România s-a oferit să găzduiască rezerva de echipamente medicale a Alianței Nord-Atlantice

Miniştrii apărării din statele NATO au agreat joi asupra unui plan de acţiune în eventualitatea unui al doilea val de îmbolnăviri cu COVID-19, în contextul în care Alianța Nord-Atlantică continuă să își aducă contribuţia în timpul crizei sanitare, iar România și-a manifestat disponibilitatea de a pune la dispoziția Alianței o facilitate de depozitare a materialelor sanitare din rezerva NATO, au informat joi secretarul general Jens Stoltenberg și ministrul apărării naționale Nicolae Ciucă.
Cele 30 de state membre urmează să constituie un stoc comun de echipamente medicale şi un fond cu resurse financiare care să fie folosit pentru achiziţia de produse medicale esenţiale, a anunţat secretarul general Jens Stoltenberg, la finalul celor două zile de discuţii prin videoconferință între miniştrii apărării aliați.
„Misiunea principală” a NATO în contextul pandemiei de coronavirus este să asigure ”că această criză sanitară nu devine o criză de securitate”, e explicat Stoltenberg.
El nu a oferit alte detalii despre dimensiunea fondului sau despre data când stocul de echipamente medicale va fi disponibil, afirmând că încă „este prea devreme pentru a spune”, dar a menţionat că unii aliaţi au început deja să avanseze angajamente şi unele contribuţii vor fi disponibile ”foarte curând”.
Stoltenberg a reamintit contribuţiile recente ale Alianţei pentru operaţiuni civile, cum ar fi transportul pe cale aeriană a unor materiale medicale esenţiale şi a unor pacienţi, prin efectuarea a 350 de zboruri, precum şi ridicarea a aproape 100 spitale de campanie și desfășurarea a peste jumătate de milion de militari pentru sprijinirea eforturilor civile în combaterea pandemiei.
Conform unui comunicat al MApN miniștrii apărării au aprobat planul de operații care definește modul de răspuns al Alianței în cazul unui potențial nou val de COVID-19, inclusiv prin crearea unor capacități de depozitare a echipamentelor medicale și operaționalizarea unui Fond pentru finanțarea eforturilor aliate în domeniu.
„Astfel, ministrul Ciucă a prezentat disponibilitatea țării noastre de a pune la dispoziția Alianței o facilitate de depozitare a materialelor sanitare din rezerva NATO, ca o contribuție concretă la Planul aliat de răspuns la pandemia curentă. De asemenea, oficialul român a evidențiat eforturile Ministerului Apărării Naționale întreprinse la nivel național, în sprijinul limitării răspândirii virusului și a protejării populației și forțelor armate”, arată sursa citată.
Trebuie precizat că oferta României survine și în contextul în care țara noastră este primul stat membru al UE care găzduiește rezerva strategică de echipamente medicale rescEU a Uniunii Europene și pe care a pus-o deja la dispoziția unor state membre precum Italia, Spania sau Lituania.
Totodată, s-a agreat consolidarea măsurilor existente în domeniul rezilienței și pregătirii civile și utilizarea mecanismelor și capabilităților NATO pentru gestionarea efectelor pandemiei, cu accent pe sectoare cum sunt energie, transport, infrastructura critică, telecomunicații și sisteme de sănătate. Au fost subliniate nevoia de intensificare a coordonării inter-aliate în procesul de eliminare a efectelor pandemiei și importanța contracarării campaniilor de dezinformare și de propagandă lansate de unii actori împotriva NATO.
Sursa: www.caleaeuropeana.ro
- De ce evită George Simion să mai conducă: frica de DrugTest și medicamentele care îi afectează reflexele
George Simion refuză în mod constant să se urce la volan, deși deține permis de conducere valabil. Potrivit surselor citate de Anchetatorii.ro, motivul principal ar fi teama de a nu ieși pozitiv la un eventual control cu aparatul DrugTest. Liderul AUR ar lua regulat medicamente antidepresive, printre care și benzodiazepine, substanțe care pot diminua reflexele, … - Siguranța națională, vândută la hectar. Cum a orbit Nașul clanului Manda-Olguța, Ovidiu Flori, radarul NATO de la Cârcea pentru milioane de euro
Când interesele imobiliare ale baronilor locali se intersectează cu siguranța națională a României și a flancului estic al NATO, rezultatul este un dezastru instituțional de proporții. Cazul mega-depozitului Lidl de la Cârcea nu este doar o simplă poveste despre corupție administrativă, ci expune radiografia clară a modului în care un grup criminal organizat a fost … - VIDEO// Exclusiv: George Simion, un personaj cu reale probleme psihice. Doar antidepresivele din Tunari îi mai potolesc episoadele maniacale
Comportamentul public al liderului AUR, George Simion, a fost marcat, încă de la primele sale apariții în spațiul public, de o volatilitate extremă. Trecerea bruscă de la un calm aparent la episoade de agitație severă, urlete și agresivitate verbală a devenit o marcă înregistrată a politicianului. Însă, dincolo de imaginea de „lider antisistem” pe care … - Al doilea viceprimar USR al Timișoarei, reclamat la ANI, după ce primul a fost declarat incompatibil de o instanță: Și șeful lor, Fritz, are sentință definitivă
Problemele se țin scai de reprezentanții USR din administrația locală din Timișoara. Cândva extrem de vocali promotori ai conceptului fără penali în funcții publice, cei din USR au schimbat radical foaia: când instanțele au ajuns să îi declare pe ai lor incompatibili acuză jocuri politice și refuză să demisioneze chiar și când au sentințe definitive … - Un bărbat nevăzător care a locuit în azilele de la Bihor rupe tăcerea: Mâncare suficientă, dar de rea calitate, pensia mergea toată în conturile lui Pașca
Un bărbat nevăzător care a locuit în unul din azilele lui Viorel Pașca face dezvăluiri despre atmosfera din casele de la Bihor. Omul spune că era bine tratat de personal, că primea mâncare suficientă și că era spălat și schimbat săptămânal cu haine curate. Are însă și două reclamații: prima, că mâncarea nu era de bună calitate …




