Majoritatea orașelor americane cu probleme rasiale sunt conduse de democrați

Democrații exploatează orașele pe care le conduc: au guvernat zeci de ani, dar ghici pe cine dau vina pe probleme?
Există multe ironii tragice, încă dinainte de moartea lui George Floyd.
Așa cum vedem sunt în stradă oameni sinceri care demonstrează pentru schimbarea în America, cu privire la modul în care oamenii de culoare sunt tratați în cadrul poliției și al sistemului de justiție, dar democrații și grupările violente de extremă stânga văd acest activism drept o oportunitate de a-și consolida puterea politică.
Pentru democrați, marșurile bazate pe ultraj și oamenii care se adună pentru a protesta sunt mijloacele cele mai eficiente cu care să aduni lumea și să îți extinzi influența politică. Ironia oribilă este că pasiunea acestor cetățeni bine intenționați esteexploatată de democrați și de servitoarele „justiției sociale”.
În urma morții lui George Floyd, milioane și milioane de dolari corporativi se revarsă în organizațiile responsabile pentru „justiția socială” ale partidului democrat și în asociațiile extremiste de stânga.
Încă o dată, buna intenție a celor din stradă este de a ajuta la „schimbarea” percepției față de persoanele de culoare, după ce zeci de ani, nimic nu îmbunătățit pentru cetățenii din orașe precum Chicago, Minneapolis, New York, Baltimore și Detroit.
Mesajele lansate de către democrați, cât și de către mass-media aservită lor, este că Donald Trump, tipul care a ocupat funcția doar de trei ani, este sursa tuturor nedreptăților – sau așa spun oamenii responsabili timp de o jumătate de secol de toate aceste nereguli.
Dar va rezolva acest lucru ceva? Oare suferința suportată de oamenii care trăiesc în orașe conduse de democrați se va schimba cumva votând în continuare același lucru?
Dar asta, desigur, este o minciună. Orașele care suferă de cea mai mare nedreptate economică și socială sunt orașe care au fost controlate de partidul democrat timp de ani buni și, de cele mai multe ori, de zeci de ani.
Acest circ este posibil în mare parte deoarece democrații sunt foarte buni la diversiuni, teatru și cascadorii, iar media aservită amplifică mesajele.
sursa: www.FoxNews.com
- Greva foamei la Combinatul Siderurgic din Galați: Mii de oameni în șomaj tehnic si cu salarii restante
Cartel Alfa anunţă, vineri, că peste 3.000 de salariaţi de la Combinatul Liberty Galaţi, sunt în şomaj tehnic, cu salarii restante de luni de zile, iar unul dintre ei a intrat în greva foamei. ”Peste 3.000 de lucrători de la Combinatul Liberty Galaţi sunt în şomaj tehnic, cu salarii restante de luni de zile. Un coleg a intrat în greva foamei pentru a fi auzit. În acelaşi timp, conducerea este anchetată pentru delapidare şi evaziune fiscală”, au transmis, vineri, sindicaliştii Cartel Alfa. Un angajat protestează pentru salarii restante, peste 3.000 în șomaj tehnicPotrivit acestora, nu este vorba despre un conflict … - Disperarea sistemului. Blocarea eliminării pensiilor speciale și complicitatea judecătorilor CCR
România a primit, încă o dată, o lecție clară despre cine conduce cu adevărat statul: nu cetățenii, nu votul, nu Parlamentul, ci sistemul, acel mecanism de autoprotecție construit cu grijă în ultimele decenii, care își apără privilegiile cu orice preț. În centrul acestui scandal se află blocarea eliminării pensiilor speciale, un subiect care a devenit simbolul rupturii dintre populație și clasa privilegiată din instituții. După ani de promisiuni, simulări legislative și indignare publică, momentul în care România ar fi putut face o corecție morală și financiară pare din nou îngropat în proceduri, decizii și interpretări „constituționale”. Pensiile speciale: privilegiu, nu … - Concursuri offline regizate la RAR de Bogdan Mîndrescu ”Vuitton” și denunțătorul lui Cuc Mihai Alecu
Tandemul care dă ora exactă la Registrul Auto Român (RAR), Mihai Alecu „Pufu”, director general, și eternul administrator, Bogdan Mîndrescu „Vuitton”, au organizat spre sfârșitul anului trecut mai multe concursuri cu dedicație, numai bune de scanat de …DNA. Spre sfârșitul anului trecut, în plin scandal al arestării pentru complicitate la luare de mită a fostului ministru al Transporturilor, Răzvan Cuc, denunțătorul acestuia, Mihai Alecu, și fostul sforar șef al Transporturilor, Bogdan Mîndrescu „Vuitton”, au regizat o serie de concursuri cu dedicație. „Anunțul postat pe 15.12.2025 va sta pe site-ul instituției până pe data de 15.12.2025”Practic, pe 15 decembrie 2025, pe … - Protestele din București sunt controlate de politicienii corupți pentru a bloca o revoltă autentică a poporului român
