Orban spune că românii au de respectat câteva reguli simple

Premierul, Ludovic Orban, a declarat joi că în contextul epidemiei de coronavirus românii au de respectat doar câteva reguli simple pentru ca numărul infectărilor să nu crească.
„Obiectivul nostru este să convingem cât mai mulţi români să se ferească, să respecte nişte reguli simple: să porţi mască în spaţii închise, să eviţi chiar afară dacă eşti un contact apropiat cu o persoană, că se ştie cum se transmite virusul. (…) Trebuie să respecţi nişte reguli simple de igienă – să te speli pe mâini, să te dai cu cu dezinfectat, nu e nimic complicat, sunt lucruri simple. E adevărat că există, aşa, o tendinţă din partea unora de a nu respecta regulile, un spirit de frondă, dar toate acest reguli nu sunt inventate de cineva ca să facă rău cuiva, ci dimpotrivă, aceste reguli sunt necesare pentru a te proteja pe tine şi pe cei din jur de infectare”, a declarat Orban la B1 TV fiind citat de agerpres.ro.
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului

- Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate

- Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare

- Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală

- Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”





