EconomiePrima PaginăȘtirile 60m.RO

România va pierde, de la anul, 4 miliarde de euro anual

Până să ajungă România să cheltuie cele 33 de miliarde de euro pe care îi vom primi de la UE, pierdem 4 miliarde de euro din banii noștri.

https://www.facebook.com/60m.RO/videos/603999420219341/

Economia României suferă de o boală gravă, deficitul comercial, adică importăm mai mult decât producem. În 2019 s-au cheltuit pe importuri cu 17 miliarde de euro mai mult decât am încasat pe bunurile exportate.

Guvernul a cheltuit și el cu 10 miliarde de euro mai mult decât a putut să strângă.

Cu toate acestea economia a continuat să crească datorită investitorilor străini care aduc bani în țară, datorită românilor plecați la muncă în străinătate care trimit și ei bani în România și datorită Guvernului care se împrumută de la bancheri.

Cel mai mare plus l-au adus exportatorii români de servicii care au reușit să exporte cu 8,5 miliarde de euro mai mult decât s-a cheltuit pe importul serviciilor.

Astfel că supraviețuirea economiei românești este datorată în mare parte acestor exportatori de servicii care reusesc să compenseze risipa guvernanților și consumul românilor de mărfuri străine.

Mai mult de jumate din excedentul de 8,5 miliarde de euro al comerțului extern cu servicii se datorează transportatorilor (4,34 miliarde de euro) iar o treime vine din comerțul cu servicii IT și de comunicații (3 miliarde de euro).

O sursă majoră de deficit este turismul, unde pierdem anual 2 miliarde de euro din cauza românilor care preferă sa-și facă vacanțele în afara țării.

Transportatorii aduc în țară mai mulți bani decât investitorii străini și achită peste 40% din datoriile Guvernului create într-un an.

”Fiecare al patrulea leu pierdut din comerțul de bunuri se întoarce din comerțul cu servicii de transport și fiecare 4 lei din 10, cheltuiți de Guvern peste propriile venituri, se întorc din excedentul comerțului cu servicii de transport”, avertizează Petrișor Peiu, analist.

Printr-un nou pachet normativ adoptat de europarlamentarii din Comisia pentru Transport și Turism a Parlamentului European (TRAN), în data de 8 iunie 2020, veniturile transportatorilor români se vor înjumătății.

Noul act normativ intitulat Pachetul de mobilitate nr. 1 va duce la pierderea a 4 miliarde de euro.

„Alianță Auto Europeană” (European Road Alliance) formată din 8 state UE: Austria, Belgia, Danemarca, Franța, Germania, Italia, Luxemburg și Suedia, la care se adaugă Norvegia, a impus prin presiuni politice acest pachet care este de fapt ”un set de îngrădiri majore ale liberei circulații de bunuri și de persoane pe piața europeană”, după cum afirmă analistul Petrișor Peiu, pentru spotmedia.ro.

Una din măsurile adoptate în acest pachet legislativ European, obligă camioanele să se întoarcă acasî la fiecare 8 săptămâni.

”Această obligație nu creează nicio problemă pentru un camion înmatriculat în Germania sau Austria, aflate geografic în centrul Europei, dar pentru un camion din România duce la o medie de 6 zile pierdute la fiecare 8 săptămâni, ceea ce se traduce în pierderi de cifră de afaceri de 10-14%. Revenirea în România la fiecare 8 săptămâni ar însemna 1.000 de camioane în plus zilnic pe drumurile europene și la frontiere, fără nicio justificare economică”, afirmă Peiu.

Imediat după publicarea pachetului normativ se va impune întorcerea acasă a șoferilor odată la 3-4 săptămâni și li se va interzice efectuarea repaosului săptămânal normal în cabină.

”Peste 60.000 de șoferi vor trebui să se întoarcă acasă la fiecare 3 sau 4 săptămâni, fapt  ce va necesita creșterea capacității de transport și conform estimărilor ar însemna până la 400 de noi zboruri cu avionul sau 1.200 de autocare sau o alternativă între aceste 2 moduri de transport în vederea transportării între 2.000 – 3.000 șoferi zilnic”, calculează Petrișor Peiu.

