Politică

Marius Lulea (AUR): Toni Greblă, mazilit pentru că nu a participat la lovitura de stat. Se pregătește din nou fraudarea și cine nu a răspuns la comenzi zboară!

Toni Greblă, mazilit pentru că nu a participat la lovitura de stat. Se pregătește din nou fraudarea și cine nu a răspuns la comenzi zboară!

Toni Greblă, președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), a fost demis sub un pretext ridicol: cheltuieli prea mari cu instituția. PSD, PNL și UDMR, partidele care aruncă miliarde pe contracte dubioase și sinecuri, brusc s-au îngrijorat de eficiența bugetară. Adevărul? Greblă a fost îndepărtat pentru că nu a fost parte din jocul murdar al puterii.

Deși a fost un om al sistemului, de data aceasta nu s-a conformat. A refuzat să spună că alegerile au fost „incorrecte”, adică să pregătească terenul pentru o viitoare intervenție politică. PSD și PNL nu tolerează nesupunerea, mai ales în instituțiile-cheie. Ei preferă în fruntea AEP niște valeți obedienți, care să fie gata să valideze orice li se cere.

Această demitere ilegală nu e doar o reglare de conturi, ci o etapă pregătitoare pentru ceea ce urmează. Sistemul se asigură că, dacă rezultatul viitoarelor alegeri nu le convine, au deja toate pârghiile necesare pentru a-l contesta sau chiar anula. România nu mai are instituții independente, ci doar slugi ale celor care s-au obișnuit să fure alegeri, bani publici și viitorul acestei țări.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button