EconomiePrima PaginăȘtirile 60m.RO

România va pierde, de la anul, 4 miliarde de euro anual

Până să ajungă România să cheltuie cele 33 de miliarde de euro pe care îi vom primi de la UE, pierdem 4 miliarde de euro din banii noștri.

https://www.facebook.com/60m.RO/videos/603999420219341/

Economia României suferă de o boală gravă, deficitul comercial, adică importăm mai mult decât producem. În 2019 s-au cheltuit pe importuri cu 17 miliarde de euro mai mult decât am încasat pe bunurile exportate.

Guvernul a cheltuit și el cu 10 miliarde de euro mai mult decât a putut să strângă.

Cu toate acestea economia a continuat să crească datorită investitorilor străini care aduc bani în țară, datorită românilor plecați la muncă în străinătate care trimit și ei bani în România și datorită Guvernului care se împrumută de la bancheri.

Cel mai mare plus l-au adus exportatorii români de servicii care au reușit să exporte cu 8,5 miliarde de euro mai mult decât s-a cheltuit pe importul serviciilor.

Astfel că supraviețuirea economiei românești este datorată în mare parte acestor exportatori de servicii care reusesc să compenseze risipa guvernanților și consumul românilor de mărfuri străine.

Mai mult de jumate din excedentul de 8,5 miliarde de euro al comerțului extern cu servicii se datorează transportatorilor (4,34 miliarde de euro) iar o treime vine din comerțul cu servicii IT și de comunicații (3 miliarde de euro).

O sursă majoră de deficit este turismul, unde pierdem anual 2 miliarde de euro din cauza românilor care preferă sa-și facă vacanțele în afara țării.

Transportatorii aduc în țară mai mulți bani decât investitorii străini și achită peste 40% din datoriile Guvernului create într-un an.

”Fiecare al patrulea leu pierdut din comerțul de bunuri se întoarce din comerțul cu servicii de transport și fiecare 4 lei din 10, cheltuiți de Guvern peste propriile venituri, se întorc din excedentul comerțului cu servicii de transport”, avertizează Petrișor Peiu, analist.

Printr-un nou pachet normativ adoptat de europarlamentarii din Comisia pentru Transport și Turism a Parlamentului European (TRAN), în data de 8 iunie 2020, veniturile transportatorilor români se vor înjumătății.

Noul act normativ intitulat Pachetul de mobilitate nr. 1 va duce la pierderea a 4 miliarde de euro.

„Alianță Auto Europeană” (European Road Alliance) formată din 8 state UE: Austria, Belgia, Danemarca, Franța, Germania, Italia, Luxemburg și Suedia, la care se adaugă Norvegia, a impus prin presiuni politice acest pachet care este de fapt ”un set de îngrădiri majore ale liberei circulații de bunuri și de persoane pe piața europeană”, după cum afirmă analistul Petrișor Peiu, pentru spotmedia.ro.

Una din măsurile adoptate în acest pachet legislativ European, obligă camioanele să se întoarcă acasî la fiecare 8 săptămâni.

”Această obligație nu creează nicio problemă pentru un camion înmatriculat în Germania sau Austria, aflate geografic în centrul Europei, dar pentru un camion din România duce la o medie de 6 zile pierdute la fiecare 8 săptămâni, ceea ce se traduce în pierderi de cifră de afaceri de 10-14%. Revenirea în România la fiecare 8 săptămâni ar însemna 1.000 de camioane în plus zilnic pe drumurile europene și la frontiere, fără nicio justificare economică”, afirmă Peiu.

Imediat după publicarea pachetului normativ se va impune întorcerea acasă a șoferilor odată la 3-4 săptămâni și li se va interzice efectuarea repaosului săptămânal normal în cabină.

”Peste 60.000 de șoferi vor trebui să se întoarcă acasă la fiecare 3 sau 4 săptămâni, fapt  ce va necesita creșterea capacității de transport și conform estimărilor ar însemna până la 400 de noi zboruri cu avionul sau 1.200 de autocare sau o alternativă între aceste 2 moduri de transport în vederea transportării între 2.000 – 3.000 șoferi zilnic”, calculează Petrișor Peiu.