Ramura la care sunt și românii competitivi, transportul de marfă pe distanțe lungi, va fi reformată în dezavantajul României și va duce la pierderea a 4 miliarde de euro anual.

Ce păzesc cei 33 de europarlamentari români de la Strasbourg și Bruxelles?

  • Grindeanu vrea să joace și el rolul lui Veștea. Giordano, pregătit să îl umilească pe baronul PSD
    Sorin Grindeanu, fostul premier și actual baron PSD, pare să fi prins gustul spectacolului politic intern. După ce Adrian Veștea s-a umilit în fața lui Giordano, Grindeanu ar fi tentat să îi urmeze exemplul — nu în sensul bun al cuvântului. Surse din interiorul Partidului Social Democrat confirmă că tensiunile dintre Sorin Grindeanu și liderul AUR s-au acutizat în ultimele săptămâni, pe fondul unor dispute legate de negocierea guvernului. Într-un partid în care baronii locali sunt obișnuiți să împartă teritorii ca în cel mai clasic scenariu feudal, o nouă bătălie pentru putere pare inevitabilă. Ironia situației constă în faptul că …
  • Bătaie pe sarmale la Suceava: ambulanțele cu oameni leșinați au rămas blocate în mulțimea venită la slujba de Sfântul Ioan cel Nou
    A fost îmbulzeală, miercuri, la Suceava, după slujba oficiată în cinstea Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou, ocrotitorul orașului. Peste 10.000 de credincioși au participat la ceremonia religioasă, iar la final mulți dintre ei s-au grăbit spre punctele unde organizatorii împărțeau porții de sarmale și sandvișuri. Aglomerația a devenit greu de controlat, iar mai multe persoane au fost împinse în mulțime. Unii credincioși au fost doborâți, în timp ce polițiștii locali încercau să îi țină pe oameni la rând și să evite ca persoanele în vârstă să fie prinse în înghesuială. Sute de oameni s-au înghesuit pentru porțiile oferite după …
  • Cifrele care îi sperie pe pensionari: câți bani au pierdut din cauza lui Bolojan
    Consumul s-a prăbușit, economia e în recesiune, iar pensionarii sunt cei mai afectați de măsurile de austeritate, este bilanțul guvernării Bolojan. România are cea mai mare inflație din Europa, însă vârful va fi atins abia luna viitoare. Potrivit calculelor, din cauza scumpirilor, pensionarii pierd între 140 și aproape 500 de lei. De anul viitor, pensiile ar urma să fie indexate cu rata inflației, însă procentul nu este încă stabilit. Economiștii spun că majorarea ar trebui să fie de cel puțin 12% pentru a acoperi pierderile provocate de scumpiri. Cât pierd pensionarii din cauza inflației de 10,9% Puterea de cumpărare scade …
  • Verișoara Maiei Sandu pleacă de la compania de stat MoldATSA după scandalul de nepotism
    Anastasia Taburceanu, verișoara Maiei Sandu, a anunțat că pleacă din funcția de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Anunțul a fost făcut în contextul scandalului de nepotism generat de apariția în spațiul a detaliilor privind modul în care aceasta a fost angajată la compania de stat, precum și salariul său. „Astăzi mi-am depus cererea de eliberare din cadrul MOLDATSA. Voi restitui sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariul de bază pentru întreaga perioadă în care am activat în această instituție”, a scris Taburceanu pe Facebook, adăugând că îi pare rău că „prin acțiunile și deciziile” sale „individuale”, au fost „afectați …
  • Carmin PopStar Prod și Florin Barbu – lacheul lui Paul Stănescu care face miliarde prin ANIF
    Fost director general al ANIF între 2014 și 2020, Florin Barbu este din nou vehiculat pentru Ministerul Agriculturii. În urma lui rămâne o întrebare simplă: câți bani au ajuns în canale și câți în firmele abonate la lucrările de irigații?Florin Barbu nu este un nume nou la Ministerul Agriculturii. Este omul care a crescut în administrația de la Slatina, a condus ANIF timp de șase ani, apoi a ajuns deputat PSD de Olt, șef al Comisiei pentru Agricultură și ministru al Agriculturii. Potrivit fișei biografice Agerpres, Barbu a fost director general al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare între 2014 și …
