Instanța a stabilit că USR-ul lui Dan Barna a cheltuit ilegal banii proveniți din fonduri publice: contracte de închiriere fictive

Românilor li s-a promis un „alt fel de a face politică” , însă românii s-au ales exact cu același fel de a face politică, însă mai frumos îmbrăcați la costum, lupi mai tineri, mai flămânzi, dornici de afirmare în lupta cu antemergătorii.
USR a pierdut un proces cu Autoritatea Electorală Permanentă. Aceasta din urmă a confiscat partidului o sumă importantă de bani considerând că sursa acesteia a fost una ilegală.
Ce a făcut mai exact partidul condus de Dan Barna? A închiriat o parte din birouri către parlamentarii USR. Ar putea părea totul normal, dar nu este? Da, nu este deoarece în acest fel conducerea USR a disimilat o taxă pe care parlamentarii erau nevoiți să o plătească către partid. Aceeași Măria, adică PSD și PNL, cu USR exact aceeași mizeria. Mai țineți minte când PPDD cerea pe față taxă, cotizația obligatorie la parlamentari? USR se află exact în aceeași poziție.
Ca să mai scoată ceva bani din partid s-a inventat și un contract cu o agenție imobiliară care să le caute spațiul în care își desfășoară activitatea. Aproximativ 2 000 de euro a plătit conducerea USR pentru acest lucru, deși legea interzice efectuarea unei astfel de cheltuieli.
Dar acesta reprezintă doar unul din cazurile descoperite de către autoritatea statului. Cine știe ce alte contracte s-or mai fi încheiat pe lista de cheltuieli eligibile, banii ajungând în buzunarele cui trebuie.
În motivarea judecătorilor se arată cum Dan Barna și colegii săi „fără penali”, apărători ai justiției, au încălcat legea cu scopul de a obține subvenția parlamentarilor pentru birourile din teritoriu. Uniunea Salvați România a închiriat sediul din Aviatorilor de la o societate comercială, iar, ulterior, l-a subînchiriat parlamentarilor săi pentru a pune mâna ilegal pe subvenția primită de parlamentari pentru birourile din teritoriu.
- Bulgaria alungă avioanele militare americane pentru că SUA nu ridică vizele pentru bulgari
Toate avioanele cisternă americane vor părăsi Aeroportul „Vasil Levski” din Sofia până la sfârșitul lunii, a anunțat premierul Rumen Radev. Aceasta înseamnă că aeronavele militare trebuie mutate în următoarele șase zile, transmite agenția Sega, citată de Rador. Rămânerea în Bulgaria a avioanelor militare americane a fost condiționată de ridicarea vizelor americane pentru cetățenii bulgari, dar acum o zi a devenit clar că acest lucru nu se va întâmpla în viitorul apropiat. ”Guvernul este în dialog periodic cu partea americană. Avioanele vor părăsi aeroportul până la sfârșitul acestei luni, dar SUA rămân partenerul nostru cheie. Iar guvernul va continua să lucreze … - S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”
După ce a criticat decizia AUR de a nu vota Guvernul Veștea și a susținut că partidul lui George Simion a ratat o oportunitate politică majoră, Anca Alexandrescu s-a trezit atacată chiar de propriii admiratori. Le-a răspuns într-un editorial înaintea emisiunii ei de miercuri seara: „Eu vă zic marș”. „Ieri, globaliștii neomarxiști soroșiști au ieșit întăriți! Culmea, în aplauzele suveraniștilor! Tot ieri, globaliștii au devenit suveraniști!”, a scris Anca Alexandrescu marți dimineața pe pagina ei de Facebook, la ora 9:17. A fost postarea care a dezlănțuit reproșurile urmăritorilor săi. Postarea a avut peste 1400 de comentarii, majoritatea critice la adresa … - Tinerii României, prinși între sărăcie, abandon școlar și plecarea din țară
Apar date îngrijorătoare despre situația tinerilor din România. Țara noastră ocupă primul loc în Uniunea Europeană la sărăcie extremă în rândul persoanelor cu vârste între 15 și 29 de ani. 15% dintre tinerii români trăiesc cu lipsuri materiale severe. Asta înseamnă că nu își permit lucruri considerate de bază pentru un trai decent. Procentul este de trei ori mai mare decât media europeană, iar presiunea economică tot mai mare îi împinge pe mulți să caute o viață mai bună în străinătate. Tot mai mulți tineri se simt vulnerabili și excluși Datele arată că problemele financiare nu înseamnă doar lipsuri materiale, … - Marius Lulea anunță revoluție în stradă în România: Va fi un fenomen imprevizibil, de tip Lebăda Neagră
Marius Lulea, liderul fondator al AUR, spune că în curând în România va avea loc o revoluție a tinerilor. Va fi un fenomen imprevizibil. Lulea compară evenimentele care vor avea loc cu victoria lui Călin Georgescu. „Revoluțiile se fac de TINERI! România nu este de vânzare! „În România, nu sărăcia sau corupția vor scoate oamenii în stradă pentru a răsturna aceste fenomene infecte. Va fi un fenomen imprevizibil, de tip „Lebăda Neagră”, așa cum îl descrie Taleb. Însă aceste evenimente apar întotdeauna într-un cadru general favorabil, asemenea gazului care există într-o încăpere și care își așteaptă doar scânteia pentru a … - Ministerul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la Moscova
