Politică

Liderii europeni, mesaje de susținere pentru George Simion

La scurt timp după ce George Simion și-a lansat candidatura la Președinția României, au început să apară mesajele de susținere de pe plan internațional.

Importante voci din politica europeană și-au manifestat deja încrederea în șansele liderului AUR, dar și îngrijorarea față de cadrul democratic de la noi.

Europarlamentarul Charlie Weimers, din partea Democraților Suedezi, a declarat că „dacă George Simion va fi blocat, atunci nu va rămâne niciun candidat veritabil de dreapta. Într-o asemenea situație, ce va face Comisia Europeană? Va protesta cineva în Parlamentul European?”.

Demokratin på spel i Rumänien.

Efter att presidentkandidaten Georgescu blivit kvalificerad ser det ut som att konservative partiledaren för AUR, @georgesimion, kommer att vinna första omgången i presidentvalet.

Rapporter från Bukarest varnar dock för att även han kan stoppas… pic.twitter.com/4ordP0d8QP— Charlie Weimers MEP ???????? (@weimers) March 13, 2025

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button