Cîţu: Multe dintre măsurile economice de relaxare, care expiră la sfârşitul lui iunie, vor fi prelungite până pe 25 octombrie

O parte dintre măsurile de relaxare economică luate pentru a veni în ajutorul companiilor, ce urmau să expire la finele lunii iunie, vor fi prelungite până la 25 octombrie, a declarat, joi seara, ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu. Decizia va fi adoptată joi seara, în şedinţa de guvern.
„Am să prelungesc câteva dintre măsurile pe care le aveam până la 25 iunie. În ceea ce priveşte popririle, executările silite pentru companii, persoane fizice, vom merge cu ele până în 25 octombrie şi, în acelaşi timp, şi cu impozitul specific pentru a ajuta şi industria HoReCa. Acestea sunt lucruri pe care le vom prelungi până la 25 octombrie”, a declarat Florin Cîţu la Digi24.
Florin Cîţu a transmis că deja 4.000 de companii beneficiază de programul IMM Invest şi că se aşteaptă ca până la începutul săptămânii viitoare numărul lor să crească la 10.000 de companii.
„IMM Invest a ajuns acum două zile la 4.000 de companii care au primit bani. Vorbim deja de un plafon care se duce spre 4 miliarde. Deja începe să accelereze, estimez că la începutul săptămânii viitoare vom avea 10.000 de companii. Ca o comparaţie, anul trecut erau în România 25.000 de IMM care aveau credite”, a declarat Florin Cîţu la Digi24.
Ministrul a estimat că în final 40.000 de companii vor avea acces la creditele facilitate de IMM Invest, programul guvernamental de sprijinire întreprinderilor mici şi mijlocii, care a fost elaborat ca urmare a crizei induse de pandemie.
Sursa: www.mediafax.ro
- Dosarele X ale mafiei: Liana Arsenie, președintele Curții de Apel București și Securitatea
Când ne gândeam că nimic nu ne mai miră în România, întâmplările desprinse parcă din comediile faimosului I L Caragiale se țin lanț de actualitatea românească. În această imagine este doamna Liana Arsenie, președintele Curții de Apel București. În urma reportajului Recorder, doamna Liana Arsenie a lansat un atac la judecătorul ce apare în reportaj, … - Caz de lepră în România, confirmat pentru prima dată în 44 de ani. Este vorba despre patru femei, angajate ale unui SPA din Cluj-Napoca, toate de origine asiatică
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunțat joi seară că a fost confirmat un caz de lepră și alți trei pacienți sunt suspecți de boală. Este vorba despre patru femei, angajate ale unui SPA din Cluj-Napoca, toate de origine asiatică. Ultimul caz de lepră a fost confirmat în România în 1981. ”Ministerul Sănătăţii informează că astăzi … - Victor Ponta i-a ajutat pe frații Tate să scape de pușcărie
Andrew Tate și fratele său, Tristan, influenceri controversați din așa-numita „manosferă”, au fost eliberați din România după doi ani de arest, într-un context care implică intervenția unor oficiali americani de rang înalt, potrivit unei anchete realizate de „The New York Times”. Ancheta realizată de „The New York Times” arată că frații Tate erau anchetați penal … - Judecătoarea Sorina Marinaș: „Sunt discuții la Inspecția Judiciară să ne potolească pe toți”
Sorina Marinaș, judecătoare la secția penală de la Curtea de Apel Craiova, spune că este sigură că urmează „repercusiuni” ale Inspecției Judiciare împotriva magistraților „care au îndrăznit” să vorbească despre problemele din justiție. Ea este unul dintre cei aproape 200 de judecători și procurori care au semnat mesajul de solidarizare cu colegii lor care apar … - Politicienii infractori își dau singuri sentințe de clasare cu ajutorul judecătorilor corupți
În România, jocul periculos dintre politicienii cu dosare penale și anumite cercuri din magistratură a devenit atât de previzibil încât pare un mecanism bine uns, repetat după același scenariu: anchete blocate, termene amânate, prescripții „accidentale” și soluții de clasare care apar miraculos exact când trebuie. Totul, cu sprijinul unor judecători și procurori dispuși să sacrifice …