Drumurile din România au fost în 2019 cele mai periculoase din UE

În timp ce drumurile europene au fost şi în 2019 cele mai sigure drumuri din lume, cu o medie de 51 de accidente mortale la un milion de locuitori, România este pe ultimul loc în UE la acest indicator, în condiţiile în care a avut cea mai mare rată a accidentelor mortale din UE (96 de accidente mortale la un milion de locuitori, aproape dublu faţă de media din UE), a anunţat joi Comisia Europeană.
Un număr estimat de 22.800 de persoane şi-au pierdut viaţa pe drumurile din UE în 2019, cu aproape 7.000 de persoane, sau 23%, mai puţin decât în 2010, şi cu 2% mai puţin decât în 2018.
„Niciun deces sau accident grav pe drumurile din Europa în 2050. Acesta este obiectivul nostru. Ne propunem cu 50% mai puţine decese şi cu 50% mai puţine accidente grave până în 2030 şi ştim că această ţintă poate fi atinsă. UE a înregistrat o scădere substanţială a deceselor rutiere în trecut, dar în ultimii ani cifrele au stagnat. În plus, discrepanţele în rândul statelor rămân mari”, a declarat comisarul pentru Transporturi, Adina Vălean.
Cifrele publicate de Executivul comunitar arată că tendinţa generală este una descrescătoare. Opt state membre au înregistrat în 2019 cel mai mic număr de decese provocate vreodată de accidentele rutiere: Croaţia, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Letonia, Luxemburg şi Suedia.
Cele mai sigure drumuri din UE sunt în Suedia (22 de decese la un milion de locuitori) şi Irlanda (29 de decese la un milion de locuitori). În schimb, în România anul trecut s-au înregistrat 96 de decese la un milion de locuitori în accidente rutiere, cel mai ridicat procent din UE. Urmează Bulgaria şi Polonia cu 89 respectiv 77 de decese la un milion de locuitori.
România a înregistrat totuşi progrese în ultimii 10 ani, în condiţiile în care numărului de accidente rutiere mortale a scăzut de la 117 decese la un milion de locuitori în anul 2010 până la 96 de decese la un milion de locuitori, ceea ce înseamnă o reducere de 22%.
Alte state membre au înregistrat progrese şi mai mari: Grecia, Spania, Portugalia, Irlanda, cele trei state baltice (Letonia, Lituania şi Estonia) precum şi Croaţia au înregistrat reduceri peste medie (cuprinse între 30% şi 40%) ale deceselor în accidente rutiere.
Accidentele rutiere mortale şi vătămările cauzate de accidente rutiere le afectează nu doar pe victime, ci şi întreaga societate, costurile socio-economice estimate ridicându-se la 280 de miliarde de euro, sau aproximativ 2% din Produsul Intern Brut al UE.
Sursa: www.agerpres.ro
- Sechestru de 7 milioane de euro pe averea primarului corupt din Otopeni
Primarul din Otopeni, Silviu Gheorghe, primește o lovitură grea în plin, chiar când părea că scapă basma curată. Curtea de Apel București a decis restabilirea sechestrului pe averea edilului, după ce, incredibil, o instanță inferioară îi ridicase măsura care garanta recuperarea prejudiciului uriaș din dosarul DNA.Edilul, aflat de ani buni în fruntea orașului, este acuzat … - Viață de nabab pe banii românilor: Vexler Silviu încasează lunar 40.000 de lei
Unul dintre deputații minorităților naționale a generat, în urmă cu ceva timp, un scandal monstru în Parlament, printr-un gest ostentativ la adresa unor mari personalități ale României. Numai că, acesta beneficiază lunar de o remunerație de nabab.Preşedintele Federaţiei Comunităţilor Evreieşti din România, Silviu Vexler, este la al treilea mandat de deputat. Însă, ceea ce se … - Fostul premier al Republicii Moldova, condamnat la 2 ani de închisoare în Franța
Biroul Central Internaţional INTERPOL Paris a emis un mandat de arestare internaţional pe numele fostului prim-ministru al Republicii Moldova, Vlad Filat, condamnat recent în Franţa la 2 ani de închisoare. Solicitarea mandatului emis pe numele lui Vlad Filat a fost iniţiată la data de 26 decembrie. Informaţia a fost confirmată de Inspectoratul General al Poliţiei … - Vreme rea înainte de Revelion. Cod portocaliu de viscol în 20 de județe
Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări de vreme rea pentru două perioade diferite. Între 28 și 29 decembrie, vremea va fi rea în aproape toată țara. În 27 decembrie, între orele 10:30 și 23:00, meteorologii au emis un Cod galben pentru mare parte din regiunea Moldovei și a Dobrogei. Codul apare și în zonele … - Istoricul Armand Goșu consideră că anularea alegerilor a făcut jocul rușilor: „NATO-UE, cu România înăuntru. Păi nu vă e rușine…”
Istoricul Armand Goșu, specialist în spațiul ex-sovietic, consideră că prin anularea alegerilor prezidențiale s-a făcut jocul Rusiei. Istoricul a explicat și de ce crede el că au fost, de fapt, anulate alegerile prezidențiale de la finele anului trecut. Alegerile anulate „Credeți că rușii n-au altceva mai bun de făcut decât să pună România pe butuci? Sau credeți …