Ramura la care sunt și românii competitivi, transportul de marfă pe distanțe lungi, va fi reformată în dezavantajul României și va duce la pierderea a 4 miliarde de euro anual.

Ce păzesc cei 33 de europarlamentari români de la Strasbourg și Bruxelles?

  • Frații Dedeman preiau Carrefour. Consiliul Concurenţei a aprobat tranzacția
    Consiliul Concurenţei anunţă că a autorizat tranzacţia prin care Pavăl Holding intenţionează să preia grupul Carrefour în România, respectiv Carrefour România S.A., Supeco Investment S.R.L., Bringo Magazin S.R.L. şi Columbus Active S.R.L. Ce spune Consiliul Concurenței Autoritatea de concurenţă a analizat, cu toate că activităţile celor două grupuri implicate în tranzacţie nu se suprapun, posibilele efecte ale operaţiunii atât pe piaţa achiziţiilor de bunuri de consum curent, preponderent alimentare, la nivel naţional, cât şi pe piaţa comercializării cu amănuntul a acestor produse către consumatorii finali, se arată într-un comunicat al Consiliului Concurenţei. Analiza a vizat, pe de o parte, relaţia dintre retaileri şi producători sau …
  • Aderarea Republicii Moldova la UE va fi decuplată de cea a Ucrainei. La Bruxelles se pregătește terenul
    Uniunea Europeană a creat premisele pentru separarea procesului de aderare al Republicii Moldova de cel al Ucrainei, după ce ambele candidate au depășit veto-ul de doi ani al Ungariei și au deschis primul cluster de negocieri. Cele două țări au fost asociate informal încă din primele zile ale războiului Rusiei împotriva Ucrainei, care a declanșat cererile succesive de aderare. De atunci, întrebarea privind momentul în care Chișinăul ar trebui să se desprindă de Kiev a planat constant asupra discuțiilor. Însă imaginea politică a lăsării în urmă a unei țări aflate în război s-a dovedit problematică, iar cele două au rămas unite în …
  • Baronul Hubert Thuma, ratatul de la CJ Ilfov care s-a făcut de râs la votul pentru cabinetul Veștea
    Ceea ce trebuia să fie o demonstrație de forță politică și de influență la nivel înalt s-a transformat într-un fiasco monumental pentru Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov. Încercând să pozeze în marele sforar al Partidului Național Liberal și în garantul noului guvern, Thuma a înregistrat o înfrângere absolut umilitoare la votul din Parlament pentru Cabinetul Veștea. Tabela a arătat o realitate crudă pentru liderul ilfovean: doar 11 parlamentari PNL au votat pentru învestirea acestui cabinet. Deși în culise Thuma a promis susținere masivă, lăudându-se că controlează o aripă importantă a partidului și că poate negocia majorități, numărătoarea voturilor a …
  • Surse: Ilie Bolojan ar putea fi chemat la audieri, în 3 dosare DNA
    Ilie Bolojan ar putea fi chemat să dea explicații în fața procurorilor DNA, spun surse apropiate. În fața anchetatorilor ajung mai mulți grei din PNL. Cipian Ciucu, primarul capitalei este acuzat de luare de mită, iar mâine este așteptat să semneze controlul judiciar. Ilie Bolojan și Dan Motreanu, cei care au coordonat campania electorala a acestuia, ar putea să ajungă și ei la audieri. Audierile continuă la sediul DNA, unde premierul interimar Ilie Bolojan este așteptat să ofere explicații în trei dosare diferite. Primul este dosarul în care Ciprian Ciucu este acuzat de luare de mită. Fostul primar al Sectorului …
  • Odeta Nestor, personaj-cheie în dosarul lui Ciprian Ciucu, audiată din nou la DNA. Prietena lui Denise Rifai, arestată preventiv
    Odeta Nestor, prietena vedetei TV Denise Rifai și personaj-cheie în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, a fost audiată duminică, pentru a doua oară, la sediul Direcției Naționale Anticorupție (DNA). Audierea are loc la scurt timp după ce procurorii au ridicat mai multe documente de la Primăria Sectorului 6 și continuă administrarea probelor în dosar. Anterior, la sediul DNA s-a prezentat și un dezvoltator imobiliar, audiat în același dosar. Odeta Nestor este cercetată în această cauză și a fost chemată pentru noi clarificări în cadrul investigației desfășurate de procurorii DNA. Odeta Nestor, arestată după un …
