George Simion: nu am nici o problemă cu masca, am o problemă cu hoții care profită

În cadrul unui interviu acordat canalului de televiziune Canal 33 George Simion susține că el nu are nici o problemă cu masca și că are probleme cu hoții care ne conduc și profită de situație:
„Eu nu am nici o problemă o purtatea măștii, dar am o problemă cu hoții care ne conduc și care profită de situația actuală.
Da, actualul virus chinezesc este o realitate, însă nu înseamnă că trebuie să acceptăm un control total al vieții noastre.
Mai sunt multe alte boli cum ar fi sida, cancer. Omul nu se poate bate cu ceea ce a lăsat Dumnezeu pe pământ.
Guvernul actual este praf în actuala criză, dar asta nu înseamnă că era mai bine cu cel dinainte. Răul cel mai mic nu este o soluție. Nu trebuie să acceptăm răul, trebuie să venim cu variante bune.
De frica PSD românii poate aleg PNL și acceptăm și fac o mare greșeală. La momentul de față România poate da conducători mai buni. Punem da Europei exemple de conducere și de bună gestionare.
Trebuie doar să vrem și noi, cei din AUR, vrem”.
- Von der Leyen îi cere lui Magyar să „realinieze” Ungaria la „valorile europene” pentru a debloca fondurile UE
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunţat marţi că a avut o convorbire telefonică cu câştigătorul alegerilor din Ungaria, viitorul premier Peter Magyar, căruia i-a transmis că trebuie să ia decizii rapide pentru reforme înainte să poată fi deblocate fondurile europene îngheţate de Bruxelles în timpul guvernării lui Viktor Orban, consemnează agenţiile de știri Reuters şi EFE. „Am discutat priorităţile imediate”, a scris Von der Leyen pe reţeaua socială X. „O muncă rapidă trebuie făcută pentru restaurare, realinere şi reforme. Restabilirea statului de drept. Realinierea la valorile noastre europene comune. Şi reforme, pentru a debloca oportunităţile oferite de … - Șoricelul Grindeanu amenință din nou cu ieșirea de la guvernare
Liderii PSD se vor reuni, luni, 20 aprilie, în sala ”Brătianu” de la Senat, pentru a decide cum vor declanșa operațiunea ”mazilirea lui Ilie Bolojan”. Conform surselor politice, liderii PSD vor avea pe masă trei scenarii de lucru și vor vota pentru una dintre liniile de acțiune politică. Scenariile care vor fi pe masa liderilor PSD: Retragerea sprijinului politic pentru Ilie Bolojan. PSD va spune că premierul nu mai beneficiază de încrederea partidului în Parlament, ceea ce ar echivala cu o pierdere a majorității acestui Guvern. Retragerea miniștrilor de la guvernare: Va declanșa o criză politică de amploare în interiorul Guvernului și se … - Polițiștii Brigăzii Rutiere cercetează dacă angajații Penitenciarului Rahova comit abuzuri și provoacă accidente intenționat
Polițiștii bucureșteni ai Brigăzii Rutiere cercetează dacă angajații Penitenciarului Rahova, care conduc către instanțe dubele cu deținuții care au termene de judecată, folosesc în mod legal sirena și girofarul. Angajații Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au fost acuzați că intră cu mașinile de serviciu pe contrasens, conduc agresiv, provoacă haos în trafic și chiar îi determină pe unii șoferi să comită accidente.Polițiștii au declanșat verificări după ce, pe adresa Brigăzii Rutiere a fost trimisă o sesizare legată de presupuse abuzuri comise de șoferii Penitenciarului Rahova. Conform documentului respectiv, în fiecare dimineață, în intervalul orar 06:20 – 07:30, din incinta Penitenciarului … - VIDEO Derapaj incalificabil: Borfașul Cristian Anton, fostul șef de cabinet al lui Sorin Grindeanu, a lovit intenționat o jurnalistă Digi24
O scenă revoltătoare, care ilustrează perfect aroganța și disprețul față de lege al corupților din România, s-a derulat astăzi în văzul tuturor. Cristian Anton, fostul șef de cabinet al lui Sorin Grindeanu, a agresat fizic o jurnalistă a postului Digi24 în timp ce era escortat de trupele speciale la instanță. Incidentul a avut loc, astăzi, în timp ce individul era escortat la instanță. Fostul om de încredere de la vârful ARR s-a dovedit a fi, potrivit probelor strânse de procurori, doar un borfaș de duzină: autoritățile l-au prins cu o sumă halucinantă de 500.000 de euro, bani proveniți din șpăgi, … - Câte angajări fictive ar fi regizat Raed Arafat: 250 de cazuri de muncă fictivă în 5 ani
Eternul șef al Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, a fost audiat, la începutul acestei săptămâni, de procurorii militari, într-un dosar ce vizează suspiciuni de angajări fictive și acordarea unor sporuri nejustificate unor medici. Însă surpriza procurorilor militari a fost numărul enorm de angajări fictive făcute în „ograda” lui Raed Arafat.Procurorii militari au făcut vinerea trecută mai multe percheziții la sediul Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), condus de Raed Arafat, într-un dosar privind suspiciuni de muncă fictivă în cazul mai multor medici. Doar „vreo” 250 de cazuri de muncă fictivă în cinci aniAncheta vizează suspiciuni potrivit cărora …




