Jurnalist Deutsche Welle: Baroni locali din România au legături cu firmele care duc români la abatoarele din Germania

Firme de intermediere duc românii la muncă în Germania, iar aceștia se plâng de condițiile groaznice de lucru și de cazare, dar și de umilințele prin care sunt obligați să treacă pentru a-și câștiga pâinea. Alina Kuhnel, jurnalist Deutsche Welle, a spus duminică seară la Digi24 că un politician român ar fi implicat într-o astfel de afacere.
„Am reușit să aflu, deocamdată, de la oamenii care au fost aduși de aceste firme, de la sindicatele care se ocupă de consilierea lor, din păcate nu și de la firmele care racolează oameni în România și care îi țin aici în condiții improprii pentru locuit. O parte dintre acești subcontractori au fost condamnați în urmă cu trei-patru ani, a avut loc un proces la Duisburg, numit atunci de presă „războiul mafiei abatoarelor” în care principalul acuzat, un om de afaceri german, a fost condamnat la 7 ani de închisoare. Era vorba despre evaziune fiscală de 20 de milioane de euro. Au fost condamnați cel puțin și trei români din firme de intermediere, Al patrulea a reușit să plece, a ajuns în România, și-a schimbat identitatea, găsit de Interpol a decis să se sinucidă”, a spus Alina Kuhnel, jurnalist Deutsche Welle, la Digi24.
Ea a precizat că politicieni din România sunt implicați în racolarea de muncitori pentru Germania și că zilele următoare va publica noi informații „care au legătură cu politicieni influenți din România”. „Putem spune că este vorba despre baroni locali (…) care au legături cu aceste firme. Persoana despre care vorbesc este activă politic în România. La Deutsche Welle vom oferi zilele următoare mai multe informații”, a subliniat ea.
Totodată, jurnalista a spus că are documente care arată că muncitorii români aflați în carantină sunt informați că-și vor primi doar 60-70% din salariu, deși statul germani suportă cheltuielile în întregime.
Cel puțin o mie de români sunt infectați cu noul coronavirus în Germania, cei mai mulți dintre ei la un abator Toennies din landul Renania de Nord-Westfalia.
Sursa: www.digi24.ro
- Tehnocrații lui Cioloș care s-au agățat de funcții în politica mare
Guvernul Cioloș a fost învestit în noiembrie 2025, în urma incendiului din Colectiv care a dus la moartea a 64 de tineri și la căderea Guvernului Ponta. Dacian Cioloș a devenit fața unui grup de tehnocrați, profesioniști în domeniile lor, care veneau să reformeze sistemul. Puțin peste un an și 31 de miniștri mai târziu, … - Minorul de 13 ani care a participat la uciderea adolescentului de 15 se droga. Ce arată examenul toxicologic
Minorul de 13 ani care a participat la uciderea adolescentului de 15 ani din Cenei, județul Timiș se dorga. Potrivit exemenului toxicologic, acestuia i s-au găsit urme de substanțe înterzise în corp, susțin surse citate de Digi24. În cazul celorlalți doi criminali tot minori, rezultatul a fost negativ. Potrivit surselor citate, în corpul minorului care acum se … - Dan Negru cere pușcărie pe viață pentru criminalul de 13 ani din Cenei: La noi, loazele sunt protejate
Realizatorul TV Dan Negru trece la acuzații după crima din Cenei. Negru spune că în SUA chiar și copiii sunt condamnați la pușcărie, dar acuză că în România astfel de criminali sunt protejați de lege. Loazele sunt protejate de lege, spune Dan Negru „Cenei, localitatea breaking news din cauza copilului ucis de copii ,este comuna satului bunicilor … - Cine este Vasile Dîncu, „bătrânul securist” care visează la șefia SIE: îi scria poezii lui Ceaușescu
În culisele puterii de la București se pregătește o mutare care sfidează nu doar bunul simț, ci și memoria istorică a acestui popor. Vasile Dîncu, strategul din umbră al PSD și membru proeminent al „Grupului de la Cluj”, este vehiculat tot mai intens pentru preluarea conducerii Serviciului de Informații Externe (SIE). Această posibilă numire nu … - 24 de milioane de euro. Miza bugetarilor de lux care contestă tăierile de la ASF, ANRE și ANCOM
Reforma eșuată deocamdată din autoritățile de reglementare ar aduce o economie la buget consistentă. Din reducerile de salarii și disponibilizările bugetarilor de lux, ar putea fi plătiți cu salariu mediu pe economie 2.564 de angajați de rând. Bugetarii de lux de la ASF, ANRE și ANCOM au atacat în instanță tăierile de posturi și salarii …