Scandal politic în Bulgaria: premierul îl acuză pe președinte că îl spionează

Mai multe fotografii „scăpate” în mediul online îl arată pe premierului bulgar Boiko Borisov dormind alături de o armă şi un sertar plin cu mai multe teancuri de bancnote de 500 de euro, relatează publicaţia BalkanInsight..
„Borisov a predat voluntar guvernul Bulgariei puterilor din spatele scenei şi prin urmare face parte din acestea”, a declarat liderul Partidului Socialist de opoziţie, Kornelia Ninov, după apariţia imaginilor.
Fotografiile realizate la o rezoluţie scăzută şi furnizate de o sursă anonimă în data de 17 iunie, îl arată pe Borisov dormind lângă o noptieră pe care se aflau bancnote de 500 de euro şi un pistol.
„Este aceasta o formă de deep fake news sau ceea ce ni se arată reflectă realitatea?”, a scris joi, pe Facebook, Hristo Ivanov, liderul partidului de opoziţie Da, Bulgaria.
La puţin timp Borisov a ţinut o conferinţă de presă alături de mai mulţi membri ai partidului GERB. „Obiectivul este de a ne zdrobi mental, apoi fizic”, a afirmat premierul, dând de înţeles că în spatele acestui lucru se află oponenţii săi, deoarece „nimeni nu mă poate înfrânge în alegeri”.
În timpul monologului său ce a durat aproape o oră, el a părut că neagă fotografiile, după care le-a confirmat, fără să spună niciodată explicit dacă sunt adevărate sau false. De asemenea, el a lăsat să se înţeleagă că preşedintele Rumen Radev, cu care este în relaţii tensionate, îl urmăreşte cu o dronă.
Preşedintele Radev a reacţionat la scurt timp şi a declarat că deţine o dronă, dar orice altceva a fost „doar fantezia şi paranoia lui Borissov”. „Nu pot să comentez tot ce susţine Borissov. Imaginaţia mea are limite”, a încheiat Radev.
Nu este primul scandal în care apare numele premierului Bulgariei. Săptămâna trecută presa din Bulgaria a publicat mai multe înregistrări audio în care se poate auzi o voce care pare a fi a lui Borissov şi care face mai multe blesteme, însă premierul nu a comentat înregistrările.
Sursa: www.mediafax.ro
- Escrocul din Clanul Pricopsiților se vrea primar la Capitală
Fostul viceprimar al Sectorului 2, este al patrulea politician care a anunțat că vizează postul de primar al Bucureștiului. Popescu a spus că nu mai face parte din PSD și că are propriile propuneri pentru viitoare proiecte în Capitală. Popescu face parte din Clanul Pricopsiților, o grupare criminală abonată la contracte de sute de milioane … - Mafia robelor: peste 3.000 de magistrați încasează pensii speciale de peste 5.000 de euro lunar fără să fi cotizat la sistemul public
În timp ce milioane de români abia își plătesc facturile și pensiile obișnuite rămân la limita supraviețuirii, o castă privilegiată continuă să trăiască în lux pe banii contribuabililor. Este vorba despre peste 3.000 de magistrați care primesc pensii speciale de peste 5.000 de euro lunar, deși nu au cotizat nici măcar un leu la sistemul … - Datoria României va ajunge în 2028 la aproape 300 de miliarde de euro
România se afundă într-o spirală a împrumuturilor fără precedent. Dacă ritmul actual al datoriei continuă, în doar trei ani vom atinge pragul istoric de 300 de miliarde de euro datorie publică. Statul trăiește pe credit, guvernele se împrumută lunar cu miliarde, iar nota de plată este trecută pe umerii generațiilor viitoare. În 2019, datoria României … - PSD și PNL au mituit electoratul din buget peste orice limită sustenabilă. România este în faliment
Ceea ce vedem astăzi nu mai este guvernare, ci o operațiune de mituire colectivă finanțată din bani publici. PSD și PNL au aruncat cu promisiuni, vouchere și salarii mărite fără acoperire, doar pentru a-și cumpăra liniștea electorală. Rezultatul? România este practic în faliment, iar datoria crește mai repede decât economia. Bugetul a devenit un sac … - Corupția la stat! Loteria Română își plătește șefii din CA mai bine decât Nuclearelectrica
Romatsa plătește 70.000 de lei brut lunar fiecărui membru al CA, Compania Națională de Aeroporturi București dă 69.000 de lei pe lună, iar Monitorul Oficial oferă 47.000 de lei pe lună membrilor din Consiliul de Administrație. Indemnizațiile directorilor pornesc și ele de la 85.000 brut pe lună la Romgaz și Depogaz, conform bazelor de date …