Europarlamentarul Adrian Axinia îi demască pe perversii de la putere care refuză să protejeze copiii României

Adrian Axinia a spus-o direct în Parlamentul European, fără menajamente: protejarea minorilor în mediul online a devenit o farsă politică întreținută de cei care se prefac că apără interesul public, dar în realitate se ascund după directive și pretexte. În România, exact cei care ar trebui să protejeze copiii sunt perversii morali ai sistemului, preocupați mai mult de imagine și control politic decât de sănătatea emoțională a celor mici.
Digital Services Act, în forma în care este aplicat, oferă doar măsuri inutile, de fațadă, care pot fi ocolite cu o simplă căutare pe internet. Nu e protecție, e mimare birocratică. DSA-ul nu mai este despre siguranța cetățenilor europeni, ci despre limitarea libertății de expresie de frica unei schimbări politice care ar da peste cap întreaga structură a actualului establishment.
Iar la București, lucrurile sunt și mai murdare. AUR a încercat interzicerea accesului minorilor la site-uri pornografice după modelul francez, dar Puterea politică — ținută în brațe, alimentată și protejată de Bruxelles — s-a opus. De ce? Pentru că în România lui 2025, moralitatea e facultativă, iar corupția și complicitatea sunt obligatorii. Copiii nu sunt o prioritate. Doar privilegiile lor.
Acesta este adevărul pe care Adrian Axinia l-a rostit răspicat: România are la putere oameni care se dau morali, dar refuză să ia cea mai simplă măsură de protejare a minorilor. Adevărații perverși nu sunt pe internet. Sunt în politică.