EconomiePrima PaginăȘtirile 60m.RO

România va pierde, de la anul, 4 miliarde de euro anual

Până să ajungă România să cheltuie cele 33 de miliarde de euro pe care îi vom primi de la UE, pierdem 4 miliarde de euro din banii noștri.

https://www.facebook.com/60m.RO/videos/603999420219341/

Economia României suferă de o boală gravă, deficitul comercial, adică importăm mai mult decât producem. În 2019 s-au cheltuit pe importuri cu 17 miliarde de euro mai mult decât am încasat pe bunurile exportate.

Guvernul a cheltuit și el cu 10 miliarde de euro mai mult decât a putut să strângă.

Cu toate acestea economia a continuat să crească datorită investitorilor străini care aduc bani în țară, datorită românilor plecați la muncă în străinătate care trimit și ei bani în România și datorită Guvernului care se împrumută de la bancheri.

Cel mai mare plus l-au adus exportatorii români de servicii care au reușit să exporte cu 8,5 miliarde de euro mai mult decât s-a cheltuit pe importul serviciilor.

Astfel că supraviețuirea economiei românești este datorată în mare parte acestor exportatori de servicii care reusesc să compenseze risipa guvernanților și consumul românilor de mărfuri străine.

Mai mult de jumate din excedentul de 8,5 miliarde de euro al comerțului extern cu servicii se datorează transportatorilor (4,34 miliarde de euro) iar o treime vine din comerțul cu servicii IT și de comunicații (3 miliarde de euro).

O sursă majoră de deficit este turismul, unde pierdem anual 2 miliarde de euro din cauza românilor care preferă sa-și facă vacanțele în afara țării.

Transportatorii aduc în țară mai mulți bani decât investitorii străini și achită peste 40% din datoriile Guvernului create într-un an.

”Fiecare al patrulea leu pierdut din comerțul de bunuri se întoarce din comerțul cu servicii de transport și fiecare 4 lei din 10, cheltuiți de Guvern peste propriile venituri, se întorc din excedentul comerțului cu servicii de transport”, avertizează Petrișor Peiu, analist.

Printr-un nou pachet normativ adoptat de europarlamentarii din Comisia pentru Transport și Turism a Parlamentului European (TRAN), în data de 8 iunie 2020, veniturile transportatorilor români se vor înjumătății.

Noul act normativ intitulat Pachetul de mobilitate nr. 1 va duce la pierderea a 4 miliarde de euro.

„Alianță Auto Europeană” (European Road Alliance) formată din 8 state UE: Austria, Belgia, Danemarca, Franța, Germania, Italia, Luxemburg și Suedia, la care se adaugă Norvegia, a impus prin presiuni politice acest pachet care este de fapt ”un set de îngrădiri majore ale liberei circulații de bunuri și de persoane pe piața europeană”, după cum afirmă analistul Petrișor Peiu, pentru spotmedia.ro.

Una din măsurile adoptate în acest pachet legislativ European, obligă camioanele să se întoarcă acasî la fiecare 8 săptămâni.

”Această obligație nu creează nicio problemă pentru un camion înmatriculat în Germania sau Austria, aflate geografic în centrul Europei, dar pentru un camion din România duce la o medie de 6 zile pierdute la fiecare 8 săptămâni, ceea ce se traduce în pierderi de cifră de afaceri de 10-14%. Revenirea în România la fiecare 8 săptămâni ar însemna 1.000 de camioane în plus zilnic pe drumurile europene și la frontiere, fără nicio justificare economică”, afirmă Peiu.

Imediat după publicarea pachetului normativ se va impune întorcerea acasă a șoferilor odată la 3-4 săptămâni și li se va interzice efectuarea repaosului săptămânal normal în cabină.

”Peste 60.000 de șoferi vor trebui să se întoarcă acasă la fiecare 3 sau 4 săptămâni, fapt  ce va necesita creșterea capacității de transport și conform estimărilor ar însemna până la 400 de noi zboruri cu avionul sau 1.200 de autocare sau o alternativă între aceste 2 moduri de transport în vederea transportării între 2.000 – 3.000 șoferi zilnic”, calculează Petrișor Peiu.

