Program mai scurt pentru terase, baruri și săli de jocuri în București și alte șapte județe

Hotărârea CNSU privind programul redus de funcționare pentru anumite localuri din șapte județe plus Municipiul București a intrat în vigoare duminică, la ora 12:00.
În Hotărârea nr. 38 din 1 august 2020, Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis: „Programul de lucru cu publicul al operatorilor economici care desfășoară activități în spații special destinate, dispuse în exteriorul clădirilor unde se desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, cum sunt terasele, cluburile, barurile și alte asemenea, de la nivelul județelor Argeș, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Ilfov, Prahova, Galați și municipiul București, nu poate începe înainte de orele 06.00 și nu se poate prelungi după orele 23.00”.
Măsura se aplică pentru o perioadă de 14 zile și poate fi prelungită prin Hotărâre a CNSU.
De asemenea, programul de lucru cu publicul al operatorilor economici care desfășoară activități de jocuri de noroc, de la nivelul județelor Argeș, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Ilfov, Prahova, Galați și București nu poate începe înainte de orele 06.00 și nu se poate prelungi după orele 23.00.
Restricțiile au fost luate la propunerea Grupului de suport tehnico-științific, fiind luată în considerare „creșterea exponențială zilnică a numărului de persoane infectate, cu preponderență în anumite zone sau localități, care determină o presiune permanentă asupra capacității de gestionare a unităților administrativ – teritoriale și a sistemului sanitar”.
Potrivit autorităților, și „problemele constatate în privința respectării măsurilor de prevenție, în anumite intervale orare și în special în zonele turistice tradiționale respectiv litoralul Mării Negre și Valea Prahovei” au dus la adoptarea acestei măsuri.
- Bolojan: Va crește vârsta de pensionare treptat la 65 de ani pentru angajații din Armată, Interne și serviciile secrete, cu unele excepții
Premierul Ilie Bolojan a declarat joi într-un interviu că în două săptămâni va fi gata legea pensiilor militare, care va urmări creșterea treptată a vârstei de pensionare până la 65 de ani. Vor fi exceptați angajații care au activitate solicitantă fizic. ”E o problemă de suportabilitate economică pentru România, de sustenabilitate a sistemului de pensii … - România a ratat şansa de a ajunge la turneul final al Cupei Mondiale
Naţionala României a ratat şansa de a ajunge la Cupa Mondială în această vară, fiind învinsă joi seară de Turcia, la Istanbul, cu scorul de 1-0, în semifinala play-off-ului pentru turneul final. Turcia va înfrunta în finala play-off-ului câştigătoarea meciului Slovacia – Kosovo, iar tricolorii vor disputa un amical cu învinsa din partida de la … - Baronul PSD de Bistrița, Radu Moldovan, a intrat în vizorul Parlamentului și al Ministerului de Finanțe
Clubul Sportiv Gloria Bistrița a devenit noua jucărie a președintelui Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, baronul PSD Radu Moldovan, unde pompează bani publici fără număr, fapt pentru care a intrat pe radarul Parlamentului și al unor instituții ale statului. Baronul PSD de Bistrița Năsăud, Radu Moldovan, „toacă” o mulțime de bani publici pentru echipa de handbal feminin dar … - Cea mai mare parte a medicamentelor care se vând online sunt false. Avertisment din partea autorităților
Achizițiile de medicamente de pe internet vin cu un risc major, despre care autoritățile spun că este adesea ignorat. În lipsa unor controale eficiente și a unor reguli stricte aplicate în mediul online, o mare parte dintre produsele vândute pe site-uri nesigure pot fi falsificate, iar cumpărătorii nu au garanția că știu ce conțin, de fapt, acestea. Fenomenul este … - Bătaie de joc: Studenții, lăsați fără burse de Ministerul Educației fix înainte de Paște. Bolojan face economii pe spatele tinerilor!
Sărbătorile pascale vin cu buzunarele goale pentru zeci de mii de studenți din România. Într-o demonstrație crasă de incompetență administrativă și lipsă de empatie, Ministerul Educației a blocat transferul fondurilor pentru bursele studențești, lăsând tinerii fără banii cuveniți exact înaintea vacanței de Paște. În timp ce studenții numără mărunțișul pentru a-și cumpăra un bilet de …




