Opoziția de la Budapesta cere o anchetă europeană în privința presei din Ungaria

Președintele Partidului Socialist Ungar (MSZP), Bertalan Tóth, împreună cu europarlamentarul István Ujhelyi au adresat o scrisoare Centrului pentru pluralism și libertate în mass-media (CMPF), cu sediul la Florența, finanțat de Uniunea Europeană, din cauza situaţiei mass-mediei din Ungaria.
În scrisoarea adresată acestei organizații Tóth și Ujhelyi atrag atenția asupra faptului că presiunea economică și politică creată în jurul portalului Index.hu – care a condus la demisia întregii redacții – demonstrează situația presei libere din Ungaria, care este grav amenințată. Politicienii socialiști au cerut instituției Uniunii Europene ca, în funcție de posibilități, ”să elaboreze un raport amplu despre piața mass-mediei ungare și modul cum este influențată această piață pentru ca factorii de decizie europeni să aibă o imagine clară despre situația mass-mediei și despre controlul guvernamental exercitat în mod evident asupra mediei publice din Ungaria”.
Bertalan Tóth și István Ujhelyi au amintit că CMPF monitorizează sistematic situația presei în țările membre ale UE. Ultima oară instituția a elaborat un raport la solicitarea Comisiei Europene în legătură cu holdingul media înființat de anturajul FIDESZ. Acest raport a constatat că situația mass-mediei din Ungaria se deteriorează treptat, iar Fundația Centrală pentru Mass-Media înființată cu ajutorul și sub supravegherea guvernamentală este periculoasă din punctul de vedere al libertății și diversității presei.
Politicienii MSZP au precizat în scrisoarea lor că Uniunea Europeană trebuie să dea răspunsuri ferme la intervențiile constatate în piața mass-media din țările membre ale UE, motiv pentru care au propus o coordonare mai strânsă între instituțiile din acest domeniu.
Bertalan Tóth și István Ujhelyi au subliniat: ”Pentru ca UE să aibă un răspuns ferm este necesară dezvăluirea exactă și detaliată a situației mass-media din țările membre ale Uniunii Europene”. Ei au explicat că, din acest considerent, pledează pentru efectuarea unei verificări a situației mass-media din Ungaria de către instituția de la Florența, ”verificări ce pot reprezenta un instrument util în mecanismul european de monitorizare a statului de drept în contextul acțiunilor Guvernului Orbán care încalcă drepturile”.
„În Ungaria, puterea FIDESZ distruge mass-media independentă fără limite morale și legislative. Nu se tem să apeleze nici la mijloace economice și politice în interesul aducerii la tăcere a vocilor critice. După distrugerea ziarului Népszabadság, de mare triaj, acum la rând este cel mai accesat portal online, Index.hu. În spiritul solidarității noastre față de ziariștii independenți și al angajamentului nostru neclintit, asumat față de pluralismul mass-mediei, pledăm pentru întreprinderea demersurilor europene în această cauză”, se arată în scrisoarea semnată de politicienii MSZP.
Sursa: Nepszava
„Suntem cu voi în aceste clipe grele” – Cel mai mare ziar politic din Polonia a transmis un mesaj în limba maghiară ziariștilor Index.hu
”Ca de atâtea ori pe parcursul istoriei, din nou avem nevoie de solidaritatea polono-ungară în interesul apărării libertății și a democrației”, scrie redacția Gazeta Wyborcza. Redacția celui mai mare ziar independent din Polonia, a transmis în limba maghiară pe frontispiciul ediției de luni a publicației Gazeta Wyborcza un mesaj de încurajare și susținere a ziariștilor demisionari ai portalului Index.hu, informează portalul 444.hu.
Redacția Gazeta Wyborcza a transmis următoarele ziariștilor și redactorilor Index.hu:
”DRAGII NOȘTRI PRIETENI MAGHIARI! Ne revoltă profund atacul brutal lansat de putere împotriva Index.hu. Suntem cu voi în aceste clipe grele și vă admirăm pentru poziția fermă. Puterea autoritară amenință și aici, în Polonia, libertatea de exprimare. Ca de atâtea ori pe parcursul istoriei, din nou avem nevoie de solidaritatea polono-ungară în interesul apărării libertății și a democrației. Să fim solidari! Redacția Gazeta Wyborcza”.
Mesajul a fost publicat și în limba poloneză.
După cum se știe, vineri a dispărut portalul Index.hu, în forma sa cunoscută până acum. Ziariștii și redactorii portalului și-au dat demisia aproape fără excepție, după ce președintele Consiliului de Administrație, László Bodolai, l-a demis pe redactorul-șef al portalului, Szabolcs Dull. Pentru susținerea Index.hu și a libertății presei la sfârșitul acestei săptămâni, la Budapesta, a avut loc un protest de amploare.
Sursa: Nepszava
- Președintele Serbiei își anunță demisia și convoacă alegeri anticipate
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona în câteva săptămâni şi a anunţat organizarea unor alegeri prezidenţiale şi parlamentare anticipate, relatează Reuters. Demisia lui Vucic vine pe un fond de proteste în Serbia Anunţul lui Vučić a venit după un an şi jumătate de proteste anticorupţie, conduse de studenţi, care au cuprins întreaga … - Dezastru în zootehnie! Laptele importat ajunge mai ușor la procesare, cel din fermele mici se pierde. Deficit comercial: 700 de milioane de euro
România produce 4,4 milioane de tone de lapte, dar importă masiv lactate de un miliard de euro. Consiliul Concurenței explică de ce industria nu reușește să valorifice materia primă într-o analiză sectorială. România produce anual aproximativ 4,4 milioane de tone de lapte crud și ocupă locul 10 în Uniunea Europeană după volumul producției. Cu toate … - Alegerile anticipate câștigă teren. PNL, USR și AUR le susțin, PSD și președintele Nicușor Dan le resping, UDMR este indecis
Alegerile anticipate devin scenariul luat în calcul de tot mai multe partide. Conform datelor culese de 60M.RO de la reprezentanți ai celor mai importante cinci partide parlamentare (PSD, AUR, PNL, USR și UDMR), doar formațiunea lui Sorin Grindeanu încearcă să evite acest deznodământ din cauza scăderii din sondaje. PSD este susținut și de această dată … - Soția unui judecător de la Curtea de Apel București, numită magistrat asistent la Înalta Curte
Giulia Dumitrița Bălan, soția judecătorului Cristian Bălan de la Curtea de Apel București, a fost numită magistrat asistent la Înalta Curte de Casație și Justiție, instituție condusă de Lia Savonea, în urma unui concurs. Fosta avocată Giulia Dumitrița Bălan, soția judecătorului Cristian Bălan, șeful Secției a II-a penală a Curții de Apel București, a ajuns … - Dosarul Murfatlar, în care statul a pierdut 47 de milioane de euro. După doi ani și jumătate, procesul a avut singur termen pe fond la Tribunalul Buzău. Al doilea e dat în septembrie
Companiile din rețeaua Murfatlar care au acumulat datorii fiscale de sute de milioane de lei își desfășurau activitatea sau aveau sediul în incinta fostei distilerii Euroavipo din Poșta Câlnău, județul Buzău. Unul dintre cele mai mari dosare de evaziune fiscală din ultimul deceniu, în care DNA acuză producători de băuturi alcoolice, oameni de afaceri și …




