SocialȘtirile 60m.RO
Orban solicită mobilizarea generală a ministerelor implicate în lupta anti-Covid

După ce numărul de cazuri de infectare cu noul coronavirus a crescut în ultimele zile, premierul României, Ludovic Orban solicită mobilizarea generală a ministerelor implicate în lupta anti-Covid.
„Creşterea numărului de cazuri, creşterea numărului de persoane diagnosticate pozitiv trebuie să ne pună în gardă şi vă solicit fiecărui ministru să sunaţi mobilizare generală în ministerele pe care le conduceţi. Toate ministerele care sunt implicate în bătălia anti-COVID trebuie să fie mobilizate la maxim şi să utilizeze toate instrumentele legale pentru a putea reduce numărul de persoane infectate”, a declarat premierul, joi, la începutul şedinţei de Guvern, fiind citat de agerpres.ro.
- Președintele Serbiei își anunță demisia și convoacă alegeri anticipate

- Dezastru în zootehnie! Laptele importat ajunge mai ușor la procesare, cel din fermele mici se pierde. Deficit comercial: 700 de milioane de euro

- Alegerile anticipate câștigă teren. PNL, USR și AUR le susțin, PSD și președintele Nicușor Dan le resping, UDMR este indecis

- Soția unui judecător de la Curtea de Apel București, numită magistrat asistent la Înalta Curte

- Dosarul Murfatlar, în care statul a pierdut 47 de milioane de euro. După doi ani și jumătate, procesul a avut singur termen pe fond la Tribunalul Buzău. Al doilea e dat în septembrie





