George Simion: serviciile de informații își bagă coadă în politică. Ciolacu și Cazanciuc sunt doi securiști

George Simion, copreședintele AUR, acuză structurile de forță ale statului român că fac poliție politică la comanda partidelor și că serviciilor de informații nu își înplinesc rolul alocat în democrație și intervin în bătălia politică internă:
„Mergem către cuibul de viespi, cuibul de hoți numit palatul parlamentului, condus în momentul acesta, și la cameră și la senat, de doi reprezentanți proeminenți ai serviciilor de informații.
Și domnul Ciolacu și domnul Cazanciu au făcut academii speciale de informații” a declarat George Simion.
„Poliția și jandarmeria nu mai servesc pe români și asta nu este vina lor și a generalilor vânduți clanurilor interlope și care trădează steagul tricolor. Oamenii buni nu ar trebui să mai răspundă la comenzile acestor impostori și să înceteze în a mai fi complicii lor. Aurelian Ciorcârlan, adjunctul poliției București , este prietenul clanurilor interlope. Acesta a venit peste noi la ora 12.00 noaptea acuzându-ne că avem substanțe interzise. Nimic nu a fost găsit. A venit timpul ca să se facă dreptate pentru români” a mai completat George Simion, copreședintele AUR.
- Consilierul Ion Enache, pudelul lui George Tuță, făcut praf de locuitorii Sectorului 1: Cel mai infect sector și cea mai proastă conducere
Consilierul local PNL Ion Enache a fost criticat vehement în ultimele zile de locuitorii Sectorului 1, după ce a încercat să se laude pe rețelele sociale cu o plimbare prin sector, prezentată drept preocupare pentru problemele oamenilor. Reacțiile cetățenilor au fost însă extrem de dure, mulți acuzându-l de ipocrizie, promisiuni fără acoperire și lipsă totală de rezultate. Oamenii îi reproșează că, deși ocupă o funcție publică de aproape doi ani, nu poate indica niciun proiect important, nicio inițiativă relevantă și nicio problemă majoră rezolvată pentru comunitate. În schimb, aparițiile sale publice sunt dominate de fotografii, declarații și promisiuni care nu … - Aderarea Republicii Moldova la UE va fi decuplată de cea a Ucrainei. La Bruxelles se pregătește terenul
Uniunea Europeană a creat premisele pentru separarea procesului de aderare al Republicii Moldova de cel al Ucrainei, după ce ambele candidate au depășit veto-ul de doi ani al Ungariei și au deschis primul cluster de negocieri. Cele două țări au fost asociate informal încă din primele zile ale războiului Rusiei împotriva Ucrainei, care a declanșat cererile succesive de aderare. De atunci, întrebarea privind momentul în care Chișinăul ar trebui să se desprindă de Kiev a planat constant asupra discuțiilor. Însă imaginea politică a lăsării în urmă a unei țări aflate în război s-a dovedit problematică, iar cele două au rămas unite în … - Baronul Hubert Thuma, ratatul de la CJ Ilfov care s-a făcut de râs la votul pentru cabinetul Veștea
Ceea ce trebuia să fie o demonstrație de forță politică și de influență la nivel înalt s-a transformat într-un fiasco monumental pentru Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov. Încercând să pozeze în marele sforar al Partidului Național Liberal și în garantul noului guvern, Thuma a înregistrat o înfrângere absolut umilitoare la votul din Parlament pentru Cabinetul Veștea. Tabela a arătat o realitate crudă pentru liderul ilfovean: doar 11 parlamentari PNL au votat pentru învestirea acestui cabinet. Deși în culise Thuma a promis susținere masivă, lăudându-se că controlează o aripă importantă a partidului și că poate negocia majorități, numărătoarea voturilor a … - 60M MEDIA GROUP singurul trust de presă care a prezentat adevărul despre Simion! Giordano s-a vândut progresiștilor pentru postul de vicepreședinte ECR
60M MEDIA GROUP rămâne singurul trust de presă care are curajul să spună lucrurilor pe nume și să prezinte adevărul gol-goluț despre George Simion. Masca „liderului anti-sistem” a căzut, lăsând la vedere un pact rușinos încheiat pe axa Giorgia Meloni – Ursula von der Leyen. Ceea ce trebuia să fie o mișcare de rezistență în fața dictatelor europene s-a transformat într-o capitulare totală. Primul semnal al dezastrului a fost dat de Giordano, care, într-o mișcare ce a șocat baza conservatoare, s-a vândut pe față taberei progresiste. Însă dezertarea acestuia nu a fost un act izolat, ci doar preludiul unei trădări … - Combustibilul care pleacă din apartamentul cumnaților lui Marian Neacșu și ajunge la grupul Urban, cu datorii de un miliard de lei la bugetele publice
