STUDIU Cât timp rezistă anticorpii anti-COVID-19 în cazul persoanelor asimptomatice

Anticorpii produşi de organismul uman, drept răspuns la infecţia cu noul coronavirus, se comportă diferit în cazul pacienţilor asimptomatici, faţă de cei cu simptome specifice COVID-19.
Cel puţin, asta arată un studiu publicat într-un jurnal academic, conform cnbc.com. Oamenii de ştiinţă au efectuat un studiu pe 37 de persoane asimptomatice şi alte 37 cu simptome specifive infectării cu noul coronavirus, din Wanzhou, China.
În cazul a 40% din procentul bolnavilor asimptomatici, anticorpii aproape dispar în doar circa 8 săptămâni. La polul opus, asta se întâmplă la doar 12,9% din pacienţii cu simptome de COVID-19.
Munca de cercetare pentru a înţelege noul coronavirus este departe de a fi încheiată. Specialiştii încă descoperă aspecte-cheie ale virusului, cum ar fi răspunsul sistemului imunitar odată ce o persoană este expusă la acesta.
Un virusolog renumit, medicul Anthony Fauci, directorul Institutului Naţional pentru alergii şi boli infecţoase in Statele Unite , a precizat recent faptul că un vaccin anti-COVID-19 s-ar putea să nu ofere imunitate pe termen lung dacă infecţia se manifestă ca în cazul celorlalte coronavirusuri.
Deşi studiul este unul restrâns, experţii consideră că rezultatele cercetării ar putea fi utile decidenţilor politici, în privinţa emiterii „paşapoartelor de imunitate”.
Concret, diferite state au luat în calcul emiterea unor paşapoarte sau certificate pentru persoanele care au anticorpi anti COVID-19, care să le permită acestora să călătorească.
Sursa: www.mediafax.ro
- Tinerii care au făcut stagiu militar voluntar trebuie să revină în țară pentru înrolare în cazul unui război
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care introduce obligația tinerilor români, cu vârste cuprinse între 18 şi 35 de ani, care finalizează stagiul militar voluntar să revină în țară în maximum 15 zile în caz de război, transformându-i în membri ai rezervei operaționale și consolidând astfel pregătirea strategică a armatei. Aşadar, românii care efectuează stagiul … - Primăria Arad, obligată de instanță să asfalteze o stradă de pământ și să plătească daune morale unei femei. Impozitul la casă fusese mărit artificial
Primăria Arad a fost obligată de instanţă să asfalteze o stradă şi să amenajeze trotuare, după ce o proprietară a reclamat că i-a fost majorat impozitul ca pentru o zonă cu infrastructură realizată, femeia primind şi dreptul la despăgubiri morale în sumă de 25.000 de lei. Proprietara care a dat în judecată administraţia locală locuieşte … - Donații de peste 800.000 de dolari în 24 de ore pentru un angajat Ford suspendat după ce l-a huiduit pe Trump
Un angajat Ford care a fost suspendat după ce l-a huiduit pe președintele Donald Trump a declanșat un val de sprijin printr-o o campanie masivă de strângere de fonduri. Donațiile GoFundMe, totalizând peste 800.000 de dolari în mai puțin de 24 de ore, au apărut după ce muncitorul de pe linia de producție Ford, TJ … - Ni se spune că trăim bine, dar taxele și inflația ne ucid viitorul. România nu are o economie fezabilă pentru că totul se bazează pe furtul din buzunarul cetățeanului
Românii sunt prinși într-o contradicție tot mai greu de înghițit: pe de o parte, discursul oficial insistă că “economia merge” și că nivelul de trai crește; pe de altă parte, realitatea de la raft, din facturi și din taxele care se adună lunar arată o presiune constantă asupra veniturilor. În decembrie 2025, inflația anuală a … - Primarii, hoții de serviciu ai guvernării Bolojan: Taxe imense impuse cetățenilor pentru privilegiile nomenclaturii
În timp ce Guvernul Bolojan își apără pachetul fiscal ca pe o măsură “necesară” pentru echilibrarea bugetului, criticii acuză că nota de plată ajunge, din nou, la cetățeni, prin impozite și taxe locale mai mari din 2026, în timp ce în administrația locală persistă cheltuieli nejustificate, sporuri și prime fără bază legală. Taxe mai mari, …