Ramura la care sunt și românii competitivi, transportul de marfă pe distanțe lungi, va fi reformată în dezavantajul României și va duce la pierderea a 4 miliarde de euro anual.

Ce păzesc cei 33 de europarlamentari români de la Strasbourg și Bruxelles?

  • Elena Udrea toarnă gaz pe foc / Cine este, de fapt, Siegfried Mureșan: Dezvăluiri despre finanțatorul din spatele premierului propus de PNL-USR-UDMR
    Fostul ministru și fost lider al PMP, Elena Udrea, reacționează la vestea că Siegfried Mureșan este propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier. Elena Udrea reamintește că ea l-a pus pe Siegfrid Mureșan pe lista de europarlamentari ai PMP și dezvăluie faptul că îi era recomandat de către Elena Băsescu, iar finanțatorul din spatele său era Gheorghe Ștefan (Pinalty), fost primar de Piatra Neamț. ”Susțin propunerea de prim ministru a aripii Bolojan din PNL USR și UDMR-Peter Magyar, Siegfried Mureșan! Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat în trecut, sunt consecventă cu propriile alegeri. Adică, dacă l-am pus locul doi pe lista …
  • Premierul propus de PNL, USR, UDMR, Siegfried Vasile Mureșan, milionar în euro – legături cu cei mai corupți politicieni români și oligarhul Plahotniuc, condamnat la 19 ani de închisoare / Scuipat de Băsescu la despărțire… Campanie pe banii furați din speța Microsoft
    Europarlamentarul Siegfried Vasile Mureșan, promovat în politica europeană printr-o rețea de conexiuni controversate, este din nou în atenția publică după ce tot mai multe voci îl acuză de implicare în acte grave de corupție și aranjamente de culise la nivel înalt. PNL, USR și UDMR au anunțat oficial, prin comunicate de presă similare, că îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României. Siegfried Mureșan s-a născut în Hunedoara, România, dintr-o mamă germană și un tată român. În 2004, a absolvit Academia de Studii Economice din București. Și-a continuat studiile cu un masterat în economie și știința managementului …
  • Liberalii vor să își rupă și ei gâtul cu Sigfried Mureșan
    PNL, USR și UDMR au anunțat oficial, prin comunicate de presă similare, că îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României. ”PNL, USR și UDMR înaintează o propunere comună pentru funcția de prim-ministru al României în persoana europarlamentarului Siegfried Mureșan. România are nevoie de un guvern care să gestioneze în mod responsabil urgențele și prioritățile țării (PNRR, Programul SAFE, echilibrele financiar-bugetare, aderarea la OCDE), să continue reformele și să valorifice fiecare oportunitate de dezvoltare în interesul cetățenilor”, arată comunicatul citat. Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a confirmat informația conform căreia coaliția de dreapta PNL-USR-UDMR îl va susține ca …
  • Penalul Ciucu s-a retras din PNL. Este anchetat de DNA pentru luare de mită
    Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei și până de curând prim-vicepreședinte al PNL, a anunțat că se retrage din partid. Decizia vine în contextul în care Ciucu este anchetat de Direcția Națională Anticorupție pentru luare de mită, fiind plasat sub control judiciar. Decizia de a părăsi PNL Ciprian Ciucu a luat decizia de a se retrage din Partidul Național Liberal după ce a fost pus sub acuzare de DNA. Primarul Capitalei a explicat că nu dorește ca problemele sale personale să afecteze imaginea partidului și că preferă să se concentreze pe apărarea sa în fața justiției. „Am decis să mă …
  • INS: România e printre cele mai ieftine țări din UE
    România se află printre țările cu cele mai ieftine prețuri din UE, însă nici la putere de cumpărare nu stăm mai bine. Datele INS arată că doar Bulgaria are prețuri mai mici ca noi, in regiune, însă când vine vorbe de ce și cât ne permitem, România e numai la 22% din media UE. România s-a menținut printre statele cu cele mai mici prețuri din Uniunea Europeană, ocupând locul al doilea după Bulgaria, în 2025. În același timp, țara noastră este cea mai ieftină din UE la categoria alimentelor și băuturilor nealcoolice, potrivit datelor publicate vineri de INS. Datele Eurostat arată că …
