O persoană din Olt a sunat de 9.544 de ori la 112, în șase luni. Sute de mii de apeluri abuzive

În primele șase luni ale anului, în Sistemul 112 au fost preluate peste 4,8 milioane de apeluri, dintre care 2,2 milioane nu au reprezentat urgențe.
Din totalul apelurilor înregistrate, peste 311.000 au fost apeluri abuzive. O persoană din Olt a sunat de 9.544 ori la 112, iar alte 44 au apelat numărul unic de urgență de cel puțin 1.000 de ori.
O persoană din Ilfov a sunat de 7.573 de ori, o altă persoană din Vaslui a apelat de 6.779 de ori.
Un exemplu de apelare abuzivă este cel al unui cetățean care a sunat de pe o cartelă prepay în Centrul 112 Giurgiu și se recomanda sub numele de „Iulian”. În doar două luni, „Iulian” a sunat de peste 1.500 de ori la 112 fără a avea vreo urgență, invocând diverse motive care nu necesitau intervenția operativă a echipajelor specializate. „Iulian” a fost identificat de către polițiștii giurgiuveni și a primit o amendă, care l-a determinat să nu mai sune la 112 fără motiv.
Apelarea abuzivă reprezintă apelarea repetată, cu rea intenție, a numărului 112, fără ca apelantul să justifice o stare care necesită acțiunea agențiilor specializate de intervenție și, de asemenea, se consideră apel abuziv, apelarea 112 pentru a aduce injurii operatorilor.
- Directorul Fabricii de Arme Cugir și-a dat demisia. Decizia vine după valul de greve ale angajaților
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir, Radu Coroamă, și-a dat demisia din funcție, în contextul tensiunilor din cadrul companiei și al protestelor repetate ale angajaților din ultimele luni. Informația a fost confirmată chiar de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu jurnaliștii de la Ziarul Unirea. „Fostul director general nu a dorit să precizeze data exactă … - Omul din spatele „entuziasmului” online pentru Bolojan: cine este Lucian Despoiu și de ce ridică semne de întrebare legăturile sale cu Oradea
Jurnalistul Silviu Mănăstire dezvăluia recent, la România TV, faptul că întreaga campanie digitală a premierului demis Ilie Bolojan ar fi coordonată de Lucian Despoiu. Informația readuce în atenție profilul discret al unuia dintre cei mai controversați consultanți români din zona marketingului politic online. Despoiu este cunoscut ca fondator al Kondiment și Majoritas, companie specializată în campanii digitale, care … - Angajata MAE care a falsificat state de plată timp de 15 ani a încheiat acord de recunoaștere cu DNA: ce pedeapsă a primit
O fostă funcționară din cadrul Ministerului Afacerilor Externe a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DNA. Aceasta este acuzată că, timp de 15 ani, a falsificat state de plată și a virat sume cu titlu de salarii către ea însăși și către două persoane care nu erau angajate ale instituției. Prejudiciul cauzat … - Trădătorul Simion își linge rănile la București, la braț cu „măcelarul de la ICE”: O întâlnire halucinantă cu „Micul Napoleon” al frontierelor americane
Într-o încercare disperată de a-și resuscita imaginea politică și de a masca izolarea sa tot mai evidentă, liderul AUR a bifat o nouă mișcare de PR care frizează absurdul. Trădătorul George Simion își linge rănile pe plan intern căutând validare externă în cele mai controversate colțuri ale politicii americane. Zilele acestea, Simion s-a afișat în … - Cum s-a desfășurat ultima emisiune a lui Ciprian Ciucu la Denise Rifai. Glume, laude și momente de familiaritate între cei doi
Dosarul de corupție în care primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, este acuzat de procurorii DNA că ar fi beneficiat de servicii de promovare electorală și consultanță în schimbul sprijinirii unor demersuri administrative a adus în prim-plan și numele realizatoarei TV Denise Rifai. Între politicianul liberal, Ciprian Ciucu, și vedeta TV Denise Rifai a fost mereu o …




