Știrile 60m.RO

Alegerile parlamentare din Moldova, fără exit-poll-uri: decizie controversată care ridică suspiciuni asupra guvernării

Alegerile parlamentare din Republica Moldova, programate pe 28 septembrie, se vor desfășura fără exit-poll-uri, după ce Comisia Electorală Centrală (CEC) a respins singura cerere depusă. Decizia alimentează suspiciuni de politizare, fiind criticată pentru lipsa de transparență, în condițiile în care partidul Maiei Sandu se află în scădere în sondaje.

Comisia Electorală Centrală a respins cererea companiei „Date Inteligente” (iData) de a organiza un exit-poll la alegerile parlamentare. Vicepreședintele CEC, Pavel Postica, a invocat „suspiciuni rezonabile” privind sursele de finanțare ale companiei, dar și neclarități legate de capacitatea acesteia de a derula un proiect de asemenea complexitate. Prin această decizie, scrutinul se va desfășura fără un instrument independent care să ofere o imagine corectă a rezultatelor, ceea ce ridică întrebări serioase privind transparența procesului electoral.

Directorul iData, Mihai Bologan, acuză CEC de motive politice, sugerând că hotărârea ar fi fost luată pentru a proteja anumite partide aflate la guvernare. Această interpretare vine pe fondul faptului că, paradoxal, compania a fost autorizată să efectueze sondaje electorale pe durata campaniei și a publicat recent un sondaj care arată că Blocul „Patriotic” , se află pe primul loc în intențiile de vot, în timp ce Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), fondat de Maia Sandu, este creditat cu doar 24,3%.

Absența unui exit-poll lasă loc pentru suspiciuni privind o eventuală influențare a rezultatelor oficiale. În condițiile în care guvernarea Maiei Sandu este acuzată tot mai des de control politic asupra instituțiilor statului, decizia CEC riscă să amplifice tensiunile politice și să submineze încrederea cetățenilor în corectitudinea alegerilor.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button