Amenzi pentru bucureștenii care nu poartă mască

Polițiștii din București au dat 20 de amenzi în noaptea de sâmbătă spre duminică bucureștenilor prinși că nu poartă mască de protecție în spaţii publice închise, spaţii comerciale şi la locul de muncă.
Poliția Capitalei a anunțat, duminică, faptul că razia a vizat 146 societăți comerciale din București, iar echipele mixte de control au dat 60 de amenzi în valoare de 86.800 de lei, potrivit Mediafax.
Dintre acestea, 29 de amenzi în valoare de 56.400 de lei au fost date pentru nerespectarea măsurilor care se aplică pe durata stării de alertă pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
„Echipele de control au sancționat operatorii economici care nu au organizat activitatea în aer liber sau nu au asigurat la intrare triajul epidemiologic şi dezinfectarea obligatorie a mâinilor, atât pentru personalul propriu cât şi pentru vizitatori”, au precizat polițiștii.
Alte amenzi au fost aplicate și pentru tulburarea liniștii și ordinii publice sau pentru nerespectarea legislației privind protecția consumatorilor.
Sursa: www.digi24.ro
- Jaf din bani publici la Timișoara și Brăila: Ouă, ghirlande și iepurași de 300.000 de euro
Sărbătorile de primăvară bat la ușă, iar administrațiile locale din Brăila și Timișoara au decis să marcheze Paștele și Floriile cu mult stil, dar și cu bani publici. Mulți bani. Vorbim despre aproape 300.000 de euro cheltuiți pentru iluminat, ouă gigantice, cofraje supradimensionate, iepurași, decorațiuni și organizarea târgurilor specifice sărbătorilor pascale. Banii par să fi … - VIDEO: Zâmbete pentru vizualizări, teroare în spatele camerei! Influencerița Andreea Lala, bătută și tratată inuman de iubitul ei. Capcana vieții perfecte din mediul online
În spatele filtrelor, a clipurilor virale și a milioanelor de aprecieri se ascunde, adesea, o realitate morbidă. Cazul influenceriței Andreea Ciucă (cunoscută în mediul online drept Andreea Lala), deținătoarea titlului Miss Globe România 2025, demontează brutal mitul „relației perfecte” vândute pe internet. Tânăra a rupt tăcerea, mărturisind că a fost victima unor abuzuri fizice și … - Daniel Zamfir (PSD), despre achiziţia de vaccinuri: „Un amestec letal de incompetenţă, prostie şi tupeu”
Senatorul PSD Daniel Zamfir critică dur modul în care au fost gestionate achizițiile de vaccinuri anti‑COVID, acuzând fosta guvernare că a comandat doze „de trei ori populația țării”, în pofida scăderii interesului pentru vaccinare și a stocurilor deja existente. Parlamentarul susține că deciziile au generat obligații financiare de miliarde de lei pentru România. Daniel Zamfir … - Atent într-un tren de mare viteză din Germania. Cel puțin 12 răniți după ce un bărbat a declanșat o explozie
Douăsprezece persoane au fost rănite ușor după ce un bărbat mascat a declanșat un dispozitiv într-un tren de mare viteză din vestul Germaniei. Incidentul a avut loc joi seara la bordul trenului ICE 19, operat de Deutsche Bahn, transmite Bild. Trenul circula spre Frankfurt și a fost oprit în gara Siegburg-Bonn, în landul Renania de Nord-Westfalia, … - Constantin Toma, primarul PSD de Buzău: „Bolojan e singurul care joacă pentru acestă ţară, îl susţin”
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a declarat, joi, la Antena 3 CNN, că „există posibilitatea ca PSD să iasă de la guvernare şi să nu mai intre niciodată”, după ce Sorin Grindeanu a demarat consultări interne privind viitorul partidului în coaliţia de guvernare. „Sunt mulţi colegi care gândesc ca mine, iar o parte mi-au şi …




