Monitorul Social: Criza COVID-19 duce șomajul din România la cel mai înalt nivel în ultimii trei ani

COVID-19 mărește numărul șomerilor înregistrați oficial la cea mai înaltă cotă din ultimii trei ani, potrivit unui nou infografic despre impactul crizei COVID-19 asupra șomajului din România, realizat de Monitorul Social, proiect al Fundației Friedrich Ebert Stiftung.Conform Institutului Național de Statistică, în luna iunie a anului 2020 în România existau 457 de mii de șomeri, cu o sută de mii mai mulți decât cu un an sau cu șase luni în urmă. Acest număr al șomerilor este cel mai înalt din ultimii trei ani.

Situația provocată de pandemie a afectat în special statutul economic al femeilor. Analizând situația persoanelor cu vârsta peste 24 de ani, se poate observa că ponderea femeilor șomere în populația adultă de sex feminin a crescut cu 48% în termeni relativi față de acum un an (de la 2,5% la 3,7%). Altfel spus, două treimi din creșterea națională a ratei șomajului se datorează intrării în șomaj a femeilor.

Prin comparație, ponderea bărbaților șomeri în populația adultă de sex feminin a crescut cu doar 16% în termeni relativi (de la 3,6% la 4,2%). În termeni absoluți, două treimi din persoanele care au intrat în șomaj în ultimul an sunt femei.Infograficul poate fi consultat AICI.
- Marius Lulea, despre nominalizarea lui Siegfried Mureșan: un premier fără o meserie, birocrat de profesie
Circulă în spațiul public ideea că propunerea PNL pentru funcția de premier este Siegfried Mureșan, un personaj sinistru, a cărui carieră este legată strict de partidele politice, fără experiență în mediul privat, nici ca antreprenor, nici ca salariat, fără o meserie care să justifice abilitățile cognitive, profesionale, manageriale, economice și administrative necesare pentru a conduce … - Siegfried Mureșan, premierul lui Bolojan: omul nou al vechiului sistem în ambalaj european
Soluția de criză a fost scoasă din vitrina de Bruxelles. Și constă în acest tip special de personaj care apare întotdeauna exact când sistemul are nevoie de o față spălată. O față… Nu neapărat nouă. Nu neapărat curată. Doar suficient de europeană, suficient de tehnocrată, suficient de bruxelleză încât să poată fi vândută publicului drept … - VIDEO Incendiu puternic în portul Agigea. ISU a emis mesaj Ro-Alert
Un incendiu a izbucnit duminică dimineaţă, la un depozit de fier vechi din Portul Agigea. Locuitorii din zonă au fost avertizaţi prin mesaj RO-Alert cu privire la degajări mari de fum. ”Incendiu gunoi si fier vechi in port Agigea, Poarta 10. La ora 6:55 a fost transmis mesaj tip Ro-Alert pentru degajari de fum in … - Președintele Serbiei își anunță demisia și convoacă alegeri anticipate
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona în câteva săptămâni şi a anunţat organizarea unor alegeri prezidenţiale şi parlamentare anticipate, relatează Reuters. Demisia lui Vucic vine pe un fond de proteste în Serbia Anunţul lui Vučić a venit după un an şi jumătate de proteste anticorupţie, conduse de studenţi, care au cuprins întreaga … - Dezastru în zootehnie! Laptele importat ajunge mai ușor la procesare, cel din fermele mici se pierde. Deficit comercial: 700 de milioane de euro
România produce 4,4 milioane de tone de lapte, dar importă masiv lactate de un miliard de euro. Consiliul Concurenței explică de ce industria nu reușește să valorifice materia primă într-o analiză sectorială. România produce anual aproximativ 4,4 milioane de tone de lapte crud și ocupă locul 10 în Uniunea Europeană după volumul producției. Cu toate …




