Fosta şefă a Autorității Electorale Permanente, Ana-Maria Pătru, a fost achitată definitiv pentru acuzațiile de trafic de influenţă

Ana-Maria Pătru, fost preşedinte al Autorităţii Electorale Permanente (AEP), a fost achitată definitiv miercuri de Curtea de Apel Bucureşti, într-un dosar în care a fost trimisă în judecată de DNA pentru trafic de influenţă şi spălarea banilor, fiind acuzată că a primit 275.000 euro de la o firmă pentru a-i asigura câştigarea unor contracte din bani publici, transmite Agerpres.
Curtea de Apel Bucureşti a respins apelurile în acest dosar şi a menţinut decizia de achitare dată de Tribunalul Bucureşti în ianuarie 2020.
Potrivit DNA, în perioada aprilie – iunie 2008, Ana-Maria Pătru ar fi pretins, iar în 2009 ar fi primit de la reprezentanţii unei societăţi suma de 210.000 euro reprezentând contravaloarea unui imobil situat în Bucureşti.
„În schimb, aceasta a promis că va susţine derularea în bune condiţii a unui contract încheiat de acea societate cu AEP, precum şi că va susţine societatea să obţină şi să deruleze contracte viitoare, fapt care s-a şi realizat. În 2009, inculpata Pătru a disimulat provenienţa sumei de 210.000 euro, prin folosirea unui circuit financiar fictiv constând în derularea unor operaţii comerciale între mai multe societăţi comerciale, între care firma beneficiară a contractului cu Autoritatea Electorală Permanentă şi o firmă controlată de Ana-Maria Pătru prin soţul ei”, susţineau procurorii.
DNA mai spunea că, în anul 2011, Ana-Maria Pătru a pretins de la reprezentanţii aceleiaşi societăţi contravaloarea unui autovehicul de lux din care a primit suma de 15.000 euro, în schimbul promisiunii că va susţine derularea, în bune condiţii, a unor contracte de servicii încheiate de firmă cu AEP. De asemenea, ea a promis, conform sursei citate, că va susţine societatea să obţină şi să deruleze contracte viitoare, fapt care s-a şi realizat.
„În 2011, în aceeaşi calitate, Pătru a pretins şi a primit suma de 50.000 euro de la administratorul unei alte firme, intervenind în schimb la ministrul Economiei, astfel încât omul de afaceri să fie primit în audienţă, fapt care s-a şi întâmplat la scurt timp de la intervenţie”, preciza DNA.
Anchetatorii mai spuneau că Ana Maria Pătru, cu banii proveniţi din cele două fapte de trafic de influenţă descrise, a achiziţionat un autovehicul de lux, iar pentru a ascunde identitatea adevăratului proprietar şi beneficiarul real al bunului cumpărat, în acelaşi an, aceasta l-a înmatriculat pe numele unei alte persoane.
Sursa: Digi24
- „Putin a fost informat”. Rusia anunță oficial că „nu va întârzia să răspundă” după închiderea consulatului din Constanța
Președintele Vladimir Putin este la curent cu incidentul din România, a anunțat vineri Kremlinul. Iar Rusia va lua în curând măsuri pentru a răspunde deciziei României de a închide consulatul de la Constanța, a declarat și ministerul de Externe de la Moscova, citat de Tass. Președintele Vladimir Putin a fost informat cu privire la incidentul … - România închide Consulatul Rusiei de la Constanța și expulzează consulul. Nicușor Dan, despre incidentul de la Galați: „Întreaga responsabilitate aparține Rusiei”
Incidentul de la Galați în care două persoane au fost rănite s-a produs după ce o dronă rusească Geran-2 a deviat de la traseu și a intrat pe teritoriul României și a lovit un bloc de locuințe din municipiul Galați, a precizat președintele Nicușor Dan într-o declarație de presă la finalul ședinței CSAT. El a … - FOTO // Cum arată apartamentul din Galați peste care s-a prăbușit drona rusească: „Ca o bombă. Au zburat termopane”
Un apartament din Galați a fost grav avariat, după ce o dronă s-a prăbuşit peste bloc, în noaptea de 29 mai. În urma impactului, dispozitivul a explodat, iar deflagrația a fost urmată de incendiu. Două persoane, o mamă şi fiul ei de 14 ani, au fost rănite uşor, iar aproximativ 70 de locatari au fost … - PSD cere plecarea lui Radu Miruță după incidentul din Galați: „Apărarea țării și siguranța oamenilor nu sunt o joacă pentru amatori”
Incidentul provocat de prăbușirea unei drone în Galați a generat reacții dure pe scena politică. Senatorii PSD solicită retragerea imediată a ministrului interimar al Apărării, Radu Miruță, acuzând lipsa de profesionalism în gestionarea riscurilor de securitate și susținând că România trebuie să fie condusă de specialiști în domenii esențiale precum apărarea națională. Senatorii PSD îl acuză pe Radu Miruță de … - Creșteri generoase ale salariilor în diplomație. Lista lefurilor mai mari cu peste 50%
Personalul diplomatic și consular se află printre categoriile socio-profesionale „câștigătoare” ale noii legi ale salarizării, alături de demnitari și înalții funcționari. Noua lege a salarizării aduce venituri mai mari pentru personalul diplomatic și consular, spre deosebire de unele domenii unde bat pasul pe loc sau chiar sunt, teoretic, mai mici. Cel mai mare salariu pe …




