Politică

Nicolae Ciucă sare în apărarea lui Klaus Iohannis

Președintele PNL, Nicolae Ciucă, a susținut o declarație de presă, joi, la Sighișoara, alături de președintele PNL, Dan Motreanu, prim-vicepreședinte PNL, Ciprian Dobre, președintele PNL Mureș, și Iulian Sîrbu, primarul municipiului Sighișoara.

Întrebat despre vila din Aviatorilor, Ciucă  a precizat că președintele Klaus Iohannis nu a solicitat să se mute acolo și nici nu se va muta în acea locuință, potrivit B1Tv.

„Nu eu am secretizat acea Hotărâre de Guvern (n.r. – cu secretizarea informațiilor despre vila din Aviatorilor). Sunt două reglementări care prevăd foarte clar că inițiatorul este cel care dă caracterul de clasificare unui document, nu cel care aprobă.

Ca atare, nu eu am secretizat acel document.

2 – Nu am făcut nimic altceva decât să aprob schimbarea destinației unui imobil. Tot ceea ce a ținut de cheltuieli nu a intrat în responsabilitatea premierului. Nu am cunoștințe de cât a costat sau cât urmează să coste renovările.

Și, ultimul punct, președintele Iohannis nu a solicitat să se mute acolo.

În momentul de față, vă pot spune că nu există și nu se va muta în acea locuință„, a spus Nicolae Ciucă.

Cimpoi Adrian

Adrian Cimpoi este jurnalist și redactor în cadrul publicației 60m.ro.Este absolvent al Universității din București și are experiență în presa online și televiziune. În cadrul 60m.ro urmărește în principal subiecte din domeniul politic, administrație publică, actualitate și societate.Domenii editoriale: Politică, administrație, societate, actualitate.Publicație: 60m.ro Grup media: 60M Media GroupContact editorial: [email protected]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button