Nicușor Dan – prăbușirea unui președinte: de la speranța schimbării la sub 10% încredere

Nicușor Dan, un președinte terminat după doar șase luni de mandat: sub 10% încredere publică
Fostul primar al Capitalei și actual președinte al României, Nicușor Dan, trece printr-o prăbușire politică fulgerătoare. La doar șase luni de la instalarea în funcție, noul președinte a ajuns la un nivel de încredere de sub 10%, potrivit ultimelor sondaje. Ceea ce părea o victorie a „omului cinstit și tehnocrat” s-a transformat într-un eșec spectaculos al unui lider incapabil să comunice, să inspire și să conducă.
Promovat ca simbol al “schimbării” și al “cinstei fără compromisuri”, Nicușor Dan s-a dovedit rapid un președinte absent, fără viziune și fără autoritate. Blocajele instituționale s-au accentuat, relațiile cu Guvernul și Parlamentul sunt înghețate, iar agenda publică a Cotroceniului pare paralizată. În loc de reforme și modernizare, românii au primit confuzie, tăcere și decizii amânate la nesfârșit.
Lipsit de experiență politică reală, Dan a transpus în administrația prezidențială același stil de conducere dezordonat și rigid pe care l-a arătat la Primăria Capitalei. În timp ce crizele economice, sociale și energetice cer decizii ferme, președintele pare pierdut într-un labirint de consultări sterile și analize fără sfârșit.
Vorbim deja despre un „mandat ratat înainte de a începe”. Chiar și susținătorii săi de odinioară, din zona USR și a ONG-urilor, recunosc că Nicușor Dan s-a izolat complet. Nu are o echipă politică solidă, nu are sprijin parlamentar, iar comunicarea cu cetățenii este aproape inexistentă.
Românii au ales un matematician, dar au primit un președinte care nu știe să adune oameni în jurul lui.
Imaginea președintelui „curat” s-a erodat rapid pe fondul indeciziei cronice. În loc să fie un mediator activ, Nicușor Dan a devenit un spectator tăcut al propriului eșec. Popularitatea sa, care depășea 50% la începutul mandatului, s-a prăbușit sub pragul de 10%, un nivel fără precedent pentru un șef de stat aflat încă la început de drum.
În culise, se vorbește deja despre tensiuni majore la Palatul Cotroceni, despre demisii în echipa prezidențială și despre pierderea sprijinului din partea partidelor care l-au susținut. România, între timp, rămâne fără direcție, condusă de un președinte care pare depășit de propria funcție.
Nicușor Dan, odată promisiunea unui altfel de politician, a devenit simbolul eșecului „tehnocrației fără suflet” — o lecție dură despre cum bunele intenții nu țin loc de leadership.