O parte a vechiului oraş-port Famagusta numită Varosha, care a rămas nelocuită din 1974, se va redeschide joi

O staţiune-fantomă din partea de nord a Ciprului se va deschide joi, pentru prima dată după divizarea insulei mediteraneene din 1974, a anunţat marţi preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, citat de AFP şi dpa. Este vorba despre vechiului oraş-port Famagusta numit Varosha, care a rămas nelocuită după războiul care a divizat Ciprul.
Controversatul anunţ făcut de Recep Tayyip Erdogan a fost confirmat de către premierul autoproclamatei Republici Turce a Ciprului de Nord (RTCN, recunoscută doar de Ankara), Ersin Tatar.
„Este un fapt indiscutabil că Maras este parte a Ciprului (turc)”, a spus Erdogan, folosind denumirea turcă pentru Varosha. „Susţinem decizia dumneavoastră de a deschide frumosul litoral de la Maras pentru folosinţă publică”, i-a transmis el lui Ersin Tatar.
Acesta din urmă a calificat redeschiderea staţiunii Varosha drept un „pas ireversibil”.
Atunci când tancurile turce au avansat în Famagusta în 1974, aproximativ 40.000 de locuitori din Varosha au fugit. Cele 600 de hectare ale staţiunii părăsite de localnici au fost izolate cu garduri şi s-au aflat sub controlul turc.
Numeroasele tentative ale ONU din ultimele decenii de a găsi o soluţie la problema cipriotă au eşuat.
În ultimele săptămâni a apărut o situaţie de criză între Grecia şi Cipru, pe de o parte, şi Turcia, pe de altă parte, în legătură cu activităţile de foraj turce din Mediterana Orientală.
Turcia şi Grecia, membre ale NATO, au un diferend legat de jurisdicţia maritimă şi de drepturile de explorare în Mediterana Orientală, din cauza opiniilor divergente privind limitele platoului continental. Ankara a provocat iritarea Greciei în luna august atunci când a trimis în zona disputată nava de studii seismice Oruc Reis.
Sursa: G4Media
- Bătaie pe sarmale la Suceava: ambulanțele cu oameni leșinați au rămas blocate în mulțimea venită la slujba de Sfântul Ioan cel Nou
A fost îmbulzeală, miercuri, la Suceava, după slujba oficiată în cinstea Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou, ocrotitorul orașului. Peste 10.000 de credincioși au participat la ceremonia religioasă, iar la final mulți dintre ei s-au grăbit spre punctele unde organizatorii împărțeau porții de sarmale și sandvișuri. Aglomerația a devenit greu de controlat, iar mai multe … - Cifrele care îi sperie pe pensionari: câți bani au pierdut din cauza lui Bolojan
Consumul s-a prăbușit, economia e în recesiune, iar pensionarii sunt cei mai afectați de măsurile de austeritate, este bilanțul guvernării Bolojan. România are cea mai mare inflație din Europa, însă vârful va fi atins abia luna viitoare. Potrivit calculelor, din cauza scumpirilor, pensionarii pierd între 140 și aproape 500 de lei. De anul viitor, pensiile … - Verișoara Maiei Sandu pleacă de la compania de stat MoldATSA după scandalul de nepotism
Anastasia Taburceanu, verișoara Maiei Sandu, a anunțat că pleacă din funcția de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Anunțul a fost făcut în contextul scandalului de nepotism generat de apariția în spațiul a detaliilor privind modul în care aceasta a fost angajată la compania de stat, precum și salariul său. „Astăzi mi-am depus cererea de eliberare … - Carmin PopStar Prod și Florin Barbu – lacheul lui Paul Stănescu care face miliarde prin ANIF
Fost director general al ANIF între 2014 și 2020, Florin Barbu este din nou vehiculat pentru Ministerul Agriculturii. În urma lui rămâne o întrebare simplă: câți bani au ajuns în canale și câți în firmele abonate la lucrările de irigații?Florin Barbu nu este un nume nou la Ministerul Agriculturii. Este omul care a crescut în … - Exod de forță de muncă la Damen Mangalia: foști angajați pleacă în Occident
Împinși de rate, foștii angajați de la Damen Mangalia iau drumul străinătății. Plătiți și de patru ori mai bine pe șantierele din Occident, șomerii au început să plece. Ultimii 271 de angajații au intrat în perioada de preaviz care se va sfârși pe 15 iulie. Un adevărat exod la Damen Mangalia. Împinși de rate și …




