60 de români, infectaţi cu coronavirus la o fabrică din Marea Britanie. Angajații sunt în autoizolare pentru 14 zile

60 de români care lucrează la o fabrică din Perthshire au fost testaţi pozitiv la COVID-19. Fabrica din Marea Britanie a fost închisă, iar muncitorii se află în autoizolare.
Ministerul Afacerilor Externe precizează că s-a autosesizat după informațiile apărute despre testarea pozitivă a unor muncitori de la o companie de prelucrare a cărnii din Perthshire. Autoritățile locale au anunțat că la fabrică lucrează cetățeni români, angajați direct sau prin intermediul unor companii de plasare a forței de muncă.
60 dintre aceștia au fost testați pozitiv cu virusul SARS-CoV-2.
Fabrica a fost închisă la data de 17 august. Toți angajații sunt în autoizolare pentru o perioadă de 14 zile și beneficiază de sprijin atât din partea autorităților locale, cât și din partea angajatorului.
MAE precizează că, până la acest moment, la nivelul oficiului consular nu au fost primite solicitări de asistență consulară din partea lucrătorilor români de la compania în cauză.
Consulatul General al României la Edinburgh continuă dialogul cu autoritățile locale.
- Rețeaua din jurul șefului SMAp, generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA
Șeful Statului Major al Apărării (SMAp), generalul Gheorghiță Vlad, anchetat de DNA, pare să fie implicat în mai multe angajări suspecte din MApN, care ar fi fost girate de acesta. Rețeaua generalilor Anicescu – Șomordolea – Vlad În cazul studenților de la UNEFS (Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport) care au fost transferați la Academia Tehnică Militară (ATM) fără … - Un nou proces poate întârzia călătoria cu trenul în mai puțin de o oră între București și Bulgaria. Investiția de 2,1 miliarde de lei este blocată de contractul de consultanță tehnică
Una dintre cele mai importante licitații feroviare aflate în derulare în România, cea privind serviciile de consultanță și supervizare pentru modernizarea liniei de cale ferată București Nord – Jilava – Giurgiu Nord – Giurgiu Frontieră, continuă să genereze dispute juridice, deși Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a respins deja două contestații formulate de … - Topul financiar al partidelor: AUR a avut cele mai mari venituri, PSD cele mai mari pierderi, iar PNL cele mai mari datorii
În 2025, cele mai importante șase partide parlamentare analizate (PSD, AUR, PNL, USR, UDMR, POT) au avut venituri cumulate de 374,46 milioane lei, dar au cheltuit 443,37 milioane lei. Diferența arată un minus agregat de aproape 68,9 milioane lei. Datoriile totale raportate la finalul anului au ajuns la 178,93 milioane lei. PSD, PNL și AUR … - Câte desemnări de premier mai poate face Nicușor Dan
După ce Parlamentul a respins luni și Guvernul propus de Adrian Veștea, România a ajuns din nou de unde a plecat. Prin urmare, Ilie Bolojan va continua să conducă interimar Executivul, chiar dacă cabinetul său a fost demis prin moțiune de cenzură încă din data de 5 mai. Cât timp se poate menține interimatul? În timp ce pentru … - Consilierul Ion Enache, pudelul lui George Tuță, făcut praf de locuitorii Sectorului 1: Cel mai infect sector și cea mai proastă conducere
Consilierul local PNL Ion Enache a fost criticat vehement în ultimele zile de locuitorii Sectorului 1, după ce a încercat să se laude pe rețelele sociale cu o plimbare prin sector, prezentată drept preocupare pentru problemele oamenilor. Reacțiile cetățenilor au fost însă extrem de dure, mulți acuzându-l de ipocrizie, promisiuni fără acoperire și lipsă totală …




