România are trei bancheri care câştigă peste un milion de euro

Dacă te întrebai câţi români care lucrează în domeniul bancar câştigă peste 1 milion de euro, află că răspunsul este trei.
Autoritatea Bancară Europeană a publicat raportul privind situaţia câştigurilor din 2018. România se află jos în clasament. Doar Slovenia, Grecia şi Malta figurează cu câte doi milionari în euro.
În schimb, Spania, Italia sau Germania stau mult mai bine. Însă nici acestea nu se compară cu liderul absolut, Marea Britanie. Peste 3.500 de milionari în euro din domeniul bancar lucrează în Regat.
Topul ţărilor cu cei mai mulţi bancheri milionari:
- Marea Britanie – 3.614
- Germania – 450
- Franţa – 234
- Italia – 206
- Spania – 167
Veştile nu sunt bune pentru români nici când vine vorba de intermedierea financiară. Suntem jos în clasament în ceea ce priveşte ponderea creditelor şi ale activelor bancare, scrie Ziarul Financiar.
Sursa: Mediafax
- Exodul tăcut al românilor din Spania: 200.000 de lucrători mai puțin în 14 ani îi duc pe iberici în criză de forță de muncă
Populația română rezidentă în Spania a scăzut cu 24% din 2012, o scădere care amenință activitatea în sectoare-cheie, precum construcțiile. Economia românească, acum mai apropiată de cea spaniolă după PIB-ul pe cap de locuitor, nu mai expulzează talent, ci îl revendică. Comunitatea română din Spania a pierdut aproape 190.000 de persoane față de maximul atins … - SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că … - Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate
Orașul Sibiu este la propriu sub ape, în urma frutunii devastatoare de luni după-amiază. Ploile torențiale au provocat inundații în mai multe zone ale municipiului, iar pompierii au fost solicitați să intervină în zeci de locații pentru evacuarea apei. Printre instituțiile afectate se numără sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) … - Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă. ”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. … - Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală
Marian Neacșu (PSD), propus ministru de Interne și vicepremier în guvernul Veștea, a declarat că e de acord cu negocierea lui Adrian Veștea cu AUR și a spus că ”trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală”. ”E corect că dl Veștea discută cu AUR. E decizia lui și o respect”, a mai spus …




