderne.

RedSport.RO Banner

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button