Mai mulți lideri europeni cer Comisiei să se pregătească mai bine pentru o viitoare pandemie

Uniunea Europeană nu a fost foarte pregătită să gestioneze pandemia COVID-19, susțin mai mulți lideri europeni, printre care se numără Emmanuel Macron și Angela Merkel.
Mai mulți lideri europeni, printre care președintele francez Emmanuel Macron și cancelarul german Angela Merkel, apreciind că Uniunea Europeană nu a fost foarte pregătită să gestioneze pandemia COVID-19, au solicitat marți Comisiei Europene, într-o scrisoare, să studieze modalitățile prin care să se asigure o mai bună pregătire pentru următoarea pandemie, informează AFP.
Răspunsul haotic la pandemia noului coronavirus a „ridicat întrebări” cu privire la nivelul de pregătire și a evidențiat necesitatea unei abordări la nivel european, în special atunci când se pune problema unui al doilea val al pandemiei, conform scrisorii adresate președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, împreună cu un document de orientare.
„Sperăm că documentul poate servi drept inspirație pentru viitoarele discuții fructuoase la nivel european pentru a ne asigura că UE este pregătită pentru viitoarele pandemii”, conform scrisorii.
Scrisoarea a fost semnată de președintele francez Emmanuel Macron, cancelarul Angela Merkel, premierul polonez Mateusz Morawiecki, prim-ministrul spaniolul Pedro Sanchez, șefa executivului belgian Sophie Wilmes și cea a executivului danez Dane Mette Frederiksen.
Textul evidențiază lipsa echipamentelor medicale cu care s-au confruntat europenii. „Înțelegerea deficiențelor este esențială”, au insistat semnatarii. De asemenea, este solicitată o mai bună coordonare a colectării și a procesării datelor, astfel încât cifrele să fie comparabile de la un stat la altul.
Șefii de stat și de guvern din cele 27 de state membre ale UE urmează să organizeze o reuniune virtuală pe 19 iunie, în care vor fi abordate urmările pandemiei.
Sursa: www.euractiv.ro
- Carmin PopStar Prod și Florin Barbu – lacheul lui Paul Stănescu care face miliarde prin ANIF
Fost director general al ANIF între 2014 și 2020, Florin Barbu este din nou vehiculat pentru Ministerul Agriculturii. În urma lui rămâne o întrebare simplă: câți bani au ajuns în canale și câți în firmele abonate la lucrările de irigații?Florin Barbu nu este un nume nou la Ministerul Agriculturii. Este omul care a crescut în … - Exod de forță de muncă la Damen Mangalia: foști angajați pleacă în Occident
Împinși de rate, foștii angajați de la Damen Mangalia iau drumul străinătății. Plătiți și de patru ori mai bine pe șantierele din Occident, șomerii au început să plece. Ultimii 271 de angajații au intrat în perioada de preaviz care se va sfârși pe 15 iulie. Un adevărat exod la Damen Mangalia. Împinși de rate și … - Banii uitați în autospecială și dosarul care a dus la reținerea a patru polițiști. Ce se știe și ce ridică semne de întrebare
Un caz devenit viral după apariția informației că un agent de la Rutieră și-ar fi uitat o presupusă șpagă într-o mașină de serviciu a generat numeroase reacții și întrebări în rândul opiniei publice. Potrivit informațiilor obținute de 60MMEDIAGROUP.RO din rândul unor polițiști, situația ar fi pornit de la o sumă de bani găsită într-o autospecială … - Rețeaua din jurul șefului SMAp, generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA
Șeful Statului Major al Apărării (SMAp), generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA, pare să fie implicat în mai multe angajări suspecte din MApN, care ar fi fost girate de acesta. Rețeaua generalilor Anicescu – Șomordolea – Vlad În cazul studenților de la UNEFS (Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport) care au fost transferați la Academia Tehnică Militară (ATM) fără … - Un nou proces poate întârzia călătoria cu trenul în mai puțin de o oră între București și Bulgaria. Investiția de 2,1 miliarde de lei este blocată de contractul de consultanță tehnică
Una dintre cele mai importante licitații feroviare aflate în derulare în România, cea privind serviciile de consultanță și supervizare pentru modernizarea liniei de cale ferată București Nord – Jilava – Giurgiu Nord – Giurgiu Frontieră, continuă să genereze dispute juridice, deși Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a respins deja două contestații formulate de …