Potrivit datelor ANAF, Urban SA din București a acumulat datorii fiscale de aproape un miliard de lei, fiind una dintre companiile cu cele mai mari restanțe la bugetul de stat care își continuă activitatea. ANAF nu ne-a răspuns la întrebările legate de acumularea datoriilor companiei. În același timp, Urban SA a declarat drept furnizor esențial compania MBC Europa Gaz, firmă care furnizează combustibil pentru autospecialele de salubritate. Potrivit documentelor consultate, societatea este înregistrată la fosta adresa de domiciliu a familiei Geantă, respectiv a cumnaților liderului PSD Marian Neacșu. Firma nu a avut niciodată un punct de lucru pentru combustibilii livrați … - Lista puciștilor care vor fi excluși marți din PNL după susținerea pentru Adrian Veștea
18 parlamentari și lideri locali vor fi excluși marți din PNL pentru că au susținut guvernul Adrian Veștea-PSD-Nicușor Dan, au declarat surse politice. În fruntea listei sunt Adrian Veștea, puternicul baron Hubert Thuma și eternul ministru Cătălin Predoiu. Excluderea va avea loc într-o ședință a noii conduceri PNL, stabilită duminică la congresul extraordinar. Parlamentarii care au votat guvernul Veștea: 1. Cătălin Predoiu2. Monica Anisie3. Sorin Câmpeanu4. Nicoleta Pauliuc5. Mihai Veștea6. Andrei Baciu7. Lucian Bode8. Alina Gorghiu9. Ion Iordache10. Aneta Matei11. Mititelu Eduard12. Pandea Ciprian13. Prișcă Răzvan14. Rusu Sebastian15. Ionuț Stroe De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian Veștea (Consiliul … - SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că Guvernul propus de Adrian Veștea va trece de votul parlamentarilor. Reamintim că și o parte dintre parlamentarii PNL vor vota Guvernul Adrian Veștea, așa cum am scris zilele trecute. Adrian Veștea a anunțat că a bătut palma cu George Simion În această seară, Adrian Veștea, … - Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă. ”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitate pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare”, a spus Veștea. ”În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamamentarii care au fost … - Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală
Marian Neacșu (PSD), propus ministru de Interne și vicepremier în guvernul Veștea, a declarat că e de acord cu negocierea lui Adrian Veștea cu AUR și a spus că ”trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală”. ”E corect că dl Veștea discută cu AUR. E decizia lui și o respect”, a mai spus Neacșu. Întrebat dacă partidul extremist AUR a devenit frecventabil, Marian Neacșu a spus că ”AUR e partidul alături de care am semnat și am votat o moțiune de cenzură”. Întrebat dacă AUR va cere postul de președinte al Senatului la negocierile cu Veștea și PSD, … - Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de la sediul AUR, că discuția a fost una „constructivă” și că nu s-a discutat despre funcții. Sorin Cîmpeanu a fost alături de Veștea la sediul AUR Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, unde acesta a avut o întâlnire cu George Simion înaintea votului de învestire din Parlament. „A fost o discuție constructivă, în care s-a înțeles nevoia României de a avea un guvern stabil”, a declarat Sorin Cîmpeanu. El a spus că în cadrul întâlnirii au fost … - Surse: George Simion a luat sacoșele pentru a vota guvernul Veștea! Scandal monstru în partidul AUR
Partidul AUR traversează una dintre cele mai grave crize interne din istoria sa, după ce au apărut informații explozive conform cărora liderul George Simion ar fi acceptat „sacoșele” — expresie consacrată în politica românească pentru mita politică — în schimbul votului favorabil acordat Guvernului Veștea. Conform surselor din interiorul partidului, George Simion ar fi negociat în culise susținerea guvernului condus de Adrian Veștea, abandonând astfel linia declarată a partidului și trădând așteptările bazei electorale care a votat AUR tocmai pentru a sancționa vechea clasă politică. Dacă acuzațiile se confirmă, este vorba despre un episod de o gravitate excepțională: un partid … - Tensiuni în AUR înaintea votului pentru Guvernul Veștea? Peiu a turbat după decizia lui Giordano: Se visa ministru!
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat luni că s-ar retrage din funcțiile politice dacă liderul formațiunii, George Simion, i-ar cere să voteze pentru învestirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care Adrian Veștea poartă negocieri cu AUR pentru a obține sprijinul necesar trecerii Cabinetului prin Parlament. Petrișor Peiu: „Mă retrag” Invitat la emisiunea „Marius Tucă Show” de la Gândul, Petrișor Peiu a fost întrebat ce ar face dacă George Simion le-ar cere parlamentarilor AUR să voteze Guvernul Veștea. „Mă retrag. (Poftiți?) Mă retrag în banca mea. O să învăț văd și eu o lecție … - S-a bătut palma între George Simion și Adrian Veștea! Giordano e fericit
La sediul AUR a avut loc o întâlnire extrem de importantă între premierul desemnat Adrian Veștea și liderul AUR, George Simion. La final, nici unul dintre cei doi lideri nu a dat un răspuns tranșant privitor la o eventuală înțelegere, dar asta pentru că s-a făcut o înțelegere politică mai complicată. Unii parlamentari de la AUR vor vota Guvernul Conform surselor noastre, pentru a nu încălca linia politică, George Simion va ”scăpa de sub control” câțiva parlamentari AUR și aceștia vor intra în sală să voteze guvernul Veștea. În funcție de nevoile guvernului Veștea, în sală vor intra suficienți parlamentari AUR și vor … - Directorul Fabricii de Arme Cugir și-a dat demisia. Decizia vine după valul de greve ale angajaților
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir, Radu Coroamă, și-a dat demisia din funcție, în contextul tensiunilor din cadrul companiei și al protestelor repetate ale angajaților din ultimele luni. Informația a fost confirmată chiar de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu jurnaliștii de la Ziarul Unirea. „Fostul director general nu a dorit să precizeze data exactă la care şi-a depus demisia şi nici motivele care au stat la baza acestei decizii”, notează publicația locală. Demisie în plină criză la Fabrica de Arme Cugir Demisia survine într-o perioadă dificilă pentru Fabrica de Arme Cugir, una dintre cele mai importante unități din industria de … - Omul din spatele „entuziasmului” online pentru Bolojan: cine este Lucian Despoiu și de ce ridică semne de întrebare legăturile sale cu Oradea
Jurnalistul Silviu Mănăstire dezvăluia recent, la România TV, faptul că întreaga campanie digitală a premierului demis Ilie Bolojan ar fi coordonată de Lucian Despoiu. Informația readuce în atenție profilul discret al unuia dintre cei mai controversați consultanți români din zona marketingului politic online. Despoiu este cunoscut ca fondator al Kondiment și Majoritas, companie specializată în campanii digitale, care afirmă că a lucrat în peste 40 de țări din 2008, dar numele său apare și în contexte sensibile, cum ar fi acuzații de folosire controversată a datelor alegătorilor în Grecia, firme cu structuri în Hong Kong, legături de afaceri cu Oradea și proiecte promovate … - Trădătorul Simion își linge rănile la București, la braț cu „măcelarul de la ICE”: O întâlnire halucinantă cu „Micul Napoleon” al frontierelor americane
Într-o încercare disperată de a-și resuscita imaginea politică și de a masca izolarea sa tot mai evidentă, liderul AUR a bifat o nouă mișcare de PR care frizează absurdul. Trădătorul George Simion își linge rănile pe plan intern căutând validare externă în cele mai controversate colțuri ale politicii americane. Zilele acestea, Simion s-a afișat în România alături de Gregory Bovino, un personaj sumbru, supranumit de criticii săi „măcelarul de la ICE” (Immigration and Customs Enforcement). Cine este noul idol al lui Simion? Gregory Bovino nu este un diplomat de carieră, ci un fost oficial al vămilor americane, cunoscut pentru abordările … - Cum s-a desfășurat ultima emisiune a lui Ciprian Ciucu la Denise Rifai. Glume, laude și momente de familiaritate între cei doi
Dosarul de corupție în care primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, este acuzat de procurorii DNA că ar fi beneficiat de servicii de promovare electorală și consultanță în schimbul sprijinirii unor demersuri administrative a adus în prim-plan și numele realizatoarei TV Denise Rifai. Între politicianul liberal, Ciprian Ciucu, și vedeta TV Denise Rifai a fost mereu o relație de apropiere profesională, așa cum reiese și dintr-o emisiune de anul trecut de la Fanatik. Acum, după ce a fost urmări penal pentru fapte de corupție denunțate de Denise Rifai, edilul a spus că nici nu o cunoaște pe a aceasta. Declarația sa avea o … - Ilie Sărăcie nu se dă dus de la Palatul Victoria: Crede că nu vom avea guvern până în toamnă
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat, la Digi24, că România riscă să rămână fără o formulă guvernamentală nouă până spre toamnă, în condițiile în care urmează vacanța parlamentară, iar actuala configurație fragmentată a Legislativului face extrem de dificilă strângerea unei majorități funcționale pentru învestirea unui nou executiv și pentru adoptarea rapidă a pachetelor de reformă. În intervenția sa, Bolojan a spus că realitatea politică din Parlament și apropierea lunilor de vacanță parlamentară complică serios orice încercare de formare rapidă a unui nou cabinet. Bolojan: urmează două luni critice, iar timpul pentru o nouă majoritate este foarte scurt Liderul liberal a … - Nicușor Dan, surprins la Bruxelles la masă cu Rareș Bogdan (PNL), contestatar al lui Ilie Bolojan, Victor Negrescu (PSD), Eugen Tomac și șeful SPP, Lucian Pahonțu, înaintea Consiliului European
Președintele Nicușor Dan a participat la o întâlnire care ar fi avut loc la Bruxelles înaintea reuniunii Consiliului European din 18 iunie. La masă, alături de șeful statului, apar europarlamentarul PNL Rareș Bogdan, unul dintre criticii lui Ilie Bolojan din interiorul partidului, propus duminică la Congresul PNL pentru excludere, Victor Negrescu (PSD) – vicepreședinte al Parlamentului European -, Eugen Tomac – fost premier desemnat – și directorul Serviciului de Protecție și Pază, Lucian Pahonțu. Întâlnirea surprinsă în imagini a avut loc după desemnarea de către Nicușor Dan a lui Adrian Veștea (PNL) să formeze guvernul și al conflictelor din interiorul … - Mita de 100.000 de euro și rolul facilitatorului Ciprian Ciucu
Când inspectorii ONJN au început să documenteze aceste fraude la Winbet, riscul nu era o simplă amendă. Pericolul real era sesizarea Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor și deschiderea unor dosare penale la DIICOT sau DNA. Aici intervine capacitatea rețelei de a stinge incendiile. Conform procurorilor DNA, între 2 și 6 aprilie 2026, s-a orchestrat cumpărarea tăcerii statului român. Inculpatul bulgar R.D.M., acționând pentru Winbet, a promis o mită de 100.000 de euro unui funcționar ONJN pentru a închide controlul favorabil. Cel mai șocant element al referatului DNA este identitatea persoanei care a facilitat acceptarea acestei promisiuni: inculpata N.C.O. – … - Dan Andronic: Ilie Bolojan și Siegfried Mureșan, împotriva României. Au cerut oprirea fondurilor europene, dezinformând liderii europeni privind criza politică
Culisele politicii dâmbovițene se mută la Bruxelles, într-un scandal diplomatic fără precedent care riscă să afecteze grav interesele financiare ale României. Potrivit unor informații din surse politice credibile, lideri marcanți ai Partidului Național Liberal (PNL), adică Ilie Bolojan și europarlamentarul Siegfried Mureșan, ar fi orchestrat o campanie de dezinformare în rândul oficialilor Uniunii Europene și al popularilor europeni (PPE) cu privire la dinamica crizei politice actuale de la București. O fraudă a încrederii politice. Conform acestor informații, cei doi politicieni români ar fi încercat să convingă partenerii occidentali că actualul președinte al României, Nicușor Dan, dorește aducerea AUR la putere prin intermediul Guvernului Adrian … - Cel mai violent atac la adresa lui Ilie Bolojan vine chiar din PNL, în timpul congresului: „Un farseur nepriceput, agresiv și încăpățânat. Omoară partidul”.
Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan îl critică dur pe Ilie Bolojan într-o postare pe Facebook în care îl numește ironic Mesia economic. Ținte sunt și oamenii promovați de acesta pe lista de vicepreședinți, Oana Gheorghiu și Dragoș Pâslaru. Bogdan face trimiteri chiar și la simbolul comunității LGBT. „Ar fi culmea ca azi, la Congres, colegii mei să înlocuiască și săgeata noastră liberală cu o trotinetă și eventual un rucsac în culorile curcubeului! (simbolul comunității LGBT, n.red.) Nu e sigur că nu urmează, cu 4 din 8 vicepreședinți PNL adepți ai exagerărilor ideologice ale mișcării woke (de exemplu, boicotarea unor persoane sau … - Dictatură și sfidare în PNL: Gașca Bolojan blochează România pentru o mizerabilă împărțeală de scaune!
PNL se pregătește să-și tragă o nouă poză de familie. Frumos, disciplinat, cu moțiune unică, cu echipă aranjată, cu funcții împărțite și cu acel aer solemn al partidelor care confundă democrația internă cu o ședință de repartizare a scaunelor. Ilie Bolojan și-a depus candidatura la șefia PNL. Surpriză ”uriașă”: moțiunea lui este singura depusă. Asta nu se mai cheamă competiție politică, ci inventar de magazie. Se numără oamenii, se pune eticheta pe fiecare raft și se anunță, cu mare emoție, că partidul s-a reformat. Moțiunea se numește „Modernizare cu Rădăcini”. Sună bine, aproape poetic. Problema este că, în politica românească, rădăcinile … - VIDEO// Giordano a învățat marketing electoral de la Băsescu: De la „Să trăiți bine!” la case de 35.000 de euro
Istoria politicii românești post-decembriste este, în esență, o lungă cronică a iluziilor frumos ambalate și vândute scump la urne. Dacă privim cu atenție tacticile din actuala campanie, devine evident un lucru: George Simion a studiat din scoarță-n scoarță manualul de marketing electoral al lui Traian Băsescu. Liderul AUR a luat rețeta clasică a populismului și i-a făcut un „update”. Să dăm timpul înapoi. În 2004, Traian Băsescu nu a câștigat alegerile cu un program de guvernare detaliat, cu cifre macroeconomice sau cu strategii fiscale. A câștigat cu o emoție și o urare care a devenit slogan național: „Să trăiți bine!”. … - Mohammad Murad anunță o schimbare de ton în AUR: Guvernul Veștea „va trece”. „Dacă depinde de mine, aș opta pentru țară”
Deputatul AUR Mohammad Murad a declarat, vineri seara, la Antena 3 CNN, că Guvernul Veștea ar putea primi voturi din partea AUR dacă programul de guvernare va conține măsuri concrete pentru economie și pentru zona socială. Parlamentarul a mers mai departe și a spus că, în opinia sa, Cabinetul propus de Adrian Veștea „va trece”, chiar dacă a admis că un asemenea vot ar avea costuri politice pentru partidul condus de George Simion. Declarațiile marchează o nuanțare importantă a poziției AUR, după ce, în ultimele zile, lideri ai partidului au transmis mesaje mult mai dure, inclusiv că formațiunea nu ar urma … - George Simion, cântă la mandolină cu Kelemen Hunor
În timp ce scena politică fierbe, iar România este ținută captivă în incertitudinea formării unui nou guvern, liderul AUR, George Simion, pare să fi găsit momentul oportun pentru o pauză de relaxare. Și nu alături de oricine, ci chiar de inamicul său politic declarat: liderul UDMR, Kelemen Hunor. O imagine absurdă, în care cei doi împart acorduri de mandolină, lovește în plin temelia discursului „anti-sistem” și „naționalist” pe care AUR l-a vândut electoratului său. Totul se întâmplă în contextul în care formațiunea a anunțat ritos că refuză să voteze cabinetul Veștea, pozând într-o opoziție intransigentă. Dacă politica românească ne-a obișnuit … - Cine este Odeta Nestor, supranumită ”doamna de fier” a pariurilor sportive. Este arestată pentru o mită de 100.000 de euro
Cine este Odeta Nestor. Supranumită „doamna de fier” a pariurilor, după ce a condus Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) timp de patru ani, Odeta Nestor este arestată preventiv pentru 30 de zile, după un flagrant cu o presupusă mită de 100.000 de euro. Cine este Odeta Nestor, arestată pentru mită Înainte de a intra în administrația publică, Odeta Nestor și-a construit o carieră solidă în zona financiară. Absolventă de studii economice și deținătoare a unui master în management financiar și bancar, ea și-a completat constant pregătirea prin specializări internaționale axate pe audit și managementul riscului. Timp de mai bine … - Simion va refuza să voteze pentru guvernul Veștea. A sărit în barca progresiștilor Fritz și Bolojan
Liderul AUR, George Simion, a anunțat că formațiunea sa va refuza categoric să voteze pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea. Dincolo de perdeaua de fum a discursurilor populiste cu care și-a obișnuit susținătorii, decizia ascunde o realitate cinică și o trădare ideologică de proporții: alinierea neașteptată cu polul progresist de pe scena politică. Refuzul de a susține un cabinet cu profil administrativ și conservator moderat, precum cel conturat de Veștea, arată că agenda reală a lui Simion nu este stabilitatea României, ci perpetuarea haosului. Însă partea cu adevărat revoltătoare pentru susținătorii tradiționali ai AUR abia acum iese la iveală: … - Exproprieri VIP pentru Autostrada Unirii: Soți de magistrați și lideri politici, despăgubiți cu milioane de euro
Construcția Autostrăzii Unirii (A8) pe raza județului Iași scoate la iveală o listă impresionantă de beneficiari ai exproprierilor. Cea mai mare sumă din tabel, aproximativ 12,4 milioane de lei, merge către firma East West Management. Motivul? Traseul A8 „taie” direct printr-un cartier de vile din comuna Rediu, unde firma deținea terenuri și case deja ridicat. Statul va vira, de asemenea, bani în conturile primarului PNL din Lețcani, Stelian Turcu (peste 326.000 lei), și ale primarului din Coarnele Caprei, Mihai Țibucanu. Pe listă apar și consilierul județean PNL Radu Ursanu, consilierul local PSD Elvis Mocanu (300.000 lei) și fostul subprefect Vasile … - VIDEO: A plouat cu petrol peste Moscova după cel mai amplu atac al Ucrainei
Ucraina a lansat asupra Rusiei cel mai amplu atac cu drone de la începutul invaziei. În total, aproape 1.000 de drone și patru rachete de croazieră au fost lansate în ultimele 24 de ore pe întreg teritoriul Rusiei, dintre care aproximativ 200 au țintit direct Moscova. Atacul masiv a provocat incendii violente, a rănit zeci de persoane și a blocat complet traficul aerian pe principalele aeroporturi ale capitalei. Rafinăria Kapotnya, zguduită de explozii Ținta principală din Moscova a fost rafinăria de petrol Kapotnya, situată în sud-estul orașului, lovită pentru a treia oară în ultima lună și a doua oară în această săptămână. Imaginile … - Reziștii ies în stradă pentru Ciucu și Fritz: Primul protest pro-corupție din România
O scenă de un absurd desăvârșit se desfășoară în aceste zile în stradă. Mișcarea „#Rezist”, autoproclamată odinioară campioana absolută a integrității și a luptei anticorupție, a organizat ceea ce experții și opinia publică numesc deja primul protest pro-corupție din istoria recentă a României. Motivul indignării populare? Liderii lor de suflet, Ciprian Ciucu și Dominic Fritz, au fost loviți în plin de brațul legii, iar susținătorii lor au decis brusc că justiția este bună doar atunci când îi vizează pe adversarii politici. Scânteia care a aprins furia reziștilor a fost acțiunea în forță a procurorilor DNA împotriva lui Ciprian Ciucu. Imaginea … - Nicușor Dan, președintele pe care toți l-au subestimat
Multă vreme, scena politică l-a privit cu o oarecare condescendență, etichetându-l drept un tehnocrat prea calculat sau un lider prea tăcut pentru arena zgomotoasă a politicii la nivel înalt. Însă evenimentele din ultima săptămână au spulberat definitiv acest mit. Nicușor Dan, Președintele României, a dovedit nu doar că este un strateg desăvârșit, ci și un veritabil jucător de forță, capabil să lovească exact acolo unde doare mai tare: în inima rețelelor de corupție. În doar câteva zile, șeful statului a demonstrat că liniștea sa aparentă a fost, de fapt, timpul necesar pentru a pregăti o ofensivă fără precedent împotriva mafiilor … - Primarul Timișoarei pierde mandatul și nu mai poate ocupa funcții publice până în 2030. Ce se întâmplă cu funcția de președinte al USR
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a fost declarat în stare de „conflict de interese” de Înalta Curte de Casație și Justiție, ceea ce atrage pierderea mandatului de edil al Timișoarei. Agenția Națională de Integritate (ANI) a susținut că edilul a aprobat un referat privind modificarea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ) care implica o societate în cadrul căreia era asociat un arhitect de la care Fritz contractase anterior un împrumut folosit pentru finanțarea campaniei electorale din 2020. Dominic Fritz a fost declarat „în conflict de interese” de instanța supremă. Comunicatul ÎCCJAprobarea acestui document administrativ ar fi putut afecta imparțialitatea exercitării funcției publice … - Ciprian Ciucu, plasat de DNA sub control judiciar pentru luare de mită
Primarul general al Capitalei, prim-vicepreședinte al PNL și un apropiat al lui Ilie Bolojan, a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile de către procurorii anticorupție. El este acuzat de luare de mită, în perioada noiembrie-decembrie 2025, când era primar al Sectorului 6, a anunțat oficial DNA. Ciucu nu are interdicția de a-și exercita funcția, pentru că faptele de care este acuzat ar fi fost comise în calitate de primar al Sectorului 6. Primarul Capitalei este acuzat de DNA că a beneficiat de „servicii de publicitate și consultanță electorală” în campania pentru alegerile pentru Primăria Capitalei, de la oameni … - Ciprian Ciucu va fi audiat la DNA: edilul, anchetat în 4 dosare. Ce acuzații i se aduc
Primarul Capitalei Ciprian Ciucu va fi audiat la DNA într-un dosar legat de anumite afaceri imobiliare, susțin surse judiciare citate de 60MMEDIAGROUP. Potrivit surselor citate, Ciucu are 4 dosare, printre care și deturnare de fonduri din campanie și ar putea să fie pus sub acuzare. Primarul general al Capitalei Ciprian Ciucu urmează să fie audiat în cursul zilei astăzi la sediul DNA într-un dosar legat de anumite afaceri imobiliare, spun surse judiciare. Pentru moment nu există informații oficiale în acest sens din partea autorităților. Ciucu, fost primar al Sectorului 6 și prim-vicepreședinte al PNL, este un om de bază în … - Transportul public din Alba Iulia blocat pentru a treia zi. Primarul escroc Pleșa refuză să plătească salariile și bonurile de masă restante
Șoferii din Alba Iulia au intrat joi în a treia zi de grevă. Aceștia refuză să iasă pe traseu și își susțin în continuare revendicările. Ei cer salariile restante și bonurile de masă pe mai multe luni. Este vorba despre salariile pe luna aprilie și pe luna mai. Șoferii spun că până când STP nu ”se va așază la masă cu Primăria” nu se vor urca la volan și vor reîncepe transportul public de persoane în oraș. Pe de o parte STP alături de AIDA TL susțin că Primăria Municipiului Alba Iulia are datorii de peste 18 milioane de lei … - SURSE Au apărut tensiuni la negocierile dintre PSD și Adrian Veștea: Se amână votul din Parlament. AUR ar putea intra la guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea anunța, ieri, că va depune programul de guvernare și lista miniștrilor ”la primele ore”, dar se pare că situația s-a complicat. Conform surselor politice, la negocierile dintre Adrian Veștea și cei de la PSD au apărut neînțelegeri la împărțirea ministerelor, de aceea se amână depunerea listei de miniștri și a programului de guvernare. Se amână depunerea listei de miniștri în Parlament Conform surselor politice, Adrian Veștea ar vrea să depună tot astăzi programul de guvernare și lista de miniștri, dar votul din Parlament s-ar putea da săptămâna viitoare, cel mai probabil luni. În acest condiții, votul pentru învestirea Guvernului ar … - Dominic Fritz, pe topogan! USR ar putea scăpa de el
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-ar putea pronunţa joi în procesul în care primarul municipiului Timişoara, Dominic Fritz, liderul USR, are o decizie în primă instanţă prin care a fost declarat în conflict de interese, transmite Agerpres. Procesul se află în faza de recurs, depus de Dominic Fritz împotriva unei decizii a Curţii de Apel Timişoara din 10 februarie 2026, instanţă care a confirmat raportul întocmit de Agenţia Naţională de Integritate prin care primarul a fost declarat în conflict de interese. În iulie 2024, ANI a anunţat că Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese administrativ, deoarece edilul … - Veștea, așteptat să vină cu lista de miniștri și programul de guvernare
Candidatul desemnat pentru funcția de premier, Adrian Veștea, urmează să depună „în prima parte a zilei” de joi lista de miniștri și programul de guvernare la Parlament, conform anunțului făcut în seara precedentă. Tot joi, la ora 11, este programată o ședință a grupurilor parlamentare reunite ale PSD pentru a aproba lista de miniștri și programul de guvernare, pe care Adrian Veștea le-a discutat cu liderii social-democrați Sorin Grindeanu, Claudiu Manda și Marian Neacșu la Vila Lac, dar nu și la partid sau la grupul parlamentar. Premierul desemnat era așteptat să vină miercuri după-amiază la grupurile parlamentare ale PSD, dar el … - Catastrofă ecologică în Bihor: O companie controlată de primari UDMR deversează dejecții direct în râurile Ier și Barcău!
În mai multe localități din nordul Bihorului, oamenii sunt sufocați de propria murdărie. Râurile Barcău și Ier, tot mai subțiate din pricina secetei, duc la vale și dejecțiile colectate în rețelele de canalizare. Mizeriile ar trebui curățate în stațiile de epurare administrate de firma Apă Canal Nord Vest, controlată de primăriile cu edili UDMR, dar epurarea este, în multe cazuri, fictivă: apele ies din stații la fel de murdare cum au intrat. Problemele au ieșit la iveală la începutul lunii mai, când publicația Átlátszó Erdély a găzduit o investigație realizată de biologa Babos Krisztina, potrivit căreia firma Apă Canal Nord … - Țara trebuie salvată din mâinile lui Bolojan! Cum au ajuns politicile de austeritate și capturarea Palatului Victoria să ruineze economia României
România traversează un moment de o gravitate extremă, iar semnalele de alarmă din mediul economic și social indică un colaps iminent. Obsesia pentru tăieri drastice și stilul autoritar impus de Ilie Bolojan nu mai reprezintă o promisiune de reformă, ci un pericol național. Țara trebuie salvată de urgență dintr-o paradigmă a austerității brutale care ruinează economia reală, în timp ce Palatul Victoria este ținut captiv într-un joc de putere cu consecințe inimaginabil de grave pentru români. Austeritatea ca armă de distrugere economică Sub masca „eficientizării” aparatului de stat, măsurile și politicile impuse de acest individ s-au transformat într-un instrument de … - Cel mai dezastruos mandat din istoria Ministerului Muncii: Cum a lăsat Florin Manole instituția în pragul colapsului total
Scurtul și haoticul mandat al lui Florin Manole în fruntea Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale din Guvernul Bolojan va rămâne în cărțile de istorie drept o pată neagră a administrației publice. Niciun alt ministru nu a reușit performanța negativă de a pierde sume uriașe la negocierile bugetare, de a provoca un blocaj total al reformelor și de a-și abandona postul în plină criză socială. Deși apar scenarii politice privind o eventuală readucere a sa în structurile de putere, cifrele și faptele exacte confirmă că mandatul lui Manole a fost cel mai prost gestionat din istoria recentă a instituției. … - Prăduială de 7 milioane de euro la Sectorul 1. Elevii de la Școala 178, mutați în containere pe durata consolidării clădirii
O nouă prăduială la Primăria Sector 1. În timp ce George Tuță vorbește despre investiții în educație și modernizarea infrastructurii școlare, o nouă cheltuială consistentă din Sectorul 1 atrage atenția. Peste 7 milioane de euro vor fi alocați pentru amplasarea unor containere modulare care vor găzdui temporar elevii Școlii Gimnaziale nr. 178 pe perioada lucrărilor de consolidare a clădirii.Proiectul este prezentat de administrație drept o soluție necesară pentru desfășurarea cursurilor în condiții de siguranță, însă valoarea investiției ridică inevitabil semne de întrebare. Pentru o soluție provizorie, care va fi utilizată doar pe durata șantierului, suma depășește pragul de 7 milioane … - ACUZAȚII GRAVE LA SANADOR: Trei pacienți decedați după operații efectuate de fostul ministru Victor Costache. Familiile denunță infecții nosocomiale ascunse
O serie de decese suspecte zguduie unul dintre cele mai cunoscute spitale private din România, ridicând semne de întrebare majore privind siguranța pacienților și transparența actului medical în sistemul de sănătate cu plată. Cel puțin trei persoane și-au pierdut viața în urma unor intervenții chirurgicale realizate la Spitalul Clinic Sanador de către medicul Victor Costache, fost ministru al Sănătății. Familiile victimelor au decis să rupă tăcerea și au declanșat o serie de acțiuni în justiție, acuzând o mușamalizare revoltătoare a unor infecții fatale. Dosare penale pe bandă rulantă: Ucidere din culpă și fals Rudele a patru pacienți au depus plângeri … - Ciucu îndatorează Capitala cu 350 de milioane de euro
Primăria Capitalei împrumută 350.000.000 € pe 20 de ani cu dobândă de 1,15% – 1,25%. Pentru a putea finanța sau cofinanța investițiile care beneficiază de fonduri externe nerambursabile UE în domeniul mobilității urbane sustenabile, Primăria Capitalei împrumută 350.000.000 € pe 20 de ani cu dobândă de 1,15% – 1,25%.Primăria Capitalei urmează să contracteze o finanțare externă rambursabilă în valoare totală de 350 de milioane de euro de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, având o perioadă de maturitate de până la 20 de ani.Un proiect de hotărâre în acest sens urmează să fie dezbătut în ședința de vineri a … - Furtună în bula REZIST. Cum au ajuns apostolii progresismului să-l urască pe Nicușor Dan și ce spune asta despre analfabetismul lor politic
Nominalizarea lui Adrian Veștea în funcția de premier de către președintele Nicușor Dan a declanșat în ultimele 24 de ore o furtună de „urlete de disperare și furie” pe rețelele sociale. Evenimentul a scos la iveală un fenomen bizar și profund ipocrit: trecerea în turmă a celor mai vocali influenceri din mediul online de la o dragoste oarbă și necondiționată, la ură viscerală față de șeful statului. Analizând la rece discursul public, devine evidentă prăpastia uriașă dintre realitatea politicii la nivel înalt și iluziile unor comentatori fără experiență instituțională. Drama neîmpărtășită a formatorilor de opinie O listă lungă de nume … - Adrian Veștea pregătește guvernul cu PSD, AUR, PACE și tabăra Thuma din PNL
Adrian Veștea a declarat la Realitatea TV că va accepta voturile AUR și nu are rezerve să discute cu partidul AUR: ”Nu am nici un fel de rezervă. Despre negocieri cu AUR: Am deschidere spre toate partidele parlamentare pentru că România e într-o situație de criză, trebuie să dăm românilor un guvern pentru că fiecare partid are în spate voturile românilor” La Vila Lac, premierul desemnat Veștea a discutat astăzi cu reprezentanții puciștilor din PNL și cu șefii PSD. Ei au încercat să refacă calculele pentru o majoritate parlamentară fără PNL, USR și UDMR. La întâlnire au participat Hubert Thuma, … - Delapidare uriașă la USR: Reziștii se fură între ei! 400.000 de lei au dispărut din fondurile partidului
O femeie angajată ca responsabil financiar la Uniunea Salvaţi România (USR) a fost trimisă în judecată de procurori sub acuzaţia că a delapidat peste 400.000 de lei din conturile partidului, conform Agerpres. A fost trimisă în judecată Potrivit portalului instanţelor de judecată, femeia se numeşte Ioana Cătălina D. Dimoftache şi a fost trimisă în judecată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 4 pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare (47 de acte materiale). USR s-a constituit parte civilă în dosar, pentru a recupera o parte din banii delapidaţi de Ioana Cătălina Dimoftache. Ce spune Parchetul „În esenţă, s-a reţinut că în perioada 25.04.2024 – … - Noi dezvăluiri despre delapidarea fondurilor de la Filarmonica ”Paul Constantinescu” din Ploiești. Mateescu livrează, soția facturează
Pentru a deturna interesul autorităților publice și al opiniei publice de la faptele grave din cadrul Filarmonicii „Paul Constantinescu”, directorul general al acestei instituții a emis în spațiul public un comunicat de presă în care precizează că orchestra simfonică și corul Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești vor susține un concert extraordinar în Großer Saal – Sala Mare a Filarmonicii din Berlin, într-un proiect internațional dedicat Anului Beethoven 2027, la data de 13 aprilie 2027. Surprinzător că până la data apariției în spațiul public (pe pagina de Facebook) a acestor informații, artiștii din cadrul orchestrei simfonice nu au avut cunoștință de faptul … - CECCAR, confiscat prin rotația acelorași persoane la conducere. Mandate suprapuse, candidați unici și control asupra unui patrimoniu de peste 347 milioane lei
Documentele arată mecanismul prin care cel mai mare organism profesional al contabililor din România a ajuns să fie controlat de același cerc de putere, printr-o succesiune de mandate construită în afara logicii legale: Șova Robert-Aurelian conduce Consiliul superior până în octombrie 2022, Chivu Elena-Ecaterina este validată formal pentru mandatul 2023–2027, iar înainte ca acest mandat să se încheie, Șova Robert-Aurelian este readus la conducerea centrală pentru mandatul 2026–2030, prin procedură cu candidat unic și prin procedură organizată chiar de Chivu Elena-Ecaterina. Aceasta nu este o alternanță democratică. Este o rotație controlată a funcțiilor de conducere. Chivu Elena-Ecaterina nu apare ca …












