  • Probleme pe Autostrada Unirii din cauza escrocilor de la Danlin XXL
    Singurul segment nerezolvat de pe A8 a fost contestat din nou. Austriecii de la Strabag acuză constructorul român Danlin XXL că a venit cu prețuri nerealist de mici și termene imposibil de respectat. Tronsonul 2 Târgu Frumos – Lețcani, cu o lungime de 28,6 kilometri, a rămas singurul segment din secțiunea ieșeană a Autostrăzii Unirii (A8) care nu are un constructor confirmat. Deși Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a desemnat pe 8 aprilie 2026 constructorul Danlin XXL drept câștigător a contractului de 4,57 miliarde de lei, rezultatul a declanșat un val de nemulțumiri din partea competitorilor. Până în prezent, …
  • JAF! Suma spartă de ministrul Darău ca să participe la lansarea candidaturii lui Cioloș
    La 9 iunie, ministrul USR al Economiei, Irineu Darău, a anunțat, pe Facebook, că a fost plecat două zile la Dakar, unde a participat la „lansarea candidaturii domnului Dacian Cioloș pentru funcția de Secretar General al Francofoniei – cea mai înaltă poziție instituțională în lumea francofonă”. În acest sens, am contactat Ministerul Economiei pentru a afla în ce calitate a efectuat această deplasare ministrul Darău și ce beneficii a avut Statul Român de pe urma acesteia. Ministerul Economiei spune că a consolidat relațiile României cu Senegal Potrivit unui răspuns primit de la Ministerul Economiei, Irineu Darău a efectuat „deplasarea la …
  • Adio cash! Ce planuri are Bruxelles-ul: euro digital din 2029
    Parlamentul European a făcut un nou pas în procesul legislativ privind introducerea euro digital, un proiect aflat în pregătire de mai mulți ani și care urmărește crearea unei forme digitale a monedei euro. Banca Centrală Europeană (BCE) a început să analizeze fezabilitatea euro digital în 2020, iar Comisia Europeană a prezentat propunerea legislativă în 2023. După mai mulți ani de negocieri și opoziție din partea unor actori politici și din sectorul financiar, Parlamentul European a acordat marți o primă aprobare proiectului, după ce Consiliul Uniunii Europene își exprimase deja acordul în luna decembrie, arată Il Post. În perioada următoare, regulamentul va fi dezbătut …
  • Ecuador, ca și calificată după ce a întors scorul cu Germania / Pepe a făcut spectacol și Coasta de Fildeș merge în șaisprezecimi
    Ecuador – Germania 2-1 și Coracao – Coasta de Fildeș – Curacao 2-0, în ultima etapă a grupei E de la Campionatul Mondial. Germania era deja calificată înaintea rundei. Mai departe merg și Coasta de Fildeș și Ecuador. Germania a terminat pe primul loc al grupei E, cu şase puncte, iar Coasta de Fildeş e a doua, cu acelaşi număr de puncte – ambele echipe urmând să joace în şaisprezecimi. Pe locul trei a încheiat Ecuador, cu 4 puncte, sud-americanii având multe şanse să fie a treia echipă calificată din această grupă. Curacao e ultima, cu un punct. Germania va juca în șaisprezecimi …
  • Operațiunea „Cireșe”. Zilieri români ținuți cu forța la muncă într-o fermă din Spania
    Un caz grav de exploatare a muncitorilor români a ieșit la iveală în Spania, după ce mai mulți zilieri au ajuns să presteze muncă forțată, în condiții greu de descris, aproape în fiecare zi a săptămânii, chiar și 10 ore pe zi. Potrivit unui comunicat al Poliției Naționale din Spania, autoritățile au destructurat un grup infracțional organizat suspectat de trafic de persoane în scopul exploatării prin muncă, într-o fermă agricolă din localitatea Caspe, provincia Zaragoza. Operațiunea oamenilor legii ar fi primit numele de „Cireșe”, datorită specificului activității agricole desfășurată de români. Salvarea oamenilor a venit de la faptul că au reușit să-și …
RedSport.RO Banner
Back to top button