  • 60M MEDIA GROUP singurul trust de presă care a prezentat adevărul despre Simion! Giordano s-a vândut progresiștilor pentru postul de vicepreședinte ECR
    60M MEDIA GROUP rămâne singurul trust de presă care are curajul să spună lucrurilor pe nume și să prezinte adevărul gol-goluț despre George Simion. Masca „liderului anti-sistem” a căzut, lăsând la vedere un pact rușinos încheiat pe axa Giorgia Meloni – Ursula von der Leyen. Ceea ce trebuia să fie o mișcare de rezistență în fața dictatelor europene s-a transformat într-o capitulare totală. Primul semnal al dezastrului a fost dat de Giordano, care, într-o mișcare ce a șocat baza conservatoare, s-a vândut pe față taberei progresiste. Însă dezertarea acestuia nu a fost un act izolat, ci doar preludiul unei trădări …
  • Combustibilul care pleacă din apartamentul cumnaților lui Marian Neacșu și ajunge la grupul Urban, cu datorii de un miliard de lei la bugetele publice
    Potrivit datelor ANAF, Urban SA din București a acumulat datorii fiscale de aproape un miliard de lei, fiind una dintre companiile cu cele mai mari restanțe la bugetul de stat care își continuă activitatea. ANAF nu ne-a răspuns la întrebările legate de acumularea datoriilor companiei. În același timp, Urban SA a declarat drept furnizor esențial compania MBC Europa Gaz, firmă care furnizează combustibil pentru autospecialele de salubritate. Potrivit documentelor consultate, societatea este înregistrată la fosta adresa de domiciliu a familiei Geantă, respectiv a cumnaților liderului PSD Marian Neacșu. Firma nu a avut niciodată un punct de lucru pentru combustibilii livrați …
  • Lista puciștilor care vor fi excluși marți din PNL după susținerea pentru Adrian Veștea
    18 parlamentari și lideri locali vor fi excluși marți din PNL pentru că au susținut guvernul Adrian Veștea-PSD-Nicușor Dan, au declarat surse politice. În fruntea listei sunt Adrian Veștea, puternicul baron Hubert Thuma și eternul ministru Cătălin Predoiu. Excluderea va avea loc într-o ședință a noii conduceri PNL, stabilită duminică la congresul extraordinar. Parlamentarii care au votat guvernul Veștea: 1. Cătălin Predoiu2. Monica Anisie3. Sorin Câmpeanu4. Nicoleta Pauliuc5. Mihai Veștea6. Andrei Baciu7. Lucian Bode8. Alina Gorghiu9. Ion Iordache10. Aneta Matei11. Mititelu Eduard12. Pandea Ciprian13. Prișcă Răzvan14. Rusu Sebastian15. Ionuț Stroe De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian Veștea (Consiliul …
  • Exodul tăcut al românilor din Spania: 200.000 de lucrători mai puțin în 14 ani îi duc pe iberici în criză de forță de muncă
    Populația română rezidentă în Spania a scăzut cu 24% din 2012, o scădere care amenință activitatea în sectoare-cheie, precum construcțiile. Economia românească, acum mai apropiată de cea spaniolă după PIB-ul pe cap de locuitor, nu mai expulzează talent, ci îl revendică. Comunitatea română din Spania a pierdut aproape 190.000 de persoane față de maximul atins în 2012, o scurgere care agravează lipsa de forță de muncă în construcții și în alte activități productive, exact în momentul în care țara are nevoie să construiască mai multe locuințe pentru a tempera prețurile, relevă datele analizate de Profit.ro. Exodul tăcut al lucrătorilor calificați …
  • SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
    Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că Guvernul propus de Adrian Veștea va trece de votul parlamentarilor. Reamintim că și o parte dintre parlamentarii PNL vor vota Guvernul Adrian Veștea, așa cum am scris zilele trecute. Adrian Veștea a anunțat că a bătut palma cu George Simion În această seară, Adrian Veștea, …
RedSport.RO Banner
Back to top button