Peste 700 de blocuri din București vor rămâne fără apă caldă și căldură din cauza lucrărilor de reabilitare a rețelei de termoficare
Compania Municipală Termoenergetica București (CMTEB) a anunțat că, în următoarele zile, vor fi efectuate lucrări de reabilitare a rețelei de termoficare în mai multe zone din București. Aceste lucrări, necesare pentru repararea avariilor provocate de funcționarea rețelei la temperaturi scăzute, vor afecta peste 700 de blocuri și mai multe firme, lăsându-le fără apă caldă și căldură pe durata desfășurării lucrărilor.
Compania Municipală Termoenergetica București (CMTEB) a anunțat, luni, că va începe o serie de lucrări de reabilitare și reparații la rețeaua de termoficare din Capitală, lucrări ce vor afecta în mod semnificativ aprovizionarea cu apă caldă și căldură a locuințelor și agenților economici din zonele vizate. Aceste intervenții sunt urgente și necesare pentru a asigura buna funcționare a rețelei până la sfârșitul sezonului rece.
Lucrările vor avea loc în mai multe sectoare ale Bucureștiului, începând cu 10 martie 2025 și se vor desfășura pe perioade diferite, în funcție de complexitatea fiecărei intervenții. În Sectorul 3, zona Splaiul Unirii, vor avea loc lucrări de reabilitare a conductelor din rețeaua termică primară, care vor lăsa fără apă caldă și căldură 43 de blocuri și o industrie între 10 și 13 martie 2025. În aceleași zile, va avea loc și reabilitarea conductelor din zona Bulevardului Camil Ressu, afectând 168 de blocuri și 11 puncte termice.
De asemenea, în zona bulevardelor Corneliu Coposu și Octavian Goga, lucrările de reparație vor afecta 89 de blocuri și 3 industrii între 12 și 14 martie 2025. O altă zonă vizată de intervenții este intersecția străzii Turnu Măgurele cu Bulevardul Constantin Brâncoveanu din Sectorul 4, unde 340 de blocuri și 17 agenți economici vor rămâne fără agent termic între 12 și 14 martie 2025.
În Sectorul 6, lucrările de remediere a unor avarii vor lăsa fără apă caldă și căldură 11 blocuri și 2 agenți economici în perioada 12-13 martie 2025. De asemenea, vor avea loc lucrări de modernizare și reparație a conductelor termice în aceleași zone, afectând mai multe puncte termice și blocuri, inclusiv în zona străzii Lujerului și intersecția străzilor Orșova cu Dreptății.
Termenele de finalizare a lucrărilor depind de complexitatea acestora și de starea de degradare a conductelor, iar CMTEB se angajează să finalizeze intervențiile cât mai repede posibil. În această perioadă, clienții pot obține informații suplimentare prin diverse canale, inclusiv prin aplicația Termoalert și numerele de telefon puse la dispoziție.
Reprezentanții CMTEB își cer scuze pentru disconfortul creat și mulțumesc consumatorilor pentru înțelegere, subliniind importanța acestor lucrări pentru asigurarea unui sistem de termoficare eficient și funcțional pe termen lung.