Premierul francez Edouard Philippe i-a înaintat lui Macron demisia guvernului său

Edouard Philippe, premierul francez, i-a remis vineri demisia guvernului său preşedintelui Emmanuel Macron.
Macron a acceptat-o și a precizat că un nou prim-ministru va fi numit în orele următoare.
Guvernul demisionat va continua gestiona activitățile curente până la numirea unui nou executiv.
Guvernul lui Edouard Philippe a fost numit în funcție de Macron după alegerea sa la Elysee în 2017.
Schimbarea Guvernului a fost solicitată de Macron care a promis o nouă echipă pentru un nou drum.
”De trei ani alături de mine, el realizează cu guvernele succesive o muncă remarcabilă şi am întreprins reforme importante, istorice, în circumstanţe adesea foarte dificile”, a subliniat Macron.
Schimbarea guvernului a fost așteptată după turul al doilea al alegerilor locale, din 28 iunie, marcate de un absenteism puternic.
Fostul premier Edouard Philippe apare mai popular decât Macron în sondajele de opinie.
Cei doi au întreprins mai multe reforme controversate, cum este cea a asigurării de şomaj, şi s-au confruntat cu crize multiple, precum cea a ‘vestelor galbene’ şi cea sanitară legată de epidemia de COVID-19, care l-a determinat pe Macron să spună că trebuie să ‘se reinventeze’, notează agerpres.ro.
- Câte desemnări de premier mai poate face Nicușor Dan

- Consilierul Ion Enache, pudelul lui George Tuță, făcut praf de locuitorii Sectorului 1: Cel mai infect sector și cea mai proastă conducere

- Frații Dedeman preiau Carrefour. Consiliul Concurenţei a aprobat tranzacția

- Aderarea Republicii Moldova la UE va fi decuplată de cea a Ucrainei. La Bruxelles se pregătește terenul

- Baronul Hubert Thuma, ratatul de la CJ Ilfov care s-a făcut de râs la votul pentru cabinetul Veștea