  • Exod de forță de muncă la Damen Mangalia: foști angajați pleacă în Occident
    Împinși de rate, foștii angajați de la Damen Mangalia iau drumul străinătății. Plătiți și de patru ori mai bine pe șantierele din Occident, șomerii au început să plece. Ultimii 271 de angajații au intrat în perioada de preaviz care se va sfârși pe 15 iulie. Un adevărat exod la Damen Mangalia. Împinși de rate și de șomajul de doar 2.000 de lei pe lună, foștii angajați ai șantierului naval iau drumul Occidentului, unde câștigă și de patru ori mai mult. Sudorii și specialiștii români sunt vânați de șantierele din Norvegia, Olanda, Italia și Franța, unde salariile ajung la 4.000 de …
  • Banii uitați în autospecială și dosarul care a dus la reținerea a patru polițiști. Ce se știe și ce ridică semne de întrebare
    Un caz devenit viral după apariția informației că un agent de la Rutieră și-ar fi uitat o presupusă șpagă într-o mașină de serviciu a generat numeroase reacții și întrebări în rândul opiniei publice. Potrivit informațiilor obținute de 60MMEDIAGROUP.RO din rândul unor polițiști, situația ar fi pornit de la o sumă de bani găsită într-o autospecială preluată la schimbul de tură, iar cei care au descoperit banii ar fi fost ulterior implicați în anchetă alături de colegii lor. Pe de altă parte, comunicatul oficial al procurorilor descrie un dosar de corupție mult mai amplu, legat de un accident rutier și de …
  • Rețeaua din jurul șefului SMAp, generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA
    Șeful Statului Major al Apărării (SMAp), generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA, pare să fie implicat în mai multe angajări suspecte din MApN, care ar fi fost girate de acesta. Rețeaua generalilor Anicescu – Șomordolea – Vlad În cazul studenților de la UNEFS (Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport) care au fost transferați la Academia Tehnică Militară (ATM) fără respectarea procedurilor legale, pionul principal al generalului Vlad a fost generalul Mihai Șomordolea, fost secretar general al Consiliului Suprem de Apărare a Țării până în ianuarie 2026. Șomordolea, care are o fiică beneficiară a transferurilor de la UNEFS la ATM, a încercat să pună în …
  • Un nou proces poate întârzia călătoria cu trenul în mai puțin de o oră între București și Bulgaria. Investiția de 2,1 miliarde de lei este blocată de contractul de consultanță tehnică
    Una dintre cele mai importante licitații feroviare aflate în derulare în România, cea privind serviciile de consultanță și supervizare pentru modernizarea liniei de cale ferată București Nord – Jilava – Giurgiu Nord – Giurgiu Frontieră, continuă să genereze dispute juridice, deși Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a respins deja două contestații formulate de ofertanți nemulțumiți. Pe 19 iunie 2026, la Curtea de Apel București a fost înregistrat dosarul nr. 3867/2/2026, prin care compania Arex Lider Company SRL atacă decizia CNSC nr. 1810/C10/4918,4944 din 4 iunie 2026 și solicită anularea rezultatului procedurii de atribuire. Procesul se judecă la Secția …
  • Topul financiar al partidelor: AUR a avut cele mai mari venituri, PSD cele mai mari pierderi, iar PNL cele mai mari datorii
    În 2025, cele mai importante șase partide parlamentare analizate (PSD, AUR, PNL, USR, UDMR, POT) au avut venituri cumulate de 374,46 milioane lei, dar au cheltuit 443,37 milioane lei. Diferența arată un minus agregat de aproape 68,9 milioane lei. Datoriile totale raportate la finalul anului au ajuns la 178,93 milioane lei. PSD, PNL și AUR au încheiat anul 2025 cu datorii cumulate de peste 155 de milioane de lei, în timp ce doar USR și UDMR au reușit să combine profitul cu o situație financiară relativ stabilă. Analiza bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor arată că partidele parlamentare au cheltuit anul …
RedSport.RO Banner
Back to top button