Orban: Vor fi introduse declarațiile pe proprie răspundere, iar magazinele se vor închide la ora 21:00. Ce va rămâne deschis în țară

Ludovic Orban a vorbit în exclusivitate la Digi24 despre noile restricții care vor fi impuse cel mai probabil de luni. Astfel, românii vor avea nevoie de declarație pe proprie răspundere atunci când vor circula după ora 22, iar magazinele vor fi închise la ora 21:00. Nu și farmaciile, spune premierul.
Ludovic Orban: Pe timpul nopții va fi permisă deplasarea doar pentru activități absolut necesare. Deplasarea la muncă, din motive medicale, deci numai acele deplasări care sunt necesare.
Magazinele vor fi închise vor fi închise la ora 21. Intervalul interzis de circulație va fi între orele 22, sau 23, până la 5 sau 6 dimineața.
Nu o să închidem toate magazinele. Farmaciile le lași deschise. Benzinăriile trebuie lăsate deschise. Sunt activități esențiale.
Va fi probabil o declarație pe proprie răspundere. Mă deplasez cu un scop dintre cele care sunt într-adevar cele pentru care se permite deplasarea.
Puțin ne-am mai îmbunătățit. E posibil să se accepte declarația pe format online, adică să arăți telefonul. Încercăm să vedem cum o reglementăm, astfel încât să nu fie neapărat pe hârtie.
Vor fi amenzi pentru nerespectarea regulilor. În toată țara.
Sursa: Digi24
- George Simion nu are soluții pentru minerii din Valea Jiului – un impostor care se cațără pe suferința oamenilor
Sectorul minier din România traversează o nouă perioadă de criză profundă, pe fondul planurilor de restructurare și al angajamentelor de tranziție energetică. În timp ce minerii din bazinele carbonifere Valea Jiului și Gorj se confruntă cu perspectiva iminentă a disponibilizărilor, subiectul a devenit o temă centrală de dezbatere pe scena politică, evidențiind un contrast puternic … - Carburanții se scumpesc, statul câștigă: românii suportă povara la pompă
Specialiștii avertizează că ne-am putea confrunta cu penurie, iar limitarea adaosului comercial, așa cum vrea Guvernul să facă, nu ar rezolva criza de la pompă. Între timp, datele arată că statul este principalul câștigător din scumpirile alarmante la carburanți. Prețurile la carburanți continuă să crească alarmant, de la o zi la alta, generând presiuni suplimentare … - România – tragedia zilelor noastre: șase din zece oameni se simt mai săraci
Șase din zece români spun că trăiesc mai prost decât acum un an și doar unul din zece crede că situația sa s-a îmbunătățit. Acestea sunt concluziile primului sondaj economic lunar realizat de IRSOP, publicat miercuri, care fotografiază un tablou al anxietății financiare generalizate — cu unele nuanțe mai luminoase față de luna anterioară. Studiul, … - VIDEO// Mafia media! Război total între clanurile Ghiță și Păcuraru
Un scandal a izbucnit în Piața Victoriei, marți, la protestul minerilor, între reporterul România TV și Alexandra Păcuraru, fostă moderatoare Realitatea Plus, în prezent vicepreședintă AUR. Momentul a fost surprins și publicat pe Facebook. Cele două foste colege și-au adus acuzații reciproc, pornind de la taxele pe care Realitatea Plus deținută de Maricel Păcuraru nu … - Mafia din Justiție rămâne de neatins! Lia Savonea și gașca de judecători corupți ne râd în față
de Radu Caranfil Legea pentru modificarea pensiilor magistraților a trecut, a fost declarată constituțională și a fost promulgată. Teoretic, acesta ar fi trebuit să fie momentul în care statul român putea spune că a atins, în sfârșit, una dintre marile sale teme de echitate publică. Legea a trecut, magistrații rămân foarte bine, iar restul României …




