Guvernarea paralizată: Bolojan refuză funcția de premier, iar liderii politici pasează responsabilitatea în plin impas național

Negocierile pentru formarea noului guvern au intrat din nou în blocaj, după ce Ilie Bolojan, favoritul majorității, a refuzat funcția de premier. La fel și Sorin Grindeanu. Partidele de la putere se tem de măsurile nepopulare ce urmează și pasează responsabilitatea, în timp ce țara rămâne fără guvern. În lipsa unei soluții politice, se conturează ideea unui premier tehnocrat, posibil o femeie. Opoziția avertizează: actuala coaliție evită asumarea pentru a-și salva scorul electoral, în timp ce România arde.
Negocierile pentru formarea viitorului Guvern, desfășurate joi la Palatul Cotroceni, s-au împotmolit din nou. Discuțiile dintre liderii partidelor parlamentare și președintele Nicușor Dan nu au produs un rezultat clar, în principal din cauza refuzului celor vehiculați ca potențiali prim-miniștri de a prelua funcția. Ilie Bolojan, candidatul susținut inițial de PNL, USR și chiar de președinte, a anunțat că nu dorește să preia conducerea executivului. Decizia sa, spun surse politice, vine pe fondul temerilor privind impactul devastator pe care l-ar avea viitoarele măsuri de austeritate asupra imaginii sale publice.
Nici Sorin Grindeanu, celălalt nume vehiculat intens, nu a dorit să-și asume rolul de premier. Surse din coaliție confirmă același motiv: teama de costuri electorale și de erodarea capitalului de imagine, mai ales într-un an pre-electoral.
În acest context, liderii politici au început să discute posibilitatea desemnării unui premier tehnocrat. Este o soluție de compromis, care să preia măsurile nepopulare fără să afecteze scorurile partidelor aflate la putere. Se vorbește, potrivit surselor noastre, tot mai insistent despre varianta unui tehnocrat femeie, într-o încercare de „îmblânzire” a opiniei publice și de resetare de imagine.
Dominic Fritz, președintele interimar al USR, a respins deja mai multe propuneri de nume, considerându-le „reprezentanți ai vechiului sistem politic”. USR insistă pe un profil nou, departe de eticheta corupției sau a compromisului politic.
Deși PNL și PSD se acuză reciproc de blocaj, în culise se discută inclusiv varianta unei rotative guvernamentale, după modelul precedent dintre președintele Nicușor Dan și fostul premier Marcel Ciolacu. Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a confirmat că ideea a fost pe masă, dar a declarat că personal nu este de acord cu o asemenea soluție. „Fain a funcționat rotativa între Nicu și Marcel. Situația este atât de complicată, încât vom ajunge, vrând-nevrând, la rotativă”, a declarat acesta.
Concluzia este amară: niciun lider politic nu vrea să-și asume conducerea țării într-un moment dificil, în care reformele și ajustările bugetare sunt inevitabile. România este ținută captivă într-o criză de leadership, în timp ce cetățenii așteaptă stabilitate, soluții și direcție.
Opoziția consideră această tergiversare un act de iresponsabilitate politică. Se pasează responsabilitatea între partide care se tem mai mult de scorul în sondaje decât de interesul public. România nu are nevoie de un premier de sacrificiu, ci de un lider asumat. Guvernarea nu este o minge de ping-pong electoral.