Vezi-ți de ale tale. Ambasadorul SUA a recomandat vânzarea unor active românești

Într-o ieșire publică necerută ambasadorul SUA la București, Adrian Zuckerman, a făcut o ieșire publică prin care a cerut Românilor să își vândă ce le-a mai rămas din avuție, adică din activele statului.
Redacția 60m.ro a solicitat la departamentul de stat un punct de vedere cu privire la cele expuse public de ambasador și se pare că afirmațiile sunt unele personale și nu directive venite pe linie diplomatică.
Nu ar fi prima oară când un oficial american și-ar folosi funcția publică pentru obținerea de avantaje personale sau pentru apropiați. Unii au făcut și pușcărie după pierderea mandatului.
Ca să fie mai clar, ambasadorul poate ne spune și cui să vindem și de ce nu, poate ne spune și la ce preț, eventual să vină cu cei interesați de mână și să se plimbe prin fața activelor ce au mai rămas după marele jaf, tot așa cum sunt plimbați domnii la curve ca să își aleagă.
Românii recomandă ambasadorului să își vadă de ale lui, că după 30 de ani de recomandări vedem unde suntem.
- Legea salarizării răstoarnă piramida bugetară: creșteri consistente pentru politicienii corupți, înghețări și pierderi pentru medici și profesori
- Are 9 ani, rădăcini românești și trei medalii câștigate la Roma: povestea lui Alexander, copilul român care performează pentru Marea Britanie
- EXCLUSIV Contractul CMS: Bolojan, Băcanu, Gheorghiu, Ciucu și milioanele din SAFE: 1,7 milioane se facturează pentru un litigiu ”fictiv” care poate apărea în 2029
- Cum văd moldovenii viitorul țării. 54% resping unirea cu România, iar aproape jumătate vor relații echilibrate cu Rusia și UE
- Trădătorul Simion recunoaște că era gata să trădeze și doar faptul că a ieșit public Georgescu l-a sucit