Primul transfer de plasmă a fost efectuat la Timișoara

Vineri, la Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Timişoara, s-a efectuat primul transfer de plasmă de la un pacient care s-a vindecat de coronavirus și prezenta anticorpi către un bolnav de COVID-19 internat la terapie intensivă.
Pentru aflarea rezultatelor este necesară urmărirea evoluției pacientului, pe o perioadă de 72 de ore.
„A fost un colectiv medical împreună cu care am decis cum să injectăm şi cum să efectuăm această procedură. Am luat plasmă de la un donator care a fost vindecat de COVID-19, s-a testat minuţios plasma şi s-a administrat unui pacient care era la terapie intensivă. Procedura s-a executat astăzi şi aşteptăm evoluţia în următoarele 72 de ore. Este primul caz în care folosim donator cu plasmă cu anticorpi de la un pacient care a trecut prin boală şi a fost vindecat de COVID-19, a devenit imunizat. Până acum am folosit plasmă de la banca de hematologie de la CRTS, dar de la pacienţi care nu trecuseră prin SARS-CoV-2”, a afirmat pneumologul Cristian Oancea.
Acesta a fost primul caz de transfer de plasmă de la o persoană care s-a vindecat de coronavirus.
- Președintele Serbiei își anunță demisia și convoacă alegeri anticipate
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona în câteva săptămâni şi a anunţat organizarea unor alegeri prezidenţiale şi parlamentare anticipate, relatează Reuters. Demisia lui Vucic vine pe un … - Dezastru în zootehnie! Laptele importat ajunge mai ușor la procesare, cel din fermele mici se pierde. Deficit comercial: 700 de milioane de euro
România produce 4,4 milioane de tone de lapte, dar importă masiv lactate de un miliard de euro. Consiliul Concurenței explică de ce industria nu reușește să valorifice materia primă într-o … - Alegerile anticipate câștigă teren. PNL, USR și AUR le susțin, PSD și președintele Nicușor Dan le resping, UDMR este indecis
Alegerile anticipate devin scenariul luat în calcul de tot mai multe partide. Conform datelor culese de 60M.RO de la reprezentanți ai celor mai importante cinci partide parlamentare (PSD, AUR, PNL, … - Soția unui judecător de la Curtea de Apel București, numită magistrat asistent la Înalta Curte
Giulia Dumitrița Bălan, soția judecătorului Cristian Bălan de la Curtea de Apel București, a fost numită magistrat asistent la Înalta Curte de Casație și Justiție, instituție condusă de Lia Savonea, … - Dosarul Murfatlar, în care statul a pierdut 47 de milioane de euro. După doi ani și jumătate, procesul a avut singur termen pe fond la Tribunalul Buzău. Al doilea e dat în septembrie
Companiile din rețeaua Murfatlar care au acumulat datorii fiscale de sute de milioane de lei își desfășurau activitatea sau aveau sediul în incinta fostei distilerii Euroavipo din Poșta Câlnău, județul … - Șefa ANM: „Temperaturile din următoarele zile se apropie de recordurile absolute ale lunii iunie”
Directorul ANM, Elena Mateescu, a declarat sâmbătă, la Digi24, că temperaturile din următoarele zile se apropie de recordurile absolute ale lunii iunie. După acest val de căldură cu temperaturi de …





