Prima promoție a clasei anticorupție a absolvit cursurile Academiei de Poliție A.I. Cuza, anunță DGA

Prima promoţie de studenţi la specializarea ”Ordine şi siguranţă publică”, specialitatea ”anticorupţie”, din cadrul Academiei de Poliţie ”Alexandru Ioan Cuza” Bucureşti a ajuns la momentul absolvirii, iar cei mai tineri ofiţeri anticorupţie îşi vor prelua posturile în structurile Direcţiei Generale Anticorupţie în cel mai scurt timp, informează, joi, DGA.
Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, clasa anticorupţie a fost constituită în anul 2018, ca urmare a demersurilor conducerii Direcţiei Generale Anticorupţie de a organiza această specialitate, demersuri fundamentate de necesitatea pregătirii profesionale specifice în domeniul anticorupţie a tinerilor care au ales să servească intereselor cetăţenilor, ca ofiţeri ai Ministerului Afacerilor Interne.
Astfel, la finalul primului an de studiu, majoritatea studenţilor cu cele mai mari medii şi-au exprimat dorinţa de a urma această specialitate.
Absolvenţii clasei anticorupţie vor întări efectivele Direcţiei Generale Anticorupţie din mai multe judeţe ale ţării şi Capitală şi îşi vor desfăşura activitatea în domeniul anchete, investigaţii şi prevenire.
Pentru a se asigura o continuitate, reprezentanţii DGA au demarat deja procedura de selecţie pentru a doua clasă anticorupţie, promoţia 2019 – 2022, la care participă 98 de studenţi din anul I de studii. Dintre aceştia, doar 15 vor rămâne să se formeze profesional pentru a deveni ofiţeri anticorupţie.
Sursa: www.agerpres.ro
- Justiția își bate joc de români. CCR și Curtea de Apel, amânări sincron pe două decizii cruciale
Curtea de Apel București a amânat din nou nou pronunțarea unei decizii în ceea ce privește cererile de suspendare formulate de avocata Silvia Uscov, membră AUR, împotriva numirii a doi judecători CCR, Dacian Dragoș și Mihai Busuioc. Judecătoarea Olimpiea Crețeanu a stabilit un nou termen pe 30 ianuarie. Amintim că Dacian Dragoș a fost numit … - Avocatul Poporului, Renate Weber, pe făraș. 230.000 de lei primiți doar de la expirarea mandatului
Partidele de la putere au menținut-o la putere pe Renate Weber în funcția de Avocat al Poporului, deși mandatul a expirat în 2024, la finalul lunii iunie. Între timp a mai a încasat 230.000 de lei. Weber primește și trei pensii: una specială pentru activitatea de europarlamentar, una de la Casa de Asigurări a Avocaților … - Klaus Iohannis a ajuns pe lista rușinii Primăriei Sibiu. Fostul președinte nici măcar nu și-a plătit taxele și impozitele pe anul trecut
Fosta familie prezidențială se confruntă cu probleme cu autoritățile locale, după ce numele lui Klaus Iohannis și al soției sale, Carmen Iohannis, au ajuns în evidențele Primăriei Sibiu pentru obligații fiscale neachitate. Situația vizează impozite și taxe locale aferente anului trecut și a determinat emiterea unor somații oficiale de plată de către administrația municipală. Pe … - A doua recuzare dintr-un complet a judecătoarei Raluca Moroșanu, cea care a înfruntat în conferință de presă judecătorii corupți
Un al doilea incident procedural, petrecut vineri, la Curtea de Apel București, o are în prim-plan pe judecătoarea Raluca Moroșanu, magistratul care a avut curajul înfrunte conducerea instanței la faimoasa conferință de presă organizată după difuzarea documentarului Recorder „Justiție capturată”. Judecătoarea Moroșanu a fost recuzată din complet la cererea inculpatului George Ivan, fost director al … - Premierul R. Moldova, Alexandru Munteanu, spune că ar vota „pentru” unirea Republicii Moldova cu România
După ce președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că ar vota „Pentru” la un eventual referendum privind Unirea cu România, și premierul Alexandru Munteanu a afirmat că, la nivel personal, ar susține această opțiune. Declarația a fost făcută în cadrul unei vizite în nordul Republicii Moldova, în discuțiile cu presa locală. „Este o decizie personală. …