Peste 95% din spitalele țării arată mai rău decât în timpul lui Ceaușescu

În ciuda miliardelor de euro ce s-au scurs prin bugetul României, bani proveniți de la români, din împrumuturi, sau fonduri europene, sub 5% din spitalele țării au fost aduse la un standard normal de funcționare.
Marea majoritate a spitalelor se află într-o stare foarte proastă, cu investiții ce doar au cârpit clădirea, cu dotării provenite din comunism. Ceea ce a lăsat Ceaușescu de nou nu a fost îngrijit de cei care au condus țara după 1989.
Că îi spuneți Ion Iliescu, Emil Constantinescu, Traian Băsescu sau Klaus Iohannis, reprezentanții regimurilor politice ce au condus țara, sistemul se face vinovat pentru dezastrul în care ne aflăm.
Uzura fizică a spitalelor se simte și în uzura morală a cadrelor medicale. Incompetența și lasă-mă să te las există peste tot: te duci la spital să te faci bine și te trezești într-o clădire a groazei, o clădire infectată și în care vii pentru o banală răceală și poți ieși cu picioarele înainte pentru o infecție intraspitalicească.
În toată aceată perioadă un singur om a fost permanent acolo și este tratat ca un semizeu în ciuda dezastrului în care a putut duce sănătatea românească.
Raed Arafat este foarte posibil să fie bine intenționat dar cu siguranță că nu este cel mai bine pregătit ca să aibă o așa mare responsabilitate. Se consideră probabil mai bine pregătit decât cei din jurul său pentru că s-a înconjurat din narcisism numai de oameni cu mult mai slabi decât el.
Raed Arafat a fraternizat cu toate regimurile politice iar miniștrii și secretarii de stat puși politic au fost buni nu mai pentru a da semnătura atunci când contracte dubioase s-au încheiat, pentru ca pe urmă să răspundă penal pentru prostiile făcute în numele altora.
Să nu ne spună nouă regele de la ministerul sănătății că nu știe el ce mișcă pe acolo, căci dacă nu știe tot incompetență se numește, iar dacă știe se numește complicitate.
România trebuie să înceapă să construiască spitale noi și asta s-ar putea face simplu pe baza unor proiecte tip. Trebuie spitale în fiecare localitate din România cu mai mult de 50 000 de persoane, spitale după dimensiunea localităților. S-ar putea face 4-5 proiecte tip care să acopere majoritatea situațiilor și să începem chiar de astăzi construirea lor.
Nu au vrut să facem acest lucru, dar a sosit momentul.
- Nicușor Dan spune, din Polonia: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”
Președintele Nicușor Dan a afirmat, într-o conferință de presă susținută în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară, că speră ca un nou guvern să fie instalat până marți, înainte de intrarea Parlamentului în vacanță el afirmând că se așteaptă ca partidele … - Bulgaria alungă avioanele militare americane pentru că SUA nu ridică vizele pentru bulgari
Toate avioanele cisternă americane vor părăsi Aeroportul „Vasil Levski” din Sofia până la sfârșitul lunii, a anunțat premierul Rumen Radev. Aceasta înseamnă că aeronavele militare trebuie mutate în următoarele șase zile, transmite agenția Sega, citată de Rador. Rămânerea în Bulgaria a avioanelor militare americane a fost condiționată de ridicarea vizelor americane pentru cetățenii bulgari, dar … - S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”
După ce a criticat decizia AUR de a nu vota Guvernul Veștea și a susținut că partidul lui George Simion a ratat o oportunitate politică majoră, Anca Alexandrescu s-a trezit atacată chiar de propriii admiratori. Le-a răspuns într-un editorial înaintea emisiunii ei de miercuri seara: „Eu vă zic marș”. „Ieri, globaliștii neomarxiști soroșiști au ieșit … - Tinerii României, prinși între sărăcie, abandon școlar și plecarea din țară
Apar date îngrijorătoare despre situația tinerilor din România. Țara noastră ocupă primul loc în Uniunea Europeană la sărăcie extremă în rândul persoanelor cu vârste între 15 și 29 de ani. 15% dintre tinerii români trăiesc cu lipsuri materiale severe. Asta înseamnă că nu își permit lucruri considerate de bază pentru un trai decent. Procentul este … - Marius Lulea anunță revoluție în stradă în România: Va fi un fenomen imprevizibil, de tip Lebăda Neagră
Marius Lulea, liderul fondator al AUR, spune că în curând în România va avea loc o revoluție a tinerilor. Va fi un fenomen imprevizibil. Lulea compară evenimentele care vor avea loc cu victoria lui Călin Georgescu. „Revoluțiile se fac de TINERI! România nu este de vânzare! „În România, nu sărăcia sau corupția vor scoate oamenii …




