Politică

PSD va crește veniturile în 2028. Și iar vom trăi ca proștii.

Să nu ziceți că n-ați fost avertizați. Rețeta e veche, dar românii par să nu se plictisească niciodată de ea: înainte de alegeri, PSD se transformă în Moș Crăciun. Salarii mai mari, pensii indexate spectaculos, vouchere cu duiumul și promisiuni cât Casa Poporului. Toate pe hârtie, cu cerneală din bani tipăriți. După patru ani de austeritate, taxe mărite și economie ciufulită, vine brusc „grija pentru cetățean”. Cu alte cuvinte: inflație cât cuprinde.

Știm deja cum funcționează: după ce Bolojan își face treaba murdară, adică taie, ajustează, strânge cureaua și impune ordine cu față de contabil șef, vine PSD-ul cu flori și bombonele. Anunță „măsuri sociale curajoase” și „recuperarea puterii de cumpărare”. În realitate, vâră în priză tiparnița de bani, iar în spatele zâmbetului apare, ca de fiecare dată, inflația care topește orice majorare.

Românul, amărât și amețit de scumpiri, prinde din nou speranță. Și votează. Din nou. Și fix la câteva luni după, prețurile explodează, băncile cresc dobânzile, iar „puterea de cumpărare” se evaporă ca etanolul. Iar noi? O luăm de la capăt. Cu iluzii noi și buzunare goale.

Așa va fi și în 2028. PSD va „da” din plin. Românii vor zice mulțumesc. Și abia în 2029 își vor da seama că iar au fost păcăliți. Dar va fi prea târziu. Iarăși.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button