Economie

Guvernul dă înapoi 1,5 miliarde lei după ce CCR a declarat supraimpozitarea din energie neconstituțională

Statul român este obligat să returneze cel puțin 1,5 miliarde de lei companiilor din energie, după ce Curtea Constituțională a declarat ilegală taxa impusă prin OUG 27. Este vorba despre contribuția la Fondul de Tranziție Energetică, o măsură gândită în grabă, fără temei legal solid, care a generat haos fiscal și nesiguranță pentru investitori.

Taxa a fost aplicată producătorilor de energie care vindeau peste un anumit prag, deși această plafonare nu avea nici fundament economic clar, nici un cadru constituțional. Curtea a decis că această impozitare încalcă dreptul la o fiscalitate echitabilă și libertatea economică. Cu alte cuvinte, guvernul a inventat o taxă ca să ia bani cu japca.

Nu e prima dată când deciziile guvernului sunt anulate de justiție. Diferența e că acum paguba se va vedea direct în buget. Deja s-au încasat peste 13 miliarde de lei din această taxă, dar guvernul recunoaște oficial doar o returnare de 1,5 miliarde. Restul? Probabil speră că firmele nu vor mai cere banii sau vor fi descurajate prin birocrație.

Statul român a acționat precum un hoț prins asupra faptului. Nu și-a cerut scuze, nu a corectat legea, ci pur și simplu așteaptă să vadă cât va fi forțat să plătească înapoi. Nu există nicio reformă, nicio strategie, doar o improvizație fiscală permanentă care lovește în mediul economic.

Asta înseamnă proastă guvernare. Asta înseamnă incompetență. Iar nota de plată, ca de obicei, o achită contribuabilii, micii producători și toți cei care au nevoie de un stat predictibil. România e condusă de niște amatori care leagă economia cu sârmă și o târăsc prin noroi legislativ.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button