Şoferii pot primi o amendă de 10.000 de lei dacă parchează pe locurile rezervate celor cu handicap

Au intrat în vigoare noile modificări la legea privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap şi care aduc sancţiuni cuprinse între 2.000 de lei şi 10.000 de lei, precum şi ridicarea mijlocului de transport, pentru cei care parchează parchezi pe locurile rezervate celor cu handicap.
Mai exact, este vorba despre Legea nr. 145/2020 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, care a fost publicată în Monitorul Oficial din data de 22 iulie şi care intră în vigoare de la data de 25 iulie.
Noile modificări, prevăd majorarea sancţiunilor pentru cei care parchează pe locurile rezervate persoanelor cu handicap, de la un minim de la 1.000 de lei la un minim de 2.000 de lei şi de la un maxim de 2.000 de lei la un maxim de 10.000 de lei.
Constatarea contravenţiei şi aplicarea amenzii contravenţionale se face de către agenţii de circulaţie sau de către personalul de control cu atribuţii în acest sens.
Sursa: Ziarul Financiarul
- Șoferul lui Simion, pe lista ANI? Poporul vrea numele și declarația de avere
Amendamentele la legea ANI ar putea obliga concubinii să-și declare averea, iar scânteia a venit de la Diana Șoșoacă: a zis că George Simion ar trăi cu șoferul. Din acel moment, în spațiul public s-a legat o cerere clară și spumoasă: poporul vrea identificarea șoferului și declarația lui de avere, ca la carte. Nu ne … - Un nou proiect dubios al Nataliei Morari. Echipa FSB de la Chișinău și București vrea să înveţe jurnaliştii români „să gândească critic”: Tucă, Cristoiu, Eftimie, H.D. Hartman
Jurnalista Natalia Morari, cunoscută pentru critica sa în adresa guvernării, dar şi pentru poziţia anti-românească, a lansat un proiect care ridică multe semne de întrebare – „şcoala de gândire şi leadership” pentru activiştii civici şi jurnaliştii moldoveni. Natalia Morari promite beneficiarilor să-i învețe „să gândească critic” şi să se detaşeze „de turmă”. Proiectul intitulat „Vox Academy”reprezintă un curs de … - Petrișor Peiu, atac frontal la trădătorul Simion: ”Captivul unor interese obscure”
Analistul economic Petrișor Peiu a lansat un atac dur și fără menajamente la adresa lui George Simion, taxându-l în termeni duri și punând sub semnul întrebării independența sa reală ca lider politic. Într-o intervenție care vizează direct credibilitatea și loialitățile ascunse din politica românească, Peiu a demontat imaginea de „patriot antisistem”, sugerând că liderul AUR … - Mafia oltenească deja visează la prăduieli pe spatele spitalului regional din Craiova: Olguța anunță case și hoteluri pentru medici – clanurile așteaptă autorizațiile
Mafia imobiliară din Bănie își ascute colții: Spitalul Regional Craiova, noua „vacă de muls”. Olguța Vasilescu promite cartiere și hoteluri, clanurile stau la coadă pentru autorizații Ceea ce ar trebui să fie cel mai important și urgent proiect de sănătate publică din sudul României se transformă, previzibil, într-un El Dorado pentru rechinii imobiliari și rețelele … - Mihai Tudose ridică o problemă spinoasă pentru guvernul Bolojan: Blatiștii! Ei sunt expirați și nu mai au atribuții pe domenii
Europarlamentarul PSD Mihai Tudose arată faptul că Ilie Bolojan și miniștrii au mandatele de interimari expirate de cel puțin 45 de zile și ridică problema dacă actele semnate de premier și miniștri mai sunt valabile. Tudose îi compară pe Bolojan și echipa de miniștri cu ”blatiștii” din mijloacele de transport în comun, cu diferența că acolo există un controlor …




