Mafia imobiliară din Sectorul 6: Ciprian Ciucu, primarul care construiește pe datorii și favoruri

Sub administrația Ciprian Ciucu, Sectorul 6 s-a transformat într-un laborator de combinații imobiliare și contracte publice atribuite în cercuri restrânse. În spatele discursului despre „transparență și digitalizare”, se ascund firme obscure, licitații aranjate și datorii personale convertite în funcții publice.
Conform unei investigații recente, Gold New Project AG SRL (firmă din Teleorman, fondată în 2015) și Network Complex Construct SRL (cu acționariat schimbat de cinci ori din 2019) au obținut contracte consistente de la Primăria Sectorului 6.
Unul dintre acestea – „Construire corp grădiniță în incinta cartierului ANL Brâncuși”, în valoare de aproximativ 25 milioane lei – a fost atribuit acestor firme în 2023, fără o justificare publică privind criteriile de selecție.
În paralel, apar și suspiciuni de conflict de interese: doi dintre creditorii personali ai lui Ciucu, Valeriu Florin Bunea și Ioan Ovidiu Maxim, figurează ca persoane numite ulterior în poziții-cheie în administrația locală – inclusiv în Direcția Generală Dezvoltare Locală și Direcția de Digitalizare.
Împrumuturile acordate primarului, de ordinul zecilor de mii de lei, au fost „răsplătite” cu posturi publice.
În loc să aducă ordine, Ciucu a consolidat o rețea de favoruri personale, datorii și contracte de încredere, care au transformat Primăria Sectorului 6 într-o platformă privată pentru prieteni, parteneri și dezvoltatori.