Instanța a stabilit că USR-ul lui Dan Barna a cheltuit ilegal banii proveniți din fonduri publice: contracte de închiriere fictive

Românilor li s-a promis un „alt fel de a face politică” , însă românii s-au ales exact cu același fel de a face politică, însă mai frumos îmbrăcați la costum, lupi mai tineri, mai flămânzi, dornici de afirmare în lupta cu antemergătorii.
USR a pierdut un proces cu Autoritatea Electorală Permanentă. Aceasta din urmă a confiscat partidului o sumă importantă de bani considerând că sursa acesteia a fost una ilegală.
Ce a făcut mai exact partidul condus de Dan Barna? A închiriat o parte din birouri către parlamentarii USR. Ar putea părea totul normal, dar nu este? Da, nu este deoarece în acest fel conducerea USR a disimilat o taxă pe care parlamentarii erau nevoiți să o plătească către partid. Aceeași Măria, adică PSD și PNL, cu USR exact aceeași mizeria. Mai țineți minte când PPDD cerea pe față taxă, cotizația obligatorie la parlamentari? USR se află exact în aceeași poziție.
Ca să mai scoată ceva bani din partid s-a inventat și un contract cu o agenție imobiliară care să le caute spațiul în care își desfășoară activitatea. Aproximativ 2 000 de euro a plătit conducerea USR pentru acest lucru, deși legea interzice efectuarea unei astfel de cheltuieli.
Dar acesta reprezintă doar unul din cazurile descoperite de către autoritatea statului. Cine știe ce alte contracte s-or mai fi încheiat pe lista de cheltuieli eligibile, banii ajungând în buzunarele cui trebuie.
În motivarea judecătorilor se arată cum Dan Barna și colegii săi „fără penali”, apărători ai justiției, au încălcat legea cu scopul de a obține subvenția parlamentarilor pentru birourile din teritoriu. Uniunea Salvați România a închiriat sediul din Aviatorilor de la o societate comercială, iar, ulterior, l-a subînchiriat parlamentarilor săi pentru a pune mâna ilegal pe subvenția primită de parlamentari pentru birourile din teritoriu.
- JAF! Suma spartă de ministrul Darău ca să participe la lansarea candidaturii lui Cioloș
La 9 iunie, ministrul USR al Economiei, Irineu Darău, a anunțat, pe Facebook, că a fost plecat două zile la Dakar, unde a participat la „lansarea candidaturii domnului Dacian Cioloș pentru funcția de Secretar General al Francofoniei – cea mai înaltă poziție instituțională în lumea francofonă”. În acest sens, am contactat Ministerul Economiei pentru a afla în ce calitate a efectuat această deplasare ministrul Darău și ce beneficii a avut Statul Român de pe urma acesteia. Ministerul Economiei spune că a consolidat relațiile României cu Senegal Potrivit unui răspuns primit de la Ministerul Economiei, Irineu Darău a efectuat „deplasarea la … - Adio cash! Ce planuri are Bruxelles-ul: euro digital din 2029
Parlamentul European a făcut un nou pas în procesul legislativ privind introducerea euro digital, un proiect aflat în pregătire de mai mulți ani și care urmărește crearea unei forme digitale a monedei euro. Banca Centrală Europeană (BCE) a început să analizeze fezabilitatea euro digital în 2020, iar Comisia Europeană a prezentat propunerea legislativă în 2023. După mai mulți ani de negocieri și opoziție din partea unor actori politici și din sectorul financiar, Parlamentul European a acordat marți o primă aprobare proiectului, după ce Consiliul Uniunii Europene își exprimase deja acordul în luna decembrie, arată Il Post. În perioada următoare, regulamentul va fi dezbătut … - Ecuador, ca și calificată după ce a întors scorul cu Germania / Pepe a făcut spectacol și Coasta de Fildeș merge în șaisprezecimi
Ecuador – Germania 2-1 și Coracao – Coasta de Fildeș – Curacao 2-0, în ultima etapă a grupei E de la Campionatul Mondial. Germania era deja calificată înaintea rundei. Mai departe merg și Coasta de Fildeș și Ecuador. Germania a terminat pe primul loc al grupei E, cu şase puncte, iar Coasta de Fildeş e a doua, cu acelaşi număr de puncte – ambele echipe urmând să joace în şaisprezecimi. Pe locul trei a încheiat Ecuador, cu 4 puncte, sud-americanii având multe şanse să fie a treia echipă calificată din această grupă. Curacao e ultima, cu un punct. Germania va juca în șaisprezecimi … - Operațiunea „Cireșe”. Zilieri români ținuți cu forța la muncă într-o fermă din Spania
Un caz grav de exploatare a muncitorilor români a ieșit la iveală în Spania, după ce mai mulți zilieri au ajuns să presteze muncă forțată, în condiții greu de descris, aproape în fiecare zi a săptămânii, chiar și 10 ore pe zi. Potrivit unui comunicat al Poliției Naționale din Spania, autoritățile au destructurat un grup infracțional organizat suspectat de trafic de persoane în scopul exploatării prin muncă, într-o fermă agricolă din localitatea Caspe, provincia Zaragoza. Operațiunea oamenilor legii ar fi primit numele de „Cireșe”, datorită specificului activității agricole desfășurată de români. Salvarea oamenilor a venit de la faptul că au reușit să-și … - Nicușor Dan spune, din Polonia: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”
Președintele Nicușor Dan a afirmat, într-o conferință de presă susținută în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară, că speră ca un nou guvern să fie instalat până marți, înainte de intrarea Parlamentului în vacanță el afirmând că se așteaptă ca partidele să vină cu o propunere de majoritate parlamentară care să susțină un guvern minoritar. Președintele așteaptă „soluția majoritară” Întrebat cum răspunde acuzațiilor legat de faptul că s-ar fi raliat sistemului creat din rămășițele PCR și ale Securității, Nicușor Dan a spus că nu se poate … - Bulgaria alungă avioanele militare americane pentru că SUA nu ridică vizele pentru bulgari
Toate avioanele cisternă americane vor părăsi Aeroportul „Vasil Levski” din Sofia până la sfârșitul lunii, a anunțat premierul Rumen Radev. Aceasta înseamnă că aeronavele militare trebuie mutate în următoarele șase zile, transmite agenția Sega, citată de Rador. Rămânerea în Bulgaria a avioanelor militare americane a fost condiționată de ridicarea vizelor americane pentru cetățenii bulgari, dar acum o zi a devenit clar că acest lucru nu se va întâmpla în viitorul apropiat. ”Guvernul este în dialog periodic cu partea americană. Avioanele vor părăsi aeroportul până la sfârșitul acestei luni, dar SUA rămân partenerul nostru cheie. Iar guvernul va continua să lucreze … - S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”
După ce a criticat decizia AUR de a nu vota Guvernul Veștea și a susținut că partidul lui George Simion a ratat o oportunitate politică majoră, Anca Alexandrescu s-a trezit atacată chiar de propriii admiratori. Le-a răspuns într-un editorial înaintea emisiunii ei de miercuri seara: „Eu vă zic marș”. „Ieri, globaliștii neomarxiști soroșiști au ieșit întăriți! Culmea, în aplauzele suveraniștilor! Tot ieri, globaliștii au devenit suveraniști!”, a scris Anca Alexandrescu marți dimineața pe pagina ei de Facebook, la ora 9:17. A fost postarea care a dezlănțuit reproșurile urmăritorilor săi. Postarea a avut peste 1400 de comentarii, majoritatea critice la adresa … - Tinerii României, prinși între sărăcie, abandon școlar și plecarea din țară
Apar date îngrijorătoare despre situația tinerilor din România. Țara noastră ocupă primul loc în Uniunea Europeană la sărăcie extremă în rândul persoanelor cu vârste între 15 și 29 de ani. 15% dintre tinerii români trăiesc cu lipsuri materiale severe. Asta înseamnă că nu își permit lucruri considerate de bază pentru un trai decent. Procentul este de trei ori mai mare decât media europeană, iar presiunea economică tot mai mare îi împinge pe mulți să caute o viață mai bună în străinătate. Tot mai mulți tineri se simt vulnerabili și excluși Datele arată că problemele financiare nu înseamnă doar lipsuri materiale, … - Marius Lulea anunță revoluție în stradă în România: Va fi un fenomen imprevizibil, de tip Lebăda Neagră
Marius Lulea, liderul fondator al AUR, spune că în curând în România va avea loc o revoluție a tinerilor. Va fi un fenomen imprevizibil. Lulea compară evenimentele care vor avea loc cu victoria lui Călin Georgescu. „Revoluțiile se fac de TINERI! România nu este de vânzare! „În România, nu sărăcia sau corupția vor scoate oamenii în stradă pentru a răsturna aceste fenomene infecte. Va fi un fenomen imprevizibil, de tip „Lebăda Neagră”, așa cum îl descrie Taleb. Însă aceste evenimente apar întotdeauna într-un cadru general favorabil, asemenea gazului care există într-o încăpere și care își așteaptă doar scânteia pentru a … - Ministerul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la Moscova
Ministerul rus de externe l-a convocat pe ambasadorul român la Moscova, Cristian Istrate, potrivit agenției de presă ruse Interfax. „Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei l-a convocat pe ambasadorul României, căruia îi vor fi comunicate măsurile de retorsiune ca urmare a închiderii Consulatului General al Rusiei din Constanța”, potrivit unei postări pe contul de Telegram al Interfax. Anunțul vine după ce, în urmă cu trei săptămâni, după ce autoritățile române au închis consulatul rus de la Constanța, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe de la Moscova, Maria Zaharova, a amenințat că vor urma „măsuri specifice” ale Moscovei. „Acțiunile neprietenoase ale autorităților române …