Ministerul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la Moscova, Cristian Istrate, potrivit agenției de presă ruse Interfax. „Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei l-a convocat pe ambasadorul României, căruia îi vor fi comunicate măsurile de retorsiune ca urmare a închiderii Consulatului General al Rusiei din Constanța”, potrivit unei postări pe contul de Telegram al Interfax. Anunțul vine după ce, în urmă cu trei săptămâni, după ce autoritățile române au închis consulatul rus de la Constanța, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe de la Moscova, Maria Zaharova, a amenințat că vor urma „măsuri specifice” ale Moscovei. „Acțiunile neprietenoase ale autorităților române … - Bogdan Hossu (Cartel Alfa): Guvernul Bolojan trebuie anchetat pentru subminarea economiei naționale
„Președintele Cartel Alfa, Bogdan Hossu, consideră că Guvernul Bolojan trebuie anchetat pentru subminarea economiei naționale, iar, într-un eventual proces, patronatele din România ar putea aduce extrem de multe dovezi în acest sens. De la închiderea termocentralelor pe cărbune, liberalizarea prețurilor gazelor, majorarea TVA-ului, blocarea rafinăriei care producea 21% din cantitatea necesară de motorină, până la închiderea combinatului de îngrășăminte Azomureș, măsurile lui Ilie Bolojan au condus la închiderea pe bandă rulantă a companiilor românești și la pierderea a peste 50.000 de locuri de muncă”, susține liderul Cartel Alfa. „S-au făcut prostii pe banul public și cei de la Guvern nu răspund … - Toma: „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi» pentru Simion”
Primarul PSD al Buzăului, Constantin Toma, a susținut miercuri într-un interviu la Recorder că, la alegerile prezidențiale din 2024, liderii PSD au cerut organizațiilor partidului să direcționeze în primul tur voturi către George Simion, pentru ca liderul AUR să intre în turul doi cu Marcel Ciolacu. Toma afirmă că sociologul Marius Pieleanu a venit cu această idee Pieleanu a respins vehement afirmațiile edilului: „Un fake uriaș” În interviul acordat jurnalistulului Sebastian Zachmann în emisiunea sa Outsider Politic, difuzată miercuri, primarul Buzăului, Constantin Toma, povestește cum, înainte de alegerile prezidențiale din 2024, a fost chemat împreună cu alți lideri PSD la Vila Lac, iar … - Schema prin care zeci de primării au plătit milioane de euro pentru ONG-ul care a eutanasiat cei mai mulți câini din țară
55 de primării din țară au plătit însumat milioane de euro către ONG-ul Aspa Ivets, care deține adăpostul pentru câini din județul Giurgiu, ONG-ul care a eutanasiat, pe bani publici, între 2023 și 2025, cei mai mulți câini, dintre adăposturile private și publice din țară. S-a evitat sistemul de achiziții publice, iar plățile s-au făcut sub formă de cotizații. Cele mai mari sume au venit de la primării PNL din județele Constanța, Giurgiu și Ilfov. Aspa Ivets a eutanasiat aproape 16.000 de câini, deși avea zece dosare penale deschise. Cel puțin 63 de localități sunt sau au fost membre Aspa … - În miez de noapte, Nicușor Dan a ieșit la o baie de mulțime pe străzile din Cluj, după vizita neanunțată
Preşedintele Nicuşor Dan, care se afla în drum spre Polonia unde merge la Summitul Flancului Estic, s-a oprit miercuri seară la Cluj-Napoca, ca să participe la o cină cu organizatorii „Techsylvania”. Ulterior, spre miezul nopții, șeful statului a ieșit în centrul Clujului, unde a făcut fotografii și videouri alături de oamenii întâlniți pe străzile municipiului. Vizita de la Cluj nu a fost anunțată în mod oficial de către Administrația Prezidențială. Imaginile cu președintele pe străzile din Cluj au fost transmise în direct miercuri seara târziu, de Digi24, între orele 23:30 – 00:00, iar o parte dintre ele au fost publicate … - Puciștii din PNL au sărit în căruța roșie
Mai mulți puciști din PNL s-au fotografiat miercuri în grup cu liderul PSD Sorin Grindeanu la sediul Ambasadei SUA cu ocazia recepției de Ziua Independenței. Fotografia, postată de Lucian Bode pe contul său de facebook, a fost făcută chiar în ziua în care președintele PSD a anunțat că vrea să fie premier, fiind desemnat de partidul său în unanimitate. În fotografie apar Hubert Thuma, Alina Gorghiu, Lucian Bode, Ionuț Stroe, Cristian Pistol, dar și Adrian Veștea și Eugen Tomac, cei doi premieri propuși de Nicușor Dan care nu au trecut de votul de învestitură din Parlament. În imagine mai apar …