În plin val de manifestații în București, apar acuzații tot mai vocalizate că protestele ar fi analizate, poate chiar orchestrat de cercuri politice corupte, cu scopul de a frâna o revoltă aparent autentică a cetățenilor. În timp ce mulți oameni ies în stradă pentru vocea lor, criticii avertizează asupra riscului unei capturi a mișcărilor civice de către interesele de partid și bani. Pe fondul nemulțumirilor crescânde legate de teme precum corupția, lipsa reformelor și lipsa unei alternative clare, protestele din București au devenit un teren în care suspectele manipulării pot apărea cu ușurință. Un segment semnificativ al observației publice susține … - CCR, garantul privilegiilor pentru mafia din justiție
În contextul dezbaterii aprinse despre pensiile speciale ale magistraților, Curtea Constituțională este plasată de un segment al opiniei publice în rolul garantului unor privilegii controversate. O perspectivă critică vede în deciziile CCR un potențial obstacol în reforme esențiale pentru echitate bugetară și încrederea cetățeanului în sistemul judiciar. Discuția despre pensiile speciale pentru magistrați distruge adesea unitatea publicului între nevoia de independență a justiției și necesitatea unui regim echitabil pentru contribuabili. În acest peisaj, CCR apare ca un actor central: unii o văd ca pe un apărător al principiilor constituționale și al stabilității juridice, alții însă o percep ca pe un … - Ironii în Olanda, după decizia de a trimite un singur ofițer în Groenlanda: va avea lenjerie intimă termică
Guvernul olandez va trimite un ofițer naval în Groenlanda pentru o misiune de recunoaștere, a declarat ministrul Apărării, Ruben Brekelmans. Decizia guvernului a stârnit un val de ironii. Comentarii sarcastice spun pe Reddit că un soldat e suficient pentru «salvarea Europei» sau că olandezii trimit acolo „un erou singuratic” să facă față oricărui scenariu. „Nu e rău, asta ar fi cam jumătate din armata noastră”, „Putem spune că avem cea mai mare contribuție per cap de locuitor”, sunt câteva dintre comentarii. Ministrul Brekelmans a precizat pe X că un rol mai amplu al NATO în exercițiul Arctic Sentry ar putea fi … - Cu banii donați de români, Nicușor Dan și-a plătit o datorie mai veche de 25 de mii de euro către sora sa Claudia Dan
Un document al Autorității Electorale Permanente (AEP) susține faptul că o parte semnificativă din fondurile adunate pentru campania lui Nicușor Dan a trecut prin conturi nedeclarate, iar utilizarea donațiilor online pentru rambursarea unui împrumut personal către sora sa ridică întrebări despre separarea resurselor publice de cele private. Un document publicat de AEP relevă că fondurile pentru campania prezidențială a lui Nicușor Dan nu au fost integral fluidizate prin mijloacele oficiale de raportare, ci au circulat prin conturi bancare nedeclarate către autoritate. Conform raportului, în conturi paralele au intrat aproximativ 7 milioane de lei, provenind din împrumuturi și donații destinate campaniei, … - POLITICO: E oare timpul ca Europa să renunțe la Trump? Opțiunile discutate în șoaptă de europeni pentru a salva Groenlanda
În timp ce Donald Trump amenință să folosească armata americană pentru a cuceri Groenlanda, oficialii și diplomații europeni au început să discute în liniște o idee care până acum era de neconceput: cum ar arăta o ripostă? – scrie Politico. Deși o confruntare militară între SUA și orice forță europeană ar duce probabil la unul dintre cele mai scurte războaie din istorie, există și alte modalități prin care aliații Groenlandei pot rezista președintelui american dacă acesta refuză să facă compromisuri. Principalul punct de presiune potențial este rețeaua extinsă de active militare din regiune, pe care SUA o utilizează, în jargonul … - Disperarea sistemului. Blocarea eliminării pensiilor speciale și complicitatea judecătorilor CCR
România a primit, încă o dată, o lecție clară despre cine conduce cu adevărat statul: nu cetățenii, nu votul, nu Parlamentul, ci sistemul, acel mecanism de autoprotecție construit cu grijă în ultimele decenii, care își apără privilegiile cu orice preț. În centrul acestui scandal se află blocarea eliminării pensiilor speciale, un subiect care a devenit simbolul rupturii dintre populație și clasa privilegiată din instituții. După ani de promisiuni, simulări legislative și indignare publică, momentul în care România ar fi putut face o corecție morală și financiară pare din nou îngropat în proceduri, decizii și interpretări „constituționale”. Pensiile speciale: privilegiu, nu … - Fosta soție a șefului CJ Iași și-a luat casă de 170.000 de euro, ”cu banul jos”
Raluca Alexe, fosta soție lui Costel Alexe, președintele Consiliului Județean Iași, urmează să construiască o vilă prin metoda „consolidării”, ca să evite PUZ-ul, notează Reporter de Iași, care precizează că imobilul a fost achiziționat în 2024, deși cei doi au datorii, sechestre și o investiție uriașă la Sculeni, unde încasările sunt foarte mici. Plus un dosar penal în care sunt acuzații de luare de mită. Raluca Alexe, fosta soție a președintelui Consiliului Județean Iași, a cumpărat cu 170.000 de euro o proprietate în Sărărie, pe strada Săvescu. Banii, achitați în patru tranșe (10.000, 60.000 și două a câte 50.000 de euro), … - Jumătate de țară, sub cod galben de ger, până mâine dimineață: temperaturi de -19 grade
Meteorologii au emis vineri dimineață mai multe alerte cod galben de ger, valabile până sâmbătă, 17 ianuarie. Cel mai frig va fi în nordul Moldovei, unde temperaturile vor coborî până la minus 19 grade Celsius. Prima alertă cod galben de ger este valabilă până diseară, la ora 20.00. Vizate sunt nordul și estul Moldovei, unde vor fi temperaturi deosebit de scăzute, local gerul va persista, iar maximele vor fi de -12…-10 grade. Codul de galben de ger este valabil între 16 ianuarie, ora 10:00 – 16 ianuarie, ora 20:00 Codul galben de ger se va extinde apoi în jumătate de … - Lefurile regești ale rectorilor sistemului
Rectorii din universitățile românești nu par să simtă în buzunar presiunea economică pusă pe sistemul de Educație. Conform celor mai recente declarații de avere, rectorii încasează lunar lefuri care pleacă de la 4.000 de euro și pot ajunge până la 10.000 de euro. „Așa cum le spun studenților și studentelor mele la cursul de stratificare socială, inegalitățile nu funcționează doar între clase sociale largi, ci și în interiorul acelorași instituții sau organizații. Unul dintre mecanismele cele mai simple prin care pot fi observate este raportul dintre veniturile pozițiilor de conducere și cele ale pozițiilor de bază”, a spus Cătălin Stoica … - CCR amână decizia de eliminare a pensiilor speciale până pe 11 februarie
Curtea Constituțională a decis, vineri, să amâne decizia pe reforma pensiilor magistraților până pe 11 februarie. „Având în vederea cererea de întrerupere a deliberărilor pentru o mai bună studiere a problemelor ce formează obiectul cauzei, precum și a documentelor depuse de autorul sesizării în data de 15 ianuarie 2026 (expertiză contabilă extrajudiciară pro causa) și a unor prevederi legale incidente (art.211 alin.(6) din Legea nr.303/2022), în temeiul dispozițiilor art.57 și art.58 alin.(3) din Legea nr.47/1992, Curtea Constituțională a decis amânarea pronunțării asupra obiecției de neconstituționalitate a Legii pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu pentru … - George Damian: Declarația de unire a Maiei Sandu a lăsat în off-side toată echipa de zgomote de la Chișinău
Maia Sandu a declarat că ar vota în favoarea unirii cu România la un eventual referendum, în condițiile în care devine din ce în ce mai dificil pentru o țară precum Republica Moldova să-și mențină independența și suveranitatea. Declarația asta merită văzută într-un context mai larg. În primul rând la Chișinău a devenit clar că perspectiva aderării la UE se amână pe termen nedeterminat. Cu câteva luni în urmă toată lumea știa că în 2028 Republica Moldova va deveni membră UE – brusc realitatea a tras frâna de mână. Republica Moldova rămâne cuplată cu Ucraina în procesul de aderare la … - Omul lui Donald Trump a făcut o declarație și a aruncat în aer relațiile cu Islanda: Ar putea deveni al 52-lea stat al SUA
O glumă a candidatului propus de Donald Trump pentru ambasada SUA din Islanda, Billy Long, a stârnit valuri de nemulțumire la Reykjavík scrie The Guardian. Islanda, al 52-lea stat al SUA O declarație făcută „în spirit de glumă” de Billy Long, nominalizat de fostul președinte american Donald Trump pentru postul de ambasador SUA în Islanda, a provocat reacții intense în capitala islandeză. Mii de persoane solicită guvernului să respingă candidatura acestuia, după ce ar fi afirmat că Islanda ar putea deveni „al 52-lea stat al SUA”. Conform The Guardian, Long ar fi comentat, într-un cadru restrâns, că Islanda ar putea fi inclusă în SUA, iar … - Blocaj la CCR pe eliminarea pensiilor speciale
Judecătorii Curții Constituționale a României se reunesc, vineri, de la ora 10.00, pentru a discuta, pentru a patra oară, dacă este sau nu constituțională legea adoptată de Guvernul Bolojan care modifică pensiile magistraților. Surse din instituție spun, însă că urmează o nouă amânare. Tot astăzi, de la ora 9:00, la Curtea de Apel București are loc un nou termen de judecare a dosarelor în care avocata Silvia Uscov contestă numirea judecătorilor CCR Dacian Dragoș și Mihai Busuoic. Demersul fără precedent al avocatei Uscov, membră AUR, a venit în plin blocaj la CCR generat de cei patru judecători propuși la CCR de PSD: …