
Supărare mare pe Nicușor Dan: de ce a fost primită comunista Firea în școală și el nu?
Nu mai punem și faptul că aceasta și-a permis să facă poze cu cei mici și împreună cu soțul:
„Această poză este imaginea privilegiului și dovada că Firea și Pandele nu respectă nimic, nici legea, nici pe ceilalți părinți.
Ei – Firea și Pandele – au voie să intre în școală în plină pandemie, ceilalți părinți, nu. Ei au voie să-și ducă copiii în clasă, ceilați părinți, nu.
Cel mai grav însă este că, prin încălcarea discreționară a normelor sanitare impuse de către autorități, familia Firea-Pandele a pus în pericol sănătatea tuturor copiilor din acea clasă.
Auto-privilegierea prin abuz de putere este un mod obișnuit de acțiune al actualului primar.
Până nu demult, nu putea ajunge la Primărie decât cu o coloană cu girofar de la Poliția locală, care să-i deschidă drumul din Voluntari în București.
La Primărie, la fel ca Elena Ceaușescu, le ordonă directorilor să-i țină trena la prezentarea „mărețelor realizări” ale mandatului său, să o aprobe și să o aplaude.
Acum, când vrea să aibă parte de momente plăcute în prima zi de școală, intră în clasele școlii, în timp ce părinții își lasă copiii, cu inima strânsă, în fața porții.
Voi, toți cei care aveți copii sau nepoți de școală, pe care a trebuit să-i lăsați azi la poarta școlii fiindcă n-ați avut voie înăuntru, mai priviți o dată această poză.
Vă aștept la vot pe 27 septembrie, să-i spuneți Gabrielei Firea că privilegiul ei de a-și bate joc de bucureșteni trebuie să ia sfârșit!”
- MAE dă vești de ultimă oră pentru românii blocați peste granițe după anularea unor zboruri din Dubai
Ministerul Afacerilor Externe revine cu vești pentru românii blocați peste granițe, după anularea unor zboruri din Dubai. Purtătorul de cuvânt al MAE, Andrei Ţărnea, a declarat că România mai are în pregătire zboruri pentru a repatria românii aflaţi în zona de conflict din Orientul Mijlociu şi a precizat că există un grup în Qatar pentru care este pregătită o cursă charter. ”Pentru grupul din Qatar este o soluţie pe care o avem noi acum la dispoziţie, adică o aeronavă charter angajată de România pentru a face acest zbor. Încă o dată, e un zbor charter, deci ei îşi vor plăti biletele pe acest … - Accident grav în Capitală provocat de ministrul Finanțelor / Nu a acordat prioritate! Doi pasageri au ajuns la spital
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a fost implicat sâmbătă într-un accident rutier produs pe o stradă din Sectorul 1 al Capitalei. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, în urma impactului două persoane au fost rănite ușor și transportate la spital pentru investigații medicale. Conform unor surse citate de Antena 3 CNN, ministrul se afla la volanul autoturismului în momentul producerii accidentului. Impactul s-ar fi produs după ce mașina condusă de Alexandru Nazare nu ar fi acordat prioritate unui autoturism folosit pentru transport de persoane în regim de ride-sharing. În urma coliziunii, doi pasageri aflați în mașina implicată în accident au acuzat dureri și au … - Proprietarul adăpostului percheziționat în Giurgiu a avut o firmă cu șeful ANSVSA. Întrebat de legătură, președintele anunță suspendarea centrului
Valentin Istrate, care deține adăpostul pentru câini fără stăpân din Uzunu, Giurgiu, a fondat o companie cu Alexandru Nicolae Bociu, președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare (ANSVSA). Direcția din Giurgiu din subordinea ANSVSA e singura care putea suspenda activitatea adăpostului în urma unui control în ultimii ani, transmit polițiștii din județ pentru Snoop. Într-un răspuns scris, trimis către redacție în seara de 6 martie, Alexandru Bociu a anunțat că „activitatea «adăpostului» de la Giurgiu a fost interzisă de către DSV-ul local” și că a fost în firmă în perioada studenției, fiind coleg de grupă cu viitoarea soție a lui Valentin Istrate. … - SURSE: Plicușor Dan a făcut blat cu PSD! Procurorii corupți vor fi numiți la Parchete, iar un baron PSD va pleca la SIE, în timp ce SRI va fi preluat de milițianul Predoiu
România traversează în aceste zile una dintre cele mai negre perioade din istoria sa democratică recentă, o perioadă marcată de o ipocrizie politică fără precedent. Speranțele a milioane de români care au votat pentru o schimbare reală și pentru o reformă profundă a statului s-au izbit de zidurile reci ale Palatului Cotroceni. Surse politice convergente, din interiorul coaliției aflate la putere, dezvăluie un scenariu de-a dreptul catastrofal pentru statul de drept: Președintele României, Nicușor Dan, omul care și-a construit întreaga carieră politică pe discursul anti-PSD și pe promisiunea curățării instituțiilor, a bătut palma într-un „blat” rușinos cu Partidul Social Democrat, … - Statele Unite iau în considerare să ridice sancțiunile asupra petrolului rusesc
Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a anunțat că SUA iau în considerare să ridice mai multe sancțiuni asupra vânzărilor de petrol rusesc, în contextul problemelor de aprovizionare generate de situația din Orientul Mijlociu. Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat vineri, într-un interviu pentru Fox Business, că Statele Unite iau în considerare ridicarea sancțiunilor asupra unui volum mai mare de petrol rusesc. Anunțul vine la o zi după ce Washingtonul a autorizat temporar India să cumpere de la Moscova, pe fondul creșterii prețurilor globale la petrol, scrie The Guardian. „S-ar putea să ridicăm sancțiunile asupra altor tipuri de petrol rusesc. …




