România s-a oferit să găzduiască rezerva de echipamente medicale a Alianței Nord-Atlantice

Miniştrii apărării din statele NATO au agreat joi asupra unui plan de acţiune în eventualitatea unui al doilea val de îmbolnăviri cu COVID-19, în contextul în care Alianța Nord-Atlantică continuă să își aducă contribuţia în timpul crizei sanitare, iar România și-a manifestat disponibilitatea de a pune la dispoziția Alianței o facilitate de depozitare a materialelor sanitare din rezerva NATO, au informat joi secretarul general Jens Stoltenberg și ministrul apărării naționale Nicolae Ciucă.
Cele 30 de state membre urmează să constituie un stoc comun de echipamente medicale şi un fond cu resurse financiare care să fie folosit pentru achiziţia de produse medicale esenţiale, a anunţat secretarul general Jens Stoltenberg, la finalul celor două zile de discuţii prin videoconferință între miniştrii apărării aliați.
„Misiunea principală” a NATO în contextul pandemiei de coronavirus este să asigure ”că această criză sanitară nu devine o criză de securitate”, e explicat Stoltenberg.
El nu a oferit alte detalii despre dimensiunea fondului sau despre data când stocul de echipamente medicale va fi disponibil, afirmând că încă „este prea devreme pentru a spune”, dar a menţionat că unii aliaţi au început deja să avanseze angajamente şi unele contribuţii vor fi disponibile ”foarte curând”.
Stoltenberg a reamintit contribuţiile recente ale Alianţei pentru operaţiuni civile, cum ar fi transportul pe cale aeriană a unor materiale medicale esenţiale şi a unor pacienţi, prin efectuarea a 350 de zboruri, precum şi ridicarea a aproape 100 spitale de campanie și desfășurarea a peste jumătate de milion de militari pentru sprijinirea eforturilor civile în combaterea pandemiei.
Conform unui comunicat al MApN miniștrii apărării au aprobat planul de operații care definește modul de răspuns al Alianței în cazul unui potențial nou val de COVID-19, inclusiv prin crearea unor capacități de depozitare a echipamentelor medicale și operaționalizarea unui Fond pentru finanțarea eforturilor aliate în domeniu.
„Astfel, ministrul Ciucă a prezentat disponibilitatea țării noastre de a pune la dispoziția Alianței o facilitate de depozitare a materialelor sanitare din rezerva NATO, ca o contribuție concretă la Planul aliat de răspuns la pandemia curentă. De asemenea, oficialul român a evidențiat eforturile Ministerului Apărării Naționale întreprinse la nivel național, în sprijinul limitării răspândirii virusului și a protejării populației și forțelor armate”, arată sursa citată.
Trebuie precizat că oferta României survine și în contextul în care țara noastră este primul stat membru al UE care găzduiește rezerva strategică de echipamente medicale rescEU a Uniunii Europene și pe care a pus-o deja la dispoziția unor state membre precum Italia, Spania sau Lituania.
Totodată, s-a agreat consolidarea măsurilor existente în domeniul rezilienței și pregătirii civile și utilizarea mecanismelor și capabilităților NATO pentru gestionarea efectelor pandemiei, cu accent pe sectoare cum sunt energie, transport, infrastructura critică, telecomunicații și sisteme de sănătate. Au fost subliniate nevoia de intensificare a coordonării inter-aliate în procesul de eliminare a efectelor pandemiei și importanța contracarării campaniilor de dezinformare și de propagandă lansate de unii actori împotriva NATO.
Sursa: www.caleaeuropeana.ro
- Scandal uriaș între șefii așa-zișilor masoni. Plagiatorul Bălănescu, scos în șuturi din sediul MLNR de preotul Tohăneanu
Între fostul și actualul lider al așa-zisei găști de masoni, grupați în Asociația Marea Lojă Națională din România (MLNR), este o luptă desprinsă din filmele cu gangsteri, pentru controlarea fondurilor și a imobilului megalomanic din nordul Capitalei. Recent, o gașcă de așa-ziși masoni, grupați în Asociația Marea Lojă Națională din România (MLNR), avându-l acum la … - Nicușor Dan s-a enervat rău la Cotroceni! A țipat la Ilie Bolojan și l-a amenințat direct
Președintele Nicușor Dan s-a enervat foarte rău la consultările cu liderii politici de la Palatul Cotroceni. Conform surselor citate de Antena 3 CNN, Nicușor Dan chiar a țipat la Ilie Bolojan, pe care îl acuză că este deja a doua oară când îl minte și se răzgândește de la o zi la alta. Nicușor Dan, extrem de nervos … - Elena Udrea toarnă gaz pe foc / Cine este, de fapt, Siegfried Mureșan: Dezvăluiri despre finanțatorul din spatele premierului propus de PNL-USR-UDMR
Fostul ministru și fost lider al PMP, Elena Udrea, reacționează la vestea că Siegfried Mureșan este propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier. Elena Udrea reamintește că ea l-a pus pe Siegfrid Mureșan pe lista de europarlamentari ai PMP și dezvăluie faptul că îi era recomandat de către Elena Băsescu, iar finanțatorul din spatele său era Gheorghe Ștefan (Pinalty), … - Premierul propus de PNL, USR, UDMR, Siegfried Vasile Mureșan, milionar în euro – legături cu cei mai corupți politicieni români și oligarhul Plahotniuc, condamnat la 19 ani de închisoare / Scuipat de Băsescu la despărțire… Campanie pe banii furați din speța Microsoft
Europarlamentarul Siegfried Vasile Mureșan, promovat în politica europeană printr-o rețea de conexiuni controversate, este din nou în atenția publică după ce tot mai multe voci îl acuză de implicare în acte grave de corupție și aranjamente de culise la nivel înalt. PNL, USR și UDMR au anunțat oficial, prin comunicate de presă similare, că îl … - Liberalii vor să își rupă și ei gâtul cu Sigfried Mureșan
PNL, USR și UDMR au anunțat oficial, prin comunicate de presă similare, că îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României. ”PNL, USR și UDMR înaintează o propunere comună pentru funcția de prim-ministru al României în persoana europarlamentarului Siegfried Mureșan. România are nevoie de un guvern care să gestioneze în mod responsabil …



