Social
Orban va carantina Bucureștiul după alegeri

Se pregătesc măsuri foarte dure pentru români după alegeri. Acestea sunt generate de numărul mare de persoane infectate.
Guvernul a pregătit un set dur de măsuri, în ciuda anunțurilor publice.
După alegeri se vor impune noi restricții, numărul de infectări este mare, iar Bucureștiul este vizat.
România se află în fruntea clasamentului european în ceea ce privește numărul de victime. Doi factori duc aici: patologiile cronice netratate, consecință a sistemului dezastruos de sănătate. Al doilea este slaba performanță a sistemului sanitar ca urmare a unui management politic deficitar.
- Bulgaria alungă avioanele militare americane pentru că SUA nu ridică vizele pentru bulgari
Toate avioanele cisternă americane vor părăsi Aeroportul „Vasil Levski” din Sofia până la sfârșitul lunii, a anunțat premierul Rumen Radev. Aceasta înseamnă că aeronavele militare trebuie mutate în următoarele șase zile, transmite agenția Sega, citată de Rador. Rămânerea în Bulgaria a avioanelor militare americane a fost condiționată de ridicarea vizelor americane pentru cetățenii bulgari, dar acum o zi a devenit clar că acest lucru nu se va întâmpla în viitorul apropiat. ”Guvernul este în dialog periodic cu partea americană. Avioanele vor părăsi aeroportul până la sfârșitul acestei luni, dar SUA rămân partenerul nostru cheie. Iar guvernul va continua să lucreze … - S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”
După ce a criticat decizia AUR de a nu vota Guvernul Veștea și a susținut că partidul lui George Simion a ratat o oportunitate politică majoră, Anca Alexandrescu s-a trezit atacată chiar de propriii admiratori. Le-a răspuns într-un editorial înaintea emisiunii ei de miercuri seara: „Eu vă zic marș”. „Ieri, globaliștii neomarxiști soroșiști au ieșit întăriți! Culmea, în aplauzele suveraniștilor! Tot ieri, globaliștii au devenit suveraniști!”, a scris Anca Alexandrescu marți dimineața pe pagina ei de Facebook, la ora 9:17. A fost postarea care a dezlănțuit reproșurile urmăritorilor săi. Postarea a avut peste 1400 de comentarii, majoritatea critice la adresa … - Tinerii României, prinși între sărăcie, abandon școlar și plecarea din țară
Apar date îngrijorătoare despre situația tinerilor din România. Țara noastră ocupă primul loc în Uniunea Europeană la sărăcie extremă în rândul persoanelor cu vârste între 15 și 29 de ani. 15% dintre tinerii români trăiesc cu lipsuri materiale severe. Asta înseamnă că nu își permit lucruri considerate de bază pentru un trai decent. Procentul este de trei ori mai mare decât media europeană, iar presiunea economică tot mai mare îi împinge pe mulți să caute o viață mai bună în străinătate. Tot mai mulți tineri se simt vulnerabili și excluși Datele arată că problemele financiare nu înseamnă doar lipsuri materiale, … - Marius Lulea anunță revoluție în stradă în România: Va fi un fenomen imprevizibil, de tip Lebăda Neagră
Marius Lulea, liderul fondator al AUR, spune că în curând în România va avea loc o revoluție a tinerilor. Va fi un fenomen imprevizibil. Lulea compară evenimentele care vor avea loc cu victoria lui Călin Georgescu. „Revoluțiile se fac de TINERI! România nu este de vânzare! „În România, nu sărăcia sau corupția vor scoate oamenii în stradă pentru a răsturna aceste fenomene infecte. Va fi un fenomen imprevizibil, de tip „Lebăda Neagră”, așa cum îl descrie Taleb. Însă aceste evenimente apar întotdeauna într-un cadru general favorabil, asemenea gazului care există într-o încăpere și care își așteaptă doar scânteia pentru a … - Ministerul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la Moscova
Ministerul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la Moscova, Cristian Istrate, potrivit agenției de presă ruse Interfax. „Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei l-a convocat pe ambasadorul României, căruia îi vor fi comunicate măsurile de retorsiune ca urmare a închiderii Consulatului General al Rusiei din Constanța”, potrivit unei postări pe contul de Telegram al Interfax. Anunțul vine după ce, în urmă cu trei săptămâni, după ce autoritățile române au închis consulatul rus de la Constanța, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe de la Moscova, Maria Zaharova, a amenințat că vor urma „măsuri specifice” ale Moscovei. „Acțiunile neprietenoase ale autorităților